• خواندن
  • نمایش تاریخچه
  • ویرایش
 

اهل‌سنت

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: اھل سنت.
پرسش: اھل سنت واقعی چه کسانی ھستند؟
پاسخ:واژه «اھل سنت» مانند بسیاری از واژه‌ها دارای دو معنای اصطلاحی و لغوی است.

۱.۱ - اول

واژه «اهل سنت» عنوانی است برای شناسایی گروهی از مسلمانان که پس از پیامبر اسلام صلی‌الله‌علیه‌وآله به خلافت ابوبکر، عمر، عثمان و علی ـ علیه‌السلام ـ باور دارند و با توجه به این‌که عنوان یادشده مانند تمام عناوین مشابه، لازمه‌اش تطابق صددرصد با معنا نیست، می‌توان گفت که این عنوان، تنها اصطلاحی برای این گروه خاص شده است.

۱.۲ - دوم

در مقابل این گروه، شیعه قرار دارد که به خلافت بلا فصل علی علیه‌السلام و خلافت یازده نفر از فرزندان آن‌ حضرت اعتقاد دارند.


اما در لغت:

۲.۱ - پی‌روی از اهل بیت

اهل سنت یعنی کسانی که از سنت پیامبر اسلام ـ صلی‌الله‌علیه‌وآله ـ پی‌ر‌وی می‌کنند و ما معتقدیم با توجه به «اهل البیت أدری ما فی البیت»، اهل بیت پیامبر اسلام ـ صلی‌الله‌علیه‌وآله ـ به سنت آن‌ حضرت آگاه‌تر هستند؛ کسانی که از اهل بیت پی‌روی کنند، اهل سنت واقعی هستند.

۲.۲ - فرقه‌های نوظهور

اما گروه‌هایی که از فرقه‌های نوظهور که فقط نام اسلام را همراه دارند، اما کارهایشان هیچ ارتباطی با اسلام ندارند، نمی‌توانند اهل سنت باشند؛ مانند گروه‌هایی که دست به کشتار شیعیان می‌زنند که حتی به فتوای عالمان اهل سنت نیز جایز نیست؛ بلکه حرام است.
[۱] الازهر در بیانیه خود قتل چهار شیعه در روستای ابومسلم در الجیزه را حادثه‌ای خونین توصیف و تاکید کرد که این جنایت یکی از بزرگ‌ترین گناهان کبیره و از اعمال منکری است که شرع آن را به‌شدت حرام کرده و قانون نیز مرتکب این عمل را مجازات می‌کند.۱. الازهر در بیانیه خود قتل چهار شیعه در روستای ابومسلم در الجیزه را حادثه‌ای خونین توصیف و تاکید کرد که این جنایت یکی از بزرگ‌ترین گناهان کبیره و از اعمال منکری است که شرع آن را به‌شدت حرام کرده و قانون نیز مرتکب این عمل را مجازات می‌کند.پایگاه اسلام کوئست.    


رده‌های این صفحه : اهل سنت | فرق و مذاهب | مذاهب اسلامی
جعبه ابزار