ده عنوانی که به تازگی ثبت شده اند :

موسیقی و فیلم‌های مبتذل[ویرایش]

[ادامه]
کلیدواژه: موسیقی، فیلم‌های مبتذل، نماز، روزه.

پرسش: برادرم موسیقی گوش می‌دهد و فیلم‌های بدی می‌بیند؛ ولی نمازش را می‌خواند و روزه‌اش را می‌گیرد، حکم ما با این برادر چیست؟

پاسخ:

 


شادی مجاز[ویرایش]

[ادامه]
کلیدواژه: شادی مجاز، غم.

پرسش: راه‌های شادی مجاز در اسلام ناب و راه‌های زدودن غم چیست؟

پاسخ:

 


شاد بودن افراد اهل موسیقی[ویرایش]

[ادامه]
کلیدواژه: موسیقی، شادی، لذت پایدار، موفقیت، حرام.

پرسش: چرا کسانی که اهل موسیقی حرام و CD‌های رقص و آواز هستند، در زندگی موفق‌تر و شادترند و به قول خودشان به وقتش خوش‌اند و به وقتش دعا و نماز و به قولشان دلشان پاک است.

پاسخ: لذت خوب، لذتی است که پایدار، کمال‌آور و مشروع باشد. لذتی که در پی آن ضررهای دنیوی (ناسازگاری در روابط اجتماعی و خانوادگی، فرار دختران، بی‌حجابی، عصیان در برابر حق و ...) و نیز عقاب اخروی باشد، در واقع لذت نیستند. در معارف ما زندگی

 


موسیقی‌درمانی[ویرایش]

[ادامه]
کلیدواژه: موسیقی غیر مجاز، گوش دادن اجباری.

پرسش: گاهی اوقات در بعضی مکان‌های عمومی از موسیقی استفاده می‌شود و با تذکر به آن‌ها بحث موسیقی‌درمانی و آرامشی را که به آن‌ها می‌دهد، به میان می‌کشند. نظر شما در برخورد با این امر چیست؟

پاسخ: درباره فردی که موسیقی لهوی گوش می‌دهد و آن را با عنوان موسیقی‌درمانی توجیه می‌کند، باید بگوییم کسی حق ندارد در اماکن عمومی برای آسوده شدن از افسردگی خود از ابزاری کمک بگیرد که منجر به آشفتگی روحی فرد دیگر یا موجب ناراحتی متدینان گردد.

 


گوش دادن اجباری به موسیقی[ویرایش]

[ادامه]
کلیدواژه: موسیقی غیر مجاز، گوش دادن اجباری.

پرسش: گوش دادن به موسیقی غیر مجاز در صورتی که خودمان نخواهیم چه حکمی دارد؛ مثل نشستن در تاکسی که راننده آن موسیقی غیر مجاز گذاشته است و آیا این گوش دادن اجباری تاثیر معنوی دارد یا خیر؟

پاسخ: درباره گوش دادن اجباری موسیقی، ‌اگر احتمال تأثیر می‌دهید، باید ارشاد زبانی کنید و اگر از این کار نتیجه‌ای نگرفتید، باید آن محل را ترک کنید؛

 


حرمت موسیقی[ویرایش]

[ادامه]
کلیدواژه: موسیقی، غنا، حرمت موسیقی، حکم شرعی، علم پزشکی، مراجع تقلید.

پرسش: آیا موسیقی ذاتاً حرام است؟ و اگر آری پس چرا این همه در رسانه ملی پخش می‌شود؟ و اگر حرام نیست، چرا برخی حوزویان مضرات آن را می‌گویند با این‌که دیگرانی هستند که از آن به عنوان تخلیه درون و شادی‌آفرین و تقویت حافظه و غیره عنوان می‌نمایند؟

پاسخ: موسیقی از لحاظ شرعی به دو بخش تقسیم می‌گردد: موسیقی حرام و موسیقی حلال، که حدود آن در نظرات مراجع آمده است. حال اگر موسیقی از لحاظ شرعی حرام

 


حکم موسیقی[ویرایش]

[ادامه]
کلیدواژه: موسیقی، غنا، حکم شرعی، پزشکان.

پرسش: استفاده از موسیقی از لحاظ شرعی و علمی و پزشکی چه حکمی دارد؟

پاسخ: براساس فتوای امام خمینی، موسیقی اگر به صورت غنا باشد، حرام است؛ و بنا بر فتوای مشهور فقها، غنا عبارت است از: صوتی که همراه با چهچهه طرب‌انگیز باشد و منظور از صوت هم صوت انسان است. مرجع تشخیص غنا هم عرف است.

 


تحقیر شدن در محیط کار[ویرایش]

[ادامه]
کلیدواژه: کار، تحقیر شدن.

پرسش: من دیپلم دارم و فعلاً شاگرد میکانیک هستم که با این‌که بزرگ‌ترم، ولی از او کتک می‌خورم و به من خنگ می‌گوید؛ البته هر جا کار کردم، به من خنگ می‌گفتند. نمی‌دانم آیا واقعاً خنگ هستم یا نه؟ به همین دلیل آرزوی مردن می‌کنم. لطفاً مرا در این موضوع راهنمایی کنید؟

پاسخ: برای موفقیت و پیشرفت در کار، چند راهکار را بیان می‌کنیم:

 


آثار مخرب موسیقی[ویرایش]

[ادامه]
کلیدواژه: موسیقی، آثار دنیایی،‌ آثار آخرتی.

پرسش: لطفاً‌ اثرات مُخرب موسیقی را بنویسید؟

پاسخ: برخی آثار دنیایی موسیقی که در روایات آمده است، عبارت‌اند از: بی‌تفاوتی نسبت به ناموس، مرگ ناگهانی و قبول نشدن دعا، نفاق و رفتن برکت.
هم‌چنین برخی آثار آخرتی موسیقی در کلام رسول خدا (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) بدین شرح است: کسی که اهل غنا و موسیقی است، از قبرش بیرون می‌آید؛ در‌حالی‌که نابینا و گنگ و کر خواهد بود.

 


انتخاب کار متناسب با علایق فردی[ویرایش]

[ادامه]
کلیدواژه: انتخاب کار مناسب، علاقه، افزایش تحمل، قدرت تصمیم‌گیری.

پرسش: به کارهای مختلفی پرداختم و نیمه‌کاره رها کرده‌ام. الان در اطراف اصفهان دانش‌جو هستم، همین راه را نمی‌توانم تحمل کنم، پدرم هم نمی‌تواند از عهده مخارج دانشگاه برآید، حال باید چه کنم، سردرگم مانده‌ام، آیا انصراف دهم؟ آیا از اهداف و آرزوهایم دست بردارم؟ خیلی احساس سردرگمی می‌کنم. نمی‌دانم برای چه زنده هستم و زندگی می‌کنم.

پاسخ:

 


جعبه‌ابزار