ده عنوانی که به تازگی ثبت شده اند :

مشیت الهی از نگاه قرآن[ویرایش]

[ادامه]
کلیدواژه: قرآن، مشیت الهی، اراده تکوینی، خداوند.

پرسش: «اگر تمام موجودات بخواهند و من نخواهم نمی‌شود، و اگر تمام موجودات نخواهند و من بخواهم می‌شود.» آیا این عبارت، ‌برگرفته از قرآن است؟

پاسخ اجمالی: این معنا در آیات ۳۰ سوره انسان و ۱۰۷ سوره یونس آمده است.

 


سود نداشتن اعتقادات باطل[ویرایش]

[ادامه]
کلیدواژه: قرآن، خدا، تقدیر، سرنوشت، طبیعت، روان‌شناسی.

پرسش: مکرر در قرآن خطاب به کسانی که معبودهایی غیر از خدا را می‌پرستند گفته شد: آنها چیزی را می‌پرستند که برای آنها سودی ندارد. در حالی‌که بارها از سوی برخی بزرگان دانش و کارآفرینی و... می‌شنویم که برای موفقیت باید به چیزی ایمان داشته باشید؛ فرق نمی‌کند آن‌چیز خدا باشد، یا تقدیر، یا طبیعت، و یا هر چیزی؛ مهم ایمان داشتن است... در واقعیت نیز کم نیستند کسانی که به خدا ایمان ندارند، ولی ایمان عمیق داشتن آنها به چیزی که غیر از خدا می‌پرستند؛

 


برتری پیامبر بر قرآن[ویرایش]

[ادامه]
کلیدواژه: قرآن، پیامبر اکرم.

پرسش: ‌آیا پیامبر اکرم (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) از قرآن افضل هستند؟

پاسخ: اگر مقصود از قرآن صفحات و خطوط آن باشد، به یقین بر پیامبر (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) مقدّم نیست و پیامبر اکرم (‌ص) هم جسمش و هم شخصیتش افضل از آن است و در مواقع خطر نباید پیامبر فدا شود؛ اما اگر مقصود از قرآن، حقایق و محتوا و روح آن باشد، باید گفت این آیین با روح پیامبر متحد شده است و در حقیقت همان شخصیت پیامبر اکرم است که افق آفرینش الاهی است.

 


در و دربان آسمان[ویرایش]

[ادامه]
کلیدواژه: بهشت، جهنم، آسمان، فرشتگان، معراج پیامبر.

پرسش: در سفر معراج گفته می‌شود زمانی که حضرت محمد (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) با جبرئیل به آسمان‌ها رفتند. جبرئیل در را کوبید و دربان در را باز کرد. آیا آسمان در دارد و در، دربان؟ چه نیازی به نگهبان وجود دارد وقتی خداوند خود حافظ و ناظر همه چیز است؟

پاسخ اجمالی: خدا بر انجام هر کاری توانا است ولی سنت‌الهی این چنین است که تمام امور با اسباب خاص خودش انجام گیرد.

 


محل درآمد زندگی پیامبر بعد از بعثت[ویرایش]

[ادامه]
کلیدواژه: پیامبر اکرم، بعثت، مخارج زندگی، کشاورزی، خدیجه، شغل، غنائم جنگی، خمس.

پرسش: ‌محل درآمد پیامبر اسلام (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) بعد از بعثت، از چه راه‌هایی بوده و حضرت چگونه امرار معاش می‌کردند؟

پاسخ اجمالی: گزارش‌های تاریخی نشانگر آن است که حضرت محمد (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) قبل از پیامبری، از تلاش برای کسب معاش متوسط دریغ نمی‌فرمودند؛

 


شبهه الزام پیامبر بر ابلاغ ولایت امام علی[ویرایش]

[ادامه]
کلیدواژه: شیعه، خداوند، پیامبراکرم، ولایت، امام علی، وصایت، قرآن.

پرسش: آیا شیعه معتقد است که؛ «خداوند سخت پیامبرش را تحت فشار قرار داد و به او گفت: در هر صورت باید خلافت علی را اعلان نمایی»؟! آیا چنین سخنی کفرآمیز نیست؟

پاسخ اجمالی: اولاً: فشار به پیامبر (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) به آن معنا نبوده که علی‌رغم میل باطنی خود دست به‌کاری بزند. ثانیاً: تحت فشار قرار گرفتن پیامبر (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) از جانب خداوند، موضوعی نیست که قائل شدن به آن موجب کفر باشد.

 


امام معصوم وارث اموال شخصی پیامبر اکرم[ویرایش]

[ادامه]
کلیدواژه: پیامبر اکرم، اموال شخصی، انگشتر.

پرسش: ‌اموال شخصی پیامبر اکرم (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم)؛ مانند انگشتر و... به چه کسی رسید؟

پاسخ اجمالی: با توجه به روایاتی که در مورد انگشتر و دیگر اموال پیامبر اکرم (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) بیان شده است، می‌توان به این نتیجه رسید که برخی اموال ویژه پیامبر اسلام (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) در دست امام معصوم هر عصر قرار داشته و دارد.

 


بی‌احترامی یهود به پیامبر با گفتن السام علیک[ویرایش]

[ادامه]
کلیدواژه: بی‌احترامی، پیامبر اکرم، السام علیک، یهود.

پرسش: ‌آیا یهودیان مدینه به‌ جای سلام کردن بر پیامبر (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم)، از عبارت «السّام علیک» (مرگ بر تو) استفاده می‌کردند؟

پاسخ اجمالی: طبق گزارشات تاریخی، برخی از یهودیان مدینه به جای سلام بر پیامبر اسلام (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم)، به صورت مغرضانه از واژه «السّام علیک» استفاده می‌کردند؛ یعنی «مرگ بر تو باد»؛

 


قریه و مدینه در قرآن[ویرایش]

[ادامه]
کلیدواژه: قرآن کریم، مدینه، قریه.

پرسش: ‌چرا در قرآن کریم در برخی آیات از واژه «قریه» و در برخی دیگر از واژه «مدینه» استفاده شده است?

پاسخ: برای جواب به این سوال مفسران سه نظریه ارائه داده اند: ۱. برخی از مفسران هیچ فرقی بین این دو واژه قائل نیستند و در مواردی که هر دو برای یک مکان استعمال شده است، آن‌را از باب تفنن در لغات دانسته‌اند. ۲.

 


منظور از اجربه و اقفزه در عذاب قمل[ویرایش]

[ادامه]
کلیدواژه: عذاب، قفیز، بنی ‌اسرائیل، جریب، عذاب قمل، سوره اعراف.

پرسش: راجع به عذاب «قُمَّل» که در آیه ۱۳۳ سوره اعراف اجربة و اقفزة دقیقاً چه میزان از حجم یا وزن هستند؟ اگر می‌شود معادل آنها به واحدهای رایج امروزی را بیان فرمایید.

پاسخ اجمالی: اجربه جمع جریب معادل ۴ قفیز است. قفیز نیز که جمع آن قفزان و یا اقفزه است، معادل ۸ مکوک است. مکوک که جمع آن مکاکیک است، معادل یک صاع و نصف است. هر صاع حدود ۳ کیلو تا ۳ کیلو و نیم است، لذا مکاکیک حدود چهار کیلو و نیم است.

 


جعبه ابزار
جعبه‌ابزار