ده عنوانی که به تازگی ثبت شده اند :

فضیلت زیارت امام علی[ویرایش]

[ادامه]
کلیدواژه: زیارت امام علی، پیامبر، اهل‌بیت

پرسش: زیارت امام علی (علیه‌السّلام) چه فضیلتی دارد؟

پاسخ اجمالی: در‌باره فضیلت زیارت امیر مؤمنان (علیه‌السّلام) از پیامبر خدا (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) و اهل‌بیت (علیهم‌السّلام) احادیث فراوانی نقل شده و آثار و برکات فراوانی برای آن بیان شده است، مانند: اجابت دعا، شفاعت پیامبر (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم)، زائل شدن غم، شادی دل، شفای از بیماری‌ها و ورود به بهشت.

 


کنیه‌های امام علی[ویرایش]

[ادامه]
کلیدواژه: امام علی،کنیه‌های امام علی، کنیه، خدا

پرسش: امام علی (علیه‌السّلام) چه کنیه‌هایی دارد؟

پاسخ اجمالی: امام (علیه‌السّلام) کنیه‌های متعدّدی داشته که مشهورترین آنها «ابو‌الحسن» است. برای امام (علیه‌السّلام) کنیه‌های دیگری مانند: ابو الحسین، ابو السبطین، ابو الریحانتین و ابو‌تراب هم ذکره شده است کنیه «ابو‌تراب»، محبوب‌ترین کنیه نزد امام (علیه‌السّلام) بوده است.

 


کوشش امام علی در فتح مکه[ویرایش]

[ادامه]
کلیدواژه: امام علی، مکّه، پیمان حدیبیّه، مشرکین.

پرسش: امام علی (علیه‌السّلام) در فتح مكّه چه نقشی داشت؟

پاسخ اجمالی: ۱.افشاء خیانت حاطب بن ابی‌بلتعه که خبر تصمیم پیامبر (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) برای فتح مکه را توسط یک زن برای مشرکین مکه می‌فرستاد؛ ۲. برافراشتن پرچم و ندای رحمت و رافت اسلام . ۳. گردن‌زدن دو نفر از مشرکین.

 


خوابیدن امام علی در بستر پیامبر[ویرایش]

[ادامه]
کلیدواژه: حضرت علی، مکه، پیامبر، اهل‌بیت.

پرسش: آیا پیش از آنکه حضرت علی (علیه‌السّلام) در مکه در بستر پیامبر (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) بخوابد، آیا پیامبر (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) به او اطمینان داده بود که گزندی به او نمی‌رسد؟ با این حساب آیا می‌توان این کار امام علی (علیه‌السّلام) را فضیلت برای او شمرد؟

پاسخ اجمالی: خوابیدن امام علی (علیه‌السّلام) در بستر پیامبر (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) از فضایل ایشان شمرده شده است در میان اهل‌سنت عمرو بن بحر جاحظ و ابن‌تیمیه

 


ماموریت امام علی در یمن[ویرایش]

[ادامه]
کلیدواژه: امام علی، یمن، فتح مکّه.

پرسش: ماموریت امام علی (علیه‌السّلام) به سوی یمن چه بود؟

پاسخ اجمالی: پیامبر خدا (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله) پس از فتح مکّه چند نفر از صحابه را با سپاهی به سوی یمن فرستاد تا آنها را به اسلام دعوت کنند ولی پس از چند ماه هیچ موفقیتی کسب نکردند. پیامبر خدا (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله)، علی (علیه‌السّلام) را فرستاد. ایشان با بیانی رسا نامه را برای مردم خواند و آنان را به توحید دعوت کرد و این باعث اسلام آورند قبیله «بنی‌همدان» شد.

 


ماموریت امام علی برای اعلان برائت از مشرکان[ویرایش]

[ادامه]
کلیدواژه: برائت از مشرکین، شرک، بت‌پرستی

پرسش: ماجرای مأموریت برای اعلان برائت از مشرکان چیست؟

پاسخ اجمالی: آیات برائت نازل شد و ابو‌بکر مأمور شد که آن آیات را به ضمیمه قطع‌نامه‌ای چهار مادّه‌ای در اجتماع عظیم حج‌گزاران، بر مردم بخواند. هنوز ابو‌بکر اندکی دور نشده بود که فرشته وحی نازل شد که [پیام را] از جانب تو، جز خودت یا مردی از [خاندان] تو نمی‌رساند. و این ماموریت به امام علی (علیه‌السّلام) واگذرا شد.

 


ماموریت امام علی در پرداخت خسارت‌ بنی‌جذیمه[ویرایش]

[ادامه]
کلیدواژه: خالد بن ولید، بنی جذیمه، فتح مکّه، امام علی.

پرسش: قضیه ماموریت حضرت علی (علیه‌السّلام) در پرداخت خسارت‌های بنی جذیمه چیست؟

پاسخ اجمالی: پیامبر خدا (صلی‌الله‌علیه‌وآله) پس از فتح مکّه، خالد بن ولید را برای دعوت قبیله بنی‌جذیمة فرستاد، ولید که از آن قبیله کینه دیرینه داشت چند تن از آنان را کشت و در این ماجرا، خسارت‌هایی به آنها وارد کرد. پیامبر اکرم (صلی‌الله‌علیه‌وآله) به علی (علیه‌السّلام) ماموریت داد تا خسارت و خون‌بهای آن افراد را به‌طور کامل بپردازد.

 


دشنام‌گویی به امام علی[ویرایش]

[ادامه]
کلیدواژه: امام علی، دشنام‌گویی، حزب اموی، مکّه.

پرسش: ماجرای دشنام‌گویی به امام علی (علیه‌السّلام) چیست؟

پاسخ اجمالی: دشنام گفتن به امام علی (علیه‌السّلام) بر فراز منبرها، از جمله سیاست‌های حزب اموی بود که در جهت تحکیم بنیادهای حاکمیّت بنی‌امیه و جلو‌گیری از ترویج و تبلیغ فضایل بی‌کران امام علی (علیه‌السّلام) و دوری نسل‌های جدید از معرفت به مقام ایشان بنیان گذاشته شد و مکمّل آن شکنجه، آزار، حبس و تبعید یاران و شیفتگان علی (علیه‌السّلام) بود.

 


لقب‌های امام علی[ویرایش]

[ادامه]
کلیدواژه: امام علی، پیامبر، القاب امام علی.

پرسش: لقب‌های امام علی (علیه‌السّلام) چیست و کدام‌یک مشهورتر است؟

پاسخ اجمالی: برخی از این القاب امام علی (علیه‌السّلام) که در زمان پیامبر اکرم (صلی‌الله‌علیه‌وآله) استفاده می‌شده و یا خود پیامبر بدان‌ها خطاب می‌کرد چنین‌اند: «اعلمُ الاُمّة»، «اقضَی الاُمّة»، «اوّلُ مَن اسلَمَ»، «اوّلُ مَن صلّی»، «خیر البشر»، «امیر المؤمنین

 


سیاست‌های اداری در حکومت امام علی[ویرایش]

[ادامه]
کلیدواژه: امام علی، سیاست، مدیریت

پرسش: سیاست‌های اداری در حکومت امام علی (علیه‌السّلام) چه بود؟

پاسخ اجمالی: در مورد ابعاد گسترده سیاست‌های اداری امام علی (علیه‌السّلام) می‌توان به عناوین:صداقت در سیاست؛ حق‌مداری؛ قانون‌گرایی؛ انضباط اداری؛ گزینش کارگزاران شایسته و توانمند؛ تامین نیازهای اقتصادی کارگزاران؛ توجه ویژه به نیروهای مسلّح؛ لزوم تشکیلات ناظر بر عملکرد کارگزاران؛ نهی از پذیرش هدیه؛ قاطعیت توأم با مدارا اشاره کرد.

 


جعبه ابزار
جعبه‌ابزار