ده عنوانی که به تازگی ثبت شده اند :

اصحاب رس[ویرایش]

[ادامه]
کلیدواژه: اصحاب رس.

پرسش: اصحاب «رس» چه کسانی بودند و عاقبتشان چه شده است؟

پاسخ: اصحاب رس قومی بودند که درخت صنوبری را می‌پرستیدند و آن درختی بود که «یافث بن نوح» بعد از طوفان کاشت. آن‌ها احترام خاصی به آن درخت می‌گذاشتند و آن‌چه در توان داشتند، قربانی می‌کردند. احترام آن‌ها به درخت صنوبر به جایی رسید که آن را به عنوان خدای خود قرار دادند. هنگامی که در کفر و بت‌پرستی فرو رفتند، خداوند پیامبری را از بنی‌اسرائیل به سوی آن‌ها فرستاد تا آن‌ها را به عبادت

 


مأجوج و یأجوج[ویرایش]

[ادامه]
کلیدواژه: یأجوج و مأجوج.

پرسش: در مورد یأجوج و مأجوج توضیح دهید. آیا آن‌ها ‌اکنون زندگی می‌کنند؟ چه نوع موجوداتی هستند؟ آیا مانند انسان‌ها هستند، در کدام قسمت کره‌ زمین زندگی می‌کنند؟ با توجه به این‌که خداوند در روز قیامت، افراد را مجازات می‌کند، چرا موجوداتی مانند یأجوج و مأجوج را در آخرالزمان می‌فرستد تا افراد را از بین ببرند؟

پاسخ: یأجوج و مأجوج نیز انسان هستند که به اقوام و قبایل دیگر حمله کرده، به قتل و غارت آن‌ها می‌پرداختند.

 


هامان[ویرایش]

[ادامه]
کلیدواژه:‌ هامان، فرعون.

پرسش: قرآن شریف در سوره قصص، آیه ۶ و ۸ می‌گوید: ‌هامان وزیر فرعون بوده، در حالی که ‌هامان در بابل بود و هزار سال بعد از فرعون ظهور کرده است؟

پاسخ:‌ هامانی که نام او در قرآن ذکر شده است، وزیر و از پیشگامان فرعون بوده است و هیچ تشابه اسمی در قرآن ندارد؛‌ هامانی که در کتاب «اِستَر» نامش ذکر شده که وزیر اول اخشویروش بوده و... اگر صحت هم داشته باشد، به‌یقین ‌هامانی که در قرآن شریف نامش ذکر شده است، نیست؛

 


تعداد اصحاب کهف[ویرایش]

[ادامه]
کلیدواژه: اصحاب کهف.

پرسش: چرا قرآن کریم تعداد افراد اصحاب کهف را به طور صریح نام نبرده و تعداد آن‌ها را با تردید بیان کرده است؟

پاسخ: دیدگاه درست درباره تعداد اصحاب کهف، همان هفت نفر است که مورد پذیرش قرآن قرار گرفته. علامه طباطبایی (رحمة‌الله‌علیه) نیز بر این قول توجه کرده و گفته‌اند: «این صیغه‌های جمع و آن یک صیغه مفرد، نه تنها اشعار دارد، بلکه دلالت و صراحت دارند که حداقل عدد ایشان هفت نفر بوده و کم‌تر از آن نبوده است.

 


اصحاب مدین[ویرایش]

[ادامه]
کلیدواژه: اصحاب مدین.

پرسش: اصحاب مدین (که در قرآن به آن اشاره شده) در کجا ساکن و در چه کشوری بوده‌اند؟

پاسخ: حضرت شعیب (علیه‌السلام) پیامبر شهر و منطقه مدین بودند و مردم آن‌جا از فرزندان حضرت اسماعیل (علیه‌السلام) بودند که با کشور مصر و لبنان و فلسطین به تجارت مشغول بودند. کلمه «مدین» ده بار در قرآن آمده است. اصحاب مدین زندگی مُرفهی داشتند.

 


سامری و عصر ماهواره[ویرایش]

[ادامه]
کلیدواژه: سامری، حضرت موسی (علیه‌السلام)، توحید، اینترنت، ماهواره.

پرسش: داستان سامری که در قرآن مجید آمده است، با جامعه عصر فضا و ماهواره چگونه تطبیق می‌کند؟

پاسخ: امروزه به جای گوساله سامری، ‌از طریق بازار و تجمل‌پرستی، باورهای مردم را تخریب می‌کنند و جوانان را در میدان شبیخون فرهنگی و عقیدتی، مورد هجمه و هجوم قرار می‌دهند. زنان در آگهی‌های تلویزیون‌های غربی، همچون کالای پست، بازیچه دست سرمایه‌داران و حکومت‌ها قرار می‌گیرند، در اینترنت در بخش و سایت زنان

 


یکی بودن برخی سوره‌ها[ویرایش]

[ادامه]
کلیدواژه: سوره ضحی، سوره انشراح، سوره فیل، سوره قریش، فتوا، مراجع.

پرسش: كدام دو سوره است كه در نماز يک سوره محسوب مي‌شود و آن دو را بايد در نماز با هم خواند؟

پاسخ: دو سوره «ضحي» و «الم نشرح» و هم‌چنين دو سوره «فيل» و «قريش» در نماز يک سوره محسوب مي‌شود.

 


انتساب مریم به هارون[ویرایش]

[ادامه]
کلیدواژه: هارون، صالحان، پرهیزکاران.

پرسش: قرآن کریم در سوره مریم آیه ۲۸ می‌فرماید:‌ هارون برادر مریم بود؛در حالی که ‌هارون ۱۶۰۰ سال قبل از مریم (سلام‌الله‌علیها) بوده است؟

پاسخ:

 


سامری و سامرا[ویرایش]

[ادامه]
کلیدواژه: سامری، سامرا، سامره، حضرت موسی (علیه‌السلام).

پرسش: قرآن کریم در آیه ۸۵ سوره طه می‌فرماید: سامری گوساله‌ای ساخت و بنی‌اسرائیل را گمراه کرد؛ در حالی که سامره شهری که سامری به آن منسوب است بعد از صدها سال از رحلت حضرت موسی (علیه‌السلام) ساخته شده است و سامره‌ای‌ها پس از حضرت موسی (علیه‌السلام) پیدا شده‌اند؟

پاسخ: سامری در قرآن شخصی بود که به موسی بن ظفر از اهالی عراق منسوب بود و به عبادت بت‌ها و گمراهی بنی‌اسرائیل می‌پرداخت؛

 


تکرار قصه‌ها در قرآن[ویرایش]

[ادامه]
کلیدواژه: تکرار قصه‌ها، قرآن مجید، حضرت موسی (علیه‌السلام).

پرسش: چرا بعضی از موضوعات و قصص قرآن مانند قصه‌های مربوط به حضرت موسی (علیه‌السلام) تکرار شده است؟

پاسخ: قرآن برای آسان شدن فهم معارف سنگین، از مثل و قصه استفاده کرده است؛ و قصه‌های حقیقی را به صورت گزینشی، و با بهترین شیو‌ه‌ها، با هدف اصلی درس و عبرت‌گیری، بیان کرده است؛ و هر قصه‌ای را که درس و عبرت بیش‌تری دارد، تکرار کرده است؛ از‌این‌رو قصه‌های حضرت موسی (علیه‌السلام)

 


جعبه‌ابزار