هارونذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: سفارش، حضرت موسی علیه‌السلام، حضرت هارون علیه‌السلام، اصلاح ، مفسدان، پیروی.
پرسش: خطاب آیه ۱۴۲ سوره اعراف (۷)     در « اخْلُفْنِی فِی قَوْمِی وَأَصْلِحْ وَلَا تَتَّبِعْ سَبِیلَ الْمُفْسِدِینَ » به کیست و آیه از زبان چه کسی بیان شده است؟
پاسخ:


سفارش حضرت موسی به هارون

[ویرایش]

آیه ۱۴۲ سوره اعراف (۷)     در بیان حکایت سفارش حضرت موسی ـ علیه‌السلام ـ به برادرش جناب هارون علیه‌السلام، هنگام حرکت به میقات و جدایی از قوم خود است؛ چراکه وقت خلیفه قرار دادن و جانشین انتخاب کردن، هنگام جدایی و برای ایام غیبت است. بنابراین حضرت موسی زمانی که قرار شد برای دریافت وحی و گرفتن احکام تورات و تکلم با خدا به میقات برود، حضرت هارون را که خود پیامبر بود، به جانشینی خود در میان مردمش قرار داد و به او سفارش نمود که به اصلاح امور مردم بپردازد و از پیروی روش اهل فساد اجتناب کند.

هدف حضرت موسی از سفارش به هارون

[ویرایش]

گفتنی است که هارون ـ علیه‌السلام ـ خود نیز پیامبر خدا و معصوم از گناه و پیروی اهل فساد بود و به‌یقین حضرت موسی بهتر از هر کس به مقام برادرش عارف بود، پس قطعاً مقصود آن حضرت از این کلام نهی هارون از کفر و معصیت نبود، بلکه مقصودش این بود که در اداره امور مردم، به نظریات مفسدان گوش ندهد و تا زمانی که حضرت موسی ـ علیه‌السلام ـ در میان مردم حضور ندارد، از آنان پیروی ننماید.

مراد از آیه «وَ أَصْلِحْ وَ لا تَتَّبِعْ ...»

[ویرایش]

منظور از آیه " وَ أَصْلِحْ وَ لا تَتَّبِعْ سَبِیلَ الْمُفْسِدِینَ "، اصلاح امور مردم و برحذر داشتن هارون از پیروی و اجرای سلیقه و راه و روشی است که مطابق نظر مفسدان و مورد پیشنهاد آنان باشد.

نتیجه بحث

[ویرایش]

از این آیه معلوم می‌شود که در آن روز در میان بنی‌اسرائیل مردمی مفسد وجود داشته‌اند که همواره در کمین بوده‌اند که زحمات این دو بزرگوار را خنثا نموده و با نقشه‌های شوم خود در کار ایشان کارشکنی کنند؛ لذا موسی به هارون ـ علیه‌السلام ـ سفارش می‌کند، مبادا راه و روش و پیشنهادات ایشان را بپذیرد و در نتیجه دستخوش کید و مکر ایشان گردد و اتحاد امت که با تحمل محنت‌ها و زحمات به دست آمده، به اختلاف و دوگانگی مبدل شود.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. اعراف (۷)، آیه ۱۴۲؛ قرار بود که موسی علیه‌السلام سی شب (یک ماه تمام) در آن‌جا بماند، سپس ده روز دیگر بر آن افزود شد که در مجموع چهل روز به طول انجامید. از این رو برای خود جانشین تعیین نمود:"و ما با موسی، سی شب وعده گذاشتیم سپس آن را با ده شب (دیگر) تکمیل نمودیم به این ترتیب، میعاد پروردگارش (با او)، چهل شب تمام شد".‌    
۲. طباطبایی، سیدمحمدحسین، المیزان فی تفسیر القرآن، ج ‌۸، ص ۲۳۶.    
۳. طباطبایی، سیدمحمدحسین، المیزان فی تفسیر القرآن، ج ‌۸، ص ۲۳۶.    


منبع

[ویرایش]

پایگاه اسلام کوئیست.    


رده‌های این صفحه : تفسیر | قرآن شناسی
جعبه ابزار
جعبه‌ابزار