عمر حضرت خضرذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: حضرت خضر، طول عمر.
پرسش: لطفاً بفرمایید که چند وقت است که حضرت خضر علیه‌السلام در قید حیات هستند؟ (طول مدت عمر ایشان را بیان فرمایید).
پاسخ:


حضرت خضر در قرآن[ویرایش]

لازم به ذکر است که در قرآن مجید صریحاً نامی از خضر برده نشده؛ بلکه به‌عنوان: "عَبْداً مِنْ عِبادِنا آتَیْناهُ رَحْمَةً مِنْ عِنْدِنا وَ عَلَّمْناهُ مِنْ لَدُنَّا عِلْماً".
[۱] که بیانگر مقام عبودیت و علم و دانش خاص اوست، و به‌عنوان معلم موسی بن عمران، از او یاد شده است. در روایات متعددی این مرد عالم به نام "خضر" معرفی شده است.

ویژگی‌ها[ویرایش]

او یک دانشمند الاهی بود، و مشمول رحمت خاص پروردگار، و مأمور به باطن و نظام تکوینی جهان، و آگاه از پاره‌ای از اسرار، و از یک جهت معلم موسی بن عمران، هر چند موسی در پاره‌ای از جهات بر او مقدم بوده است.

مقام نبوت[ویرایش]

از پاره‌ای از روایات و ظاهر بعضی تعبیرات آیات قرآن استفاده می‌شود که او دارای مقام نبوت، و از پیامبران مرسل بود که خداوند او را به‌سوی قومش مبعوث ساخت، تا ایشان را به یکتاپرستی و اقرار به انبیا و رسل و کتب آسمانی دعوت نماید.

معجزه، لقب و نام[ویرایش]

معجزه‌اش این بود که هرگاه اراده می‌فرمود، به اذن الاهی چوبی خشک یا زمین بی‌سبزه‌ای سرسبز شود، این امر بلافاصله به تحقق می‌پیوست و از این جهت وی را خضر علیه‌السلام گفتند و خضر لقب اوست، نام اصلیش تالیا بن ملکان بن عابر بن ارفخشد بن سام بن نوح است.

علت طول عمر حضرت خضر[ویرایش]

اما در خصوص طول عمر حضرت خضر علیه‌السلام نظر شما را به روایتی که از قول امام صادق علیه‌السلام نقل کرده‌اند جلب می‌کنیم:
"... اما آن بنده صالح خدا خضر، خداوند عمر او را نه برای رسالتش طولانی گردانید و نه به جهت کتابی که بدو نازل کند و یا این‌که به‌وسیله او و شریعتش، شریعت پیامبران پیش از خود را نسخ کند و نه به جهت امامتی که بندگانش بدو اقتدا نمایند و نه به خاطر طاعتی که خدا بر او واجب ساخته بود؛ بلکه خدای جهان‌آفرین، بدان دلیل که اراده فرموده بود عمر گرامی قائم عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف را در دوران غیبت او بسیار طولانی سازد و می‌دانست که بندگانش بر طول عمر او ایراد و اشکال خواهند نمود، به همین جهت عمر این بنده صالح خویش (خضر) را طولانی ساخت که بدان استدلال شود و عمر قائم ـ علیه‌السلام ـ بدان تشبیه گردد و بدین‌وسیله اشکال و ایراد دشمنان و بداندیشان باطل گردد. [۲] [۳]

سن حضرت[ویرایش]

بدون تردید او زنده است و اکنون بیش از شش هزار سال از عمر شریفش می‌گذرد. [۴]

پانویس[ویرایش]
 
۱. کهف (۱۸)، آیه ۶۵ ۸۲.    
۲. علامه محمدباقر مجلسی، بحارالانوار، ج ۵۱، ص ۲۲۲.    
۳. شیخ صدوق، کمال‌الدین، ج ۳، ص ۳۵۷.    
۴. یوم الخلاص، ص ۱۵۷.


منبع[ویرایش]
پایگاه اسلام کوئست.    


رده‌های این صفحه : قصص قرآنی | تاریخ انبیاء | حضرت خضر
جعبه‌ابزار