دعای مردگانذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: دعا، استجابت دعا، دعای مردگان، زندگان.
پرسش: آیا مردگان نیز در حق زندگان خود دعا می‌کنند و دعای آنها مستجاب می‌شود؟
پاسخ:


ارتباط مردگان با زندگان

[ویرایش]

از روایات استفاده می‌شود که مردگان با زندگان ارتباط دارند و از رفتن افراد بر سر مزار آنان آگاهی می‌یابند و با آنان انس می‌گیرند و در مواردی به زندگان سفارش کرده‌اند که از آنان عبرت گرفته و تا توانایی‌هایشان از بین نرفته، گذشته خود را جبران نمایند.

علت نیاز داشتن مردگان به زندگان

[ویرایش]

نیاز مردگان به زندگان بیشتر است؛ زیرا دست آنان از انجام دادن کارهای خیر کوتاه است و این زندگان هستند که می‌توانند با انجام دادن برخی کارهای خیر، سبب آمرزش آنان یا بالا رفتن درجه آنان شود.

نیازمندی مردگان در روایات

[ویرایش]

در ذیل، روایاتی در این زمینه بیان می‌شود:

← ۱. روایتی از پیامبر


رسول خدا ـ صلی‌الله‌علیه‌وآله ـ فرمود:«سوگند به خدایی که جانم در قبضه قدرت او است؛ اگر آنان(بستگان میت)، حال و روز شخصی را که از دنیا رفته است می‌دانستند و سخنان او را می‌شنیدند، او را رها کرده و به حال خود گریه می‌کردند. تا این‌که جنازه مرده را حمل می‌کنند، روحش بر بالای آن قرار گرفته و فریاد می‌زند! ای فرزندان و کسان من! دنیا شما را چون من به بازیچه نگیرد، و من مالی را از حلال و حرام جمع کردم و برای شما نهادم و بدون زحمت به شما رسید و سختی و وزر و وبالش برای من مانده و شما از همین بلایی که گریبان مرا گرفته دوری کنید که شما نیز چون من گرفتار خواهید گشت».
[۱] شعیری، محمد بن محمد، جامع الأخبار، ص ۱۷۰، مطبعة حیدریة، نجف، بی‌تا.


← ۲. روایتی از امام صادق


امام صادق ـ علیه‌السلام ـ فرمود: «هر کس از مسلمانان برای مرده‌ای عمل صالح و نیکویی انجام دهد پاداش او دو چندان شود و خداوند متعال آن مرده را از آن عمل خیر و ثوابش بهره‌مند گرداند».
و « نماز، روزه، حج، صدقه، اعمال خیر و دعا که برای مرده انجام می‌دهند در قبر ش بر او وارد می‌شود و به او می‌رسد و ثوابش را برای کسی که آن‌را انجام داده و نیز برای مرده می‌نویسند».

← ۳. روایتی از اسحاق بن عمار


اسحاق بن عمار ‌می‌گوید: به امام کاظم ـ علیه‌السلام ـ گفتم: آیا مؤمن آگاه است از کسی که قبر او را زیارت می‌کند؟ آن‌ حضرت فرمود:«بلی، پیوسته تا مادامی که زائر بر سر قبرش هست با او مأنوس می‌باشد و وقتی زائر بلند شده تا از سر قبر او بر‌گردد از برگشتن وی وحشتی در مؤمن مرده پیدا می‌شود».

دعای فرزند بر سر مزار پدر و مادر

[ویرایش]

البته با جست‌وجویی که در منابع روایی صورت پذیرفت؛ روایتی که دلالت بر سرعت اجابت دعای مردگان درباره زندگان کند، یافت نشد؛ اما از برخی روایات استفاده می‌شود که دعای فرزند بر سر مزار پدر و مادر مستجاب است و سفارش شده است که افراد بر سر مزار آنان رفته و از خداوند حاجت خود را بخواهد؛

← ۱. روایتی از امام صادق


امام صادق ـ علیه‌السلام ـ به نقل از امام علی ـ علیه‌السلام ـ فرمود:«مردگانتان را زیارت نمایید، پس همانا ایشان به دیدار شما خوشحال شوند و هرگاه شخصی از شما درخواستی دارد، پس نزد قبر پدر و مادر رود و برای آنان دعا کند و حاجت خود را از خدا بخواهد».
همچنین در دسته‌ای دیگر از روایات اشاره شده است که خیرات در حق پدر و مادر بعد از مردن آنان، برای فرزندانی که اسباب ناراحتی آنان را فراهم کرده و عاق آنان شده‌اند، سبب رهایی آنان از عاق شدن می‌شود.

← ۲. روایتی دیگر از امام صادق


امام صادق ـ علیه‌السلام ـ می‌فرماید: «گاهی والدین کسی از دنیا می‌رود و حال این‌که فرزند خود را عاق کرده‌اند، ولی او بر ایشان دعا می‌کند و خیرات بر ایشان می‌دهد؛ لذا از نیکوکاران نوشته می‌شود».
[۶] دیلمی، حسن بن محمد، إرشاد القلوب إلی الصواب، ج ۱، ص ۱۹۵، الشریف الرضی، قم، ۱۴۱۲ق‌.

یادآور می‌شویم حساب اولیای الهی جداست و خداوند اختیاراتی به آنان داده است که می‌توانند در حق زندگان شفاعت نموده و از خداوند اجابت دعای آنان را بخواهند.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. شعیری، محمد بن محمد، جامع الأخبار، ص ۱۷۰، مطبعة حیدریة، نجف، بی‌تا.
۲. شیخ صدوق، من لا یحضره الفقیه، ج ۱، ص ۱۸۵، دفتر انتشارات اسلامی، قم‌، ۱۴۱۳ق.‌    
۳. شیخ صدوق، من لا یحضره الفقیه، ج ۱، ص ۱۸۵، دفتر انتشارات اسلامی، قم‌، ۱۴۱۳ق.‌    
۴. کلینی، محمد بن یعقوب، کافی، ج ۳، ص ۲۲۸، دارالکتب الإسلامیة، تهران، ۱۴۰۷ق.‌    
۵. کلینی، محمد بن یعقوب، کافی، ج ۳، ص ۲۳۰، دارالکتب الإسلامیة، تهران، ۱۴۰۷ق.‌    
۶. دیلمی، حسن بن محمد، إرشاد القلوب إلی الصواب، ج ۱، ص ۱۹۵، الشریف الرضی، قم، ۱۴۱۲ق‌.


منبع

[ویرایش]
پایگاه اسلام کوئست.    


رده‌های این صفحه : برزخ | کلام | معاد شناسی
جعبه ابزار
جعبه‌ابزار