آخرالزمانذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: آخرالزمان، منابع شیعه ، اهل سنت .
پرسش: آیا حدیث «اذا وقعت الملاحم بعث الله رجلا من الموالی اکرم العرب فرسانا و اجودهم سلاحا یویّد الله بهم الدین»، درست است؟ توضیح آن چیست؟
پاسخ:


آخرالزمان[ویرایش]

آخرالزمان، از جمله موضوعاتی است که روایت‌های بسیاری پیرامون آن در منابع حدیثی شیعه و اهل سنت وجود دارد. از جمله این روایات، روایتی است که در پرسش مطرح شده است.

منبع روایت مذکور[ویرایش]

روایت مذکور با این کلمات، در منبعی یافت نشد؛ اما شبیه به این روایت، در منابع اهل سنت وجود دارد.

← روایتی از ابوهریرة درباره آخرالزمان
أبو‌هریرة نقل می‌کند که از رسول الله ـ صلی‌الله‌علیه‌وآله ـ شنیدم که می‌فرمود: «وقتی آخرالزمان واقع شود، گروهی از غیر عرب‌ها از دمشق قیام می‌کنند که در زیرکی و هوش برترین گروه در میان اعراب‌اند [۱] و بهترین سلاح‌ها را نیز در میان خود دارند، خداوند به‌وسیله‌ اینها دین اسلام را یاری می‌کند». [۲] [۳]

روایت مذکور در منابع شیعه[ویرایش]

با جست‌وجویی که در منابع شیعه انجام شد، چنین روایت یا متنی که این محتوا را دربرداشته باشد، یافت نشد؛ لذا این کلام به‌لحاظ سندی برای ما شیعیان مشکل داشته و نمی‌توان به‌عنوان روایت آن‌ را پذیرفت.

یادآوری یک نکته[ویرایش]

در عین اینکه این روایت به‌لحاظ سندی مورد قبول نیست، اما هیچ منعی از وقوع آن وجود ندارد؛ یعنی به‌لحاظ عقلی و شرعی هیچ دلیلی بر تحقق نیافتن آن وجود ندارد.

پانویس[ویرایش]
 
۱. تعبیر موجود در متن قابلیت دو نوع ترجمه را دارد. ترجمه دیگر:«که ماهر و تیزبین‌ترین اسب سواران در میان اعراب هستند».
۲. ابن عساکر، تاریخ مدینة دمشق، ج ۱، ص ۲۷۱، دار الفکر، بیروت، ۱۴۱۵ ق؛ ابن عساکر این روایت را این‌گونه نقل کرده است: «إذا وقعت الملاحم یخرج بعث من دمشق من الموالی هم أکثر» ـ و قال یعقوب: «أکرم العرب فرساً و أجوده سلاحاً یؤید اللّه بهم الدین»؛
۳. سیوطی، جلال‌الدین، الدر المنثور فی تفسیر المأثور، ج ۶، ص ۵۷، کتابخانه آیة الله مرعشی نجفی، قم، ۱۴۰۴ ق.


منبع[ویرایش]
پایگاه اسلام کوئست.    


رده‌های این صفحه : حدیث شناسی | بررسی سندی
جعبه‌ابزار