ده عنوانی که به تازگی ثبت شده اند :

مرجع ضمیر رسالته در آیه‌ تبلیغ[ویرایش]

[ادامه]
کلیدواژه: ولایت، امام علی، آیه تبلیغ، سوره مائده.

پرسش: آیا می‌توان ضمیر «رسالته» در آیه‌ تبلیغ را به «ما» ی موجود در «ما انزل الیک» برگرداند؟

پاسخ اجمالی: کلمه رسالته به ضمیر مفرد مذکری اضافه شده که به «رب» برمی‌گردد؛ زیرا آن چیزی که رسول آن‌را حمل می‌کند یعنی همان ابلاغ ولایت امام علی، رسالتی متعلق به رب است؛ چون در اضافه، حرف لام که معنای ملکیت دارد، در معنا مقدر است و در صورتی که ضمیر را به «ما» برگردانیم، این آیه از لحاظ معنا دچار مشکل می‌شود.

 


علم پیامبر نسبت به قرآن و ایمان قبل از بعثت[ویرایش]

[ادامه]
کلیدواژه: ولایت، امام علی، آیه تبلیغ، کتاب، ایمان، سوره مائده.

پرسش: آیا از آیه «ما کُنْتَ تَدْرِی مَا الْکِتابُ وَ لَا الْاِیمانُ»، می‌توان نتیجه گرفت که پیامبر اسلام (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) قبل از بعثت، فردی باایمان نبود و نسبت به کتاب‌های آسمانی دیگر پیامبران آشنایی نداشت؟!

پاسخ اجمالی: با توجه به این‌که اهل عرفان و معرفت اتفاق نظر دارند که پیامبران حتی قبل از مبعوث‌شدن در زمره مؤمنان بوده؛

 


خلقت انسان از تمام مواد موجود در گل[ویرایش]

[ادامه]
کلیدواژه: آب، انسان، خلقت، مواد غذایی، باد، خاک، درختان، هوا.

پرسش: آیا خلقت انسان از خاک که در قرآن بدان اشاره شده، با برخی یافته‌های بشری که آب، هوا و باد را منشأ خلقت انسان می‌دانند، منافات ندارد؟

پاسخ اجمالی: قرآن کریم در مورد خلقت انسان و مبدأ پیدایش آن، تعبیرات گوناگونی دارد، در تعدادی از آیات خلقت انسان را از خاک و در برخی از آب اعلام می‌کند؛ باد هم تنها می‌تواند در انجام عمل گرده‌افشانی گیاهان نقش مؤثر داشته باشد، نه در پیدایش آن.

 


مصادیق آیه 40 سوره فصلت[ویرایش]

[ادامه]
کلیدواژه: ابوجهل، مصادیق، تطبیق، سوره فصلت.

پرسش: بر اساس آیه ۴۰ سوره فصلت، چه افرادی در روز قیامت وارد دوزخ می‌شوند و چه افرادی در امنیت خواهند بود؟

پاسخ اجمالی: معنای این آیه عام است و شامل تمام بهشتیان و دوزخیان می‌شود ولی در تفاسیر شیعه و اهل‌سنت، روایاتی در مورد مصادیق آن آمده است. این روایات انحصاری در معنای آیه ایجاد نکرده و تنها برای تطبیق و بیان مصداقی از مصادیق آن است.

 


منظور از ناامیدی پیامبران در آیه 110 سوره یوسف[ویرایش]

[ادامه]
کلیدواژه: عصمت، پیامبران، یأس، ناامیدی، سوره یوسف.

پرسش: آیا بر اساس آیه ۱۱۰ سوره یوسف، پیامبران نیز می‌توانند از یاری و رحمت خدا ناامید شوند؟! آیا این گناه کبیره نیست و با عصمت آنان منافات ندارد؟!

پاسخ اجمالی: مأیوس شدن پیامبران از ایمان آوردن قوم خود در این آیه، همان معنایی است که در داستان حضرت نوح (علیه‌السّلام) آمده است؛ که از قوم تو دیگر کسی ایمان نمی‌آورد، مگر همان‌ها که ایمان آورده‌اند.

 


دروغ بودن اخبار شیاطین و کاهنان[ویرایش]

[ادامه]
کلیدواژه: شیطان، دروغ، شیاطین، اخبار، کاهن، سوره شعراء.

پرسش: آیه‌ای در مورد شیاطین می‌گوید: «یُلْقُونَ السَّمْعَ وَ اَکْثَرُهُمْ کاذِبُونَ»، بر اساس این آیه، با آن‌که بیشتر آنان دروغ‌گویند؛ اما آیا‌ اندکی از شیطان‌ها راست‌گو هستند؟!

پاسخ اجمالی: برخی مفسران معتقدند ضمیر در «اکثرهم» به شیاطین برمی‌گردد و برخی می‌گویند به کاهنان. بر اساس نظر اول، اکثر شیاطین دروغ‌گویانند؛ یعنی شیطان‌ها آنچه را شنیده‌اند با بسیاری از دروغ‌ها درمی‌آمیزند و به کاهنان و دروغ‌گویان وحی می‌کنند؛

 


تنفر طبع از خوردن مردار برادر مؤمن[ویرایش]

[ادامه]
کلیدواژه: غیبت، تجسس، مؤمن، تنفر، طبع، نفرت، انگیزخوردن مردار، مردار، سوره حجرات.

پرسش: خداوند غیبت را به خوردن مردار انسان تشبیه می‌کند که مورد تنفر انسان‌ها است؛ اما از طرفی گروهی آدم‌خوار وجود دارند که از خوردن آن تنفری ندارند. آیا آنان مشمول این آیه نخواهند شد؟!

پاسخ اجمالی: افراد باایمان از آن‌جا که خوردن گوشت برادر مرده‌شان را خلاف عقل و شرع می‌دانند، به‌طور طبیعی از آن تنفر دارند؛

 


تحدی قرآن به کمتر از یک سوره[ویرایش]

[ادامه]
کلیدواژه: قرآن، سوره، آیه، معجزه، تحدی.

پرسش: چرا قرآن تحدی به یک آیه نکرده است و منظور از واژه «حدیث» که قرآن به آن تحدی کرده است، شامل چه مقدار از قرآن می‌شود؟

پاسخ اجمالی: از‌آنجا‌که قرآن کریم متشکل از حروف و کلماتی است که توسط مردم عرب زبان به‌طور معمول استفاده می‌شده نباید انتظار داشت که آوردن یک حرف یا یک کلمه تحدی محسوب شود؛ لذا تحدّی کردن به این مقدار از قرآن، معقول نیست؛

 


دیدار دوستان و آشنایان در قیامت[ویرایش]

[ادامه]
کلیدواژه: بهشت، قیامت، دوستان، ملاقات، فامیل، دیدارآشنایان، سوره حجر، سوره رعد.

پرسش: آیا انسان در روز قیامت می‌تواند به دیدار افرادی که در دنیا آنان را می‌شناخته برود؟ منظور افرادی غیر از خویشاوندان است که آنان را در دنیا می‌شناخت، آیا می‌تواند به دیدارشان برود؟

پاسخ اجمالی: دیدار تمام بهشتیان با هم را می‌توان از آیات شریفه‌ سوره حجر که می‌فرماید: بهشتیان «روبروی» هم و یا در کنار هم هستند، استنباط کرد. و دیدار خویشان و اقوام نیز در آیه ۲۳ سوره رعد تصریح شده است.

 


منظور از فلک مشحون در آیه 119 سوره‌ شعراء[ویرایش]

[ادامه]
کلیدواژه: حضرت نوح، فلک مشحون، کشتی مملو، سرشار، سوره شعراء.

پرسش: چرا خداوند در آیه ۱۱۹ سوره شعراء فرمود: ما شما را در کشتیِ مملوّ سوار کردیم (الفلک المشحون)؟ آیا سوار شدن در کشتی مملوّ، موضوعیتی داشت؟! کشتی مملو از چه چیزهایی بود؟

پاسخ اجمالی: بر خلاف تصور مطرح شده در پرسش، خداوند در این آیه می‌فرماید: ما نوح و همراهانش که کشتی را پر کرده بودند نجات دادیم، نه آن‌که آنان را سوار بر یک کشتی کردیم که قبلاً پر شده بود؛ یعنی در جریان طوفان نوح که کافران با عذاب الهی

 


جعبه ابزار
جعبه‌ابزار