ده عنوانی که به تازگی ثبت شده اند :

نکوهش نخواندن قرآن[ویرایش]

[ادامه]
کلیدواژه: کتاب، قرآن، خمس، مسجد.

پرسش: اگر قرآنی در خانه باشد ولی خوانده نشود، آیا ساکنان آن خانه گناه‌کارند؟! آیا به قرآنی که خوانده نمی‌شود، خمس تعلق می‌گیرد؟

پاسخ اجمالی: از روایت امام صادق (علیه‌السّلام) مبنی بر شکایت قرآنی که رها شده و بر آن گرد و غبار نشسته فهمیده می‌شود که چنین کاری پسندیده نیست و در شأن یک مسلمان نمی‌باشد.
قرآن جزو مؤونه‌های ضروری زندگی محسوب می‌شود و خمس ندارد.

 


امام معصوم مصداق کامل یهدی للتی هی اقوم[ویرایش]

[ادامه]
کلیدواژه: قرآن، ائمه، هدایت، مذکر، مؤنث، پیشوا، سوره اسراء.

پرسش: امام صادق (علیه‌السّلام) در تفسیر آیه: «اِنَّ هَذَا الْقُرْآنَ یِهْدِی لِلَّتِی هِیَ اَقْوَمُ؛ فرموده است: یعنی به سوی امام هدایت می‌کند». این روایت، دلالت بر این دارد که منظور از «یهدی للتی هی اقوم» هدایت به سوی امام (علیه‌السّلام) است، در صورتی که «التی» مؤنّث است و امام «مذکّر»؛ با توجه به این‌که این روایت در کتاب کافی که از بهترین کتب روایی شیعه است آمده، آیا این تفسیر می‌تواند صحیح باشد؟

 


عقیده اشاعره و معتزله درباره آیه ما رمیت[ویرایش]

[ادامه]
کلیدواژه: امام علی (علیه‌السّلام)، جبر و اختیار، پیامبر اسلام (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم)، اشاعره، معتزله، سوره انفال.

پرسش: تفسیر آیه «و ما رمیت اذ رمیت و لکنّ الله رمی...» چیست؟ اشاعره و معتزله در مورد آن چه می‌گویند و آیا این آیه، ارتباطی با موضوع جبر و اختیار دارد؟

پاسخ اجمالی: این آیه اشاره به جنگ بدر دارد و جمله «ما رمیت...» اشاره به مشت خاکی است که پیامبر (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) به سمت مشرکان پاشید.

 


صفات مومن در آیه 2 سوره انفال[ویرایش]

[ادامه]
کلیدواژه: مؤمن،ایمان، توکل، ترس از خدا، ذکر خدا، تفسیر، سوره انفال.

پرسش: تفسیر آیه «اِنَّما الْمُؤْمِنُونَ الَّذِینَ اِذَا ذُکِرَ اللهُ وَجِلَتْ قُلُوبُهُمْ وَ اِذا تُلِیَتْ عَلَیْهِمْ آیاتُهُ زَادَتْهُمْ اِیمانًا وَ عَلَیٰ رَبِّهِمْ یَتَوَکَّلُونَ»، چیست؟ و چرا خدا از «انّما» استفاده کرده است؟ آیا برای این است که بگوید اگر کسی حتی اگر یکی از ویژگی‌های ذکر شده درباره مؤمنان که در این آیه آمده است را نداشته باشد، مؤمن نیست؟

پاسخ اجمالی:

 


منظور از پیوند ازدواج هنگام برپایی قیامت[ویرایش]

[ادامه]
کلیدواژه: قیامت، زوجیت، نفس، تزویج، سوره تکویر.

پرسش: اینکه بعد از برپایی قیامت، مردم به صورت زوج‌زوج رده‌بندی می‌شوند، معنایش چیست (با توجه به آیاتی مانند «واِذَا النُّفُوسُ زُوِّجَت»)؟!

پاسخ اجمالی: بنا‌بر آیه ۷ سوره تکویر خداوند متعال انسان‌ها را در روز قیامت در گروه‌های هم‌روش و هم‌صنف خود که شایسته آنند همراه و زوج قرار می‌دهد. برخی مفسرین منظور از تزویجی که در آیه آمده را ازدواج نفوس پاک با همسران بهشتی و برخی دیگر این همراه را انسان‌های هم کیش او می‌دانند و ...

 


حصر در آیه ولایت[ویرایش]

[ادامه]
کلیدواژه: آیه ولایت، حصر، فخررازی، حصر اضافی، حصر حقیقی، سوره مائده.

پرسش: حصر در آیه ولایت، حصر حقیقی است یا اضافی؟

پاسخ اجمالی: حصر حقیقی به اختصاص دادن چیزی به یک شیء و سلب آن از همه اشیای دیگر اطلاق می‌شود و حصر اضافی به اختصاص دادن چیزی به یک شیء و سلب آن از برخی اشیای دیگر اطلاق می‌شود.
آیه ولایت با کلمه «انّما» آغاز می‌شود که در لغت عرب به معنای انحصار می‌آید و مفاد آن، اثبات و نفی است؛

 


سجده‌های واجب و مستحب در قرآن[ویرایش]

[ادامه]
کلیدواژه: سجده واجب، عزائم، سجده مستحب، احکام سجده، سوره سجده، قرآن.

پرسش: سجده‌های واجب و مستحب قرآن، چگونه و توسط چه کسی تعیین شده است؟ روایاتی که سجده‌های واجب و مستحب را تعیین کرده ذکر نموده و احکام آن‌را بیان کنید؟

پاسخ اجمالی: این‌که سجده بعد از خواندن و شنیدن کدام آیات، واجب می‌شود و در کدام آیات از استحباب بیشتری برخوردار است در روایات معصومان (علیه‌السّلام) از جمله روایاتی از امام باقر (علیه‌السّلام) و امام صادق (علیه‌السّلام) بیان شده است.

 


تفسیر آیات 33 تا 35 سوره فاطر[ویرایش]

[ادامه]
کلیدواژه: بهشت، نعمت‌های بهشتی، مؤمن، جنات عدن، تفسیر قرآن، قرآن، سوره فاطر.

پرسش: آیات ۳۳ تا ۳۵ سوره فاطر در صدد بیان چه مطالبی است؟

پاسخ اجمالی: آیات ۳۳ تا ۳۵ سوره فاطر در حقیقت نتیجه‌ای است برای آنچه در آیات قبلش آمده بود؛ یعنی کسانی که کتاب الهی را تلاوت می‌کنند، نماز را برپا می‌دارند و از آنچه به آنان روزی داده شد پنهان و آشکار انفاق می‌کنند، پاداش چنین کسانی باغ‌های جاویدان بهشت است که همگی در آن وارد می‌شوند. ظاهرشان در آنجا به انواع زیورها آراسته، [[غم]

 


جعبه ابزار
جعبه‌ابزار