کودکان و نوجوانان کربلاذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلید واژه: کودک، نوجوان ، کربلا ، عاشورا
پرسش: چند كودك و نوجوان در حماسه كربلا حضور داشتند؟
پاسخ:


جوانان و نوجوانان حاضر در کربلا

[ویرایش]

به برخي از جوانان و نوجوانان و... اشاره مي شود.

← قاسم بن الحسن (ع)


پدرش امام حسن مجتبی (ع) و مادرش « رمله ‌» مي‌باشد .
در شب عاشورا در پاسخ امام حسين (ع) كه فرمود: «مرگ در نظر تو چگونه است؟» گفت: «شيرين‌تر از عسل‌» .
او پس از اصرار زياد از امام حسین (ع) اجازه به ميدان رفتن گرفت و اين‌چنين رجز مي‌خواند:
ان تنكرونى فاناابن الحسن
سبط النبى المصطفى المؤتمن
هذا حسین كالاسير المرتهن
بين اناس لاسقوا صوب الحزن
او كارزار سختى نمود و با اينكه نوجوانى كم سن و سال بود، پس از كشتن چند نفر از دشمنان، در نهايت‌بر اثر ضربت ‌شمشير نقش بر زمين گشت و به شهادت رسيد . سن او سيزده سال بود .

← ابوبكر بن الحسن (ع)


پدرش امام حسن مجتبى (ع) و مادرش، کنیز آن حضرت بود. او از مدینه همراه عمويش امام حسین (ع) به کربلا آمد و بعد از شهادت برادرش قاسم ، به ميدان آمد و جنگيد تا به فيض شهادت نايل گشت .

← عبدالله بن الحسن (ع)


پدرش امام حسن مجتبى (ع) و مادرش، دختر شلیل بن عبدالله مي‌باشد. عبدالله در کربلا نوجوانى بود كه به سن بلوغ نرسيده بود و چون عمويش حسين (ع) را زخمى و بي‌ياور ديد، خود را به آن حضرت رسانيد و گفت: «به خدا قسم از عمويم جدا نمي‌شوم‌». در آن هنگام شمشيرى به طرف امام حسین (ع)) روانه شد. عبدالله دست‌ خود را سپر شمشير قرار داد و دستش به پوست آويزان شد و فرياد زد: «عموجان‌» ! حسين (ع) او را در بغل گرفت و به سينه چسبانيد و فرمود: برادرزاده! بر اين مصيبت كه بر تو وارد آمده است، صبر كن و از خداوند طلب خير نما، زيرا خداوند تو را به پدران صالحت ملحق مي‌كند. ناگاه حرمله بن کاهل تيرى بر او زد و او در دامان عمويش حسين(ع)، به شهادت رسيد. وى نوجوانى يازده ساله بود .

← عون بن عبدالله


پدرش، عبدالله و مادرش حضرت زینب ( علیها السلام) است. او در اوائل راه مكه به كربلا، در «وادى عقيق‌» به امام حسين(ع)پيوست. او در روز عاشورا به ميدان نبرد تافت و شمشير زد تا به شهادت رسيد.

← محمدبن عبدالله


پدرش، عبدالله و مادرش خوصاء مي‌باشد. او با برادرش «عون‌» در راه مكه به كربلا در « وادی عقیق ‌» به امام حسين(ع) پيوست و در روز عاشورا قبل از برادرش عون به ميدان رفت و به شهادت رسيد .

← عبدالله بن مسلم


پدرش، مسلم بن عقیل و مادرش، رقيه دختر حضرت علی(ع) مي‌باشد . وى در روز عاشورا در ميدان جنگ ، سه مرتبه با دشمن كارزار كرد.
دشمن به سوى او تيرى رها كرد و و عبدالله دستش را روى صورت گذاشت تا از اصابت تير جلوگيرى كند. تير دستش را به پيشانى دوخت. تيرى ديگر، قلب او را نشانه گرفت. شهادت او در روز عاشورا اين‌گونه بود.
عبدالله، چهارده سال داشت.

← محمد بن مسلم


پدرش مسلم ‌بن ‌عقیل و مادرش از كنيزان بود. او در روز عاشورا پس از شهادت برادرش «عبدالله‌» در حمله دسته جمعى فرزندان ابی طالب به دشمن شركت كرده، سپس به شهادت رسيد. او سيزده ساله بود.
[۱] برگرفته از مجله ماهنامه ديدار آشنا، شماره ۴۵


کودکان حاضر در کربلا

[ویرایش]


← علی اصغر


يكي از كودكاني كه در کربلا شهيد شد، طفل كوچك امام حسین (ع) بود ،كه در اسم وي اختلاف است.
قديمي ترين منبع كه نام علی اصغر را در آن آمده، كتاب فتوح ابن اعثم است كه گويد: حضرت فرزند شيرخواري به نام علی داشت.
[۲] الفتوح، ابن اعثم كوفى (م ۳۱۴)، ترجمه محمد بن احمد مستوفى هروى (ق ۶)، تحقيق غلامرضا طباطبائى مجد، تهران، انتشارات و آموزش انقلاب اسلامى، ۱۳۷۲ش، ص ۹۰۸

نام فرزند خردسال امام حسين(ع) به نام عبدالله نيز در تاريخ آمده كه در روز عاشورا به شهادت رسيد. شیخ مفید هنگام شمارش فرزندان امام حسين(ع) مي نويسد: عبدالله بن حسین كه در كودكي با تيري كه از سوي دشمن پرتاب شد، در دامن امام حسين(ع) گلويش ذبح شده و شهید شد.
طبری ، ابن اثیر وغيره نيز نام آن طفل شيرخوار را عبدالله ضبط كرده اند.
[۵] تاريخ الأمم و الملوك ، أبو جعفر محمد بن جرير الطبري (م ۳۱۰)، تحقيق محمد أبو الفضل ابراهيم، بيروت، دار التراث، ط الثانية، ۱۳۸۷/۱۹۶۷، ج ۵، ص ۴۶۸

احتمال دارد اين شخص همان علی اصغر باشد كه به دو صورت نام او در تاريخ ضبط شده است. اين احتمال را هم مي توان داد كه دو فرزند خردسال امام در كربلا بوده اند. شهيد قاضی طباطبایی بر اين باور است كه عبدالله رضیع غير از علی اصغر است.
[۶] سيدمحمدعلي طباطبائي، تحقيق در باره اولين اربعين، ناشر: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، تهران، ص ۶۷۰ به بعد


منبع جهت مطالعه

[ویرایش]

دراين زمينه به كتاب هاي زير مراجعه فرماييد:
-نگاهي نو به جريان عاشورا جمعي از نويسندگان ، مقاله علي اكبري كو دكان ونوجوانان در كربلا ، مقاله شهداي علوي تبار در كربلا و مقاله تعداد ياران امام حسين (ع)
-انصار الحسين، مهدي مهدي شمس الدين
- ابصار الحسين، سماوي
- فرهنگ عاشورا ، جواد محدثي، "كلمه " اصحاب امام حسين (ع)

پانویس

[ویرایش]
 
۱. برگرفته از مجله ماهنامه ديدار آشنا، شماره ۴۵
۲. الفتوح، ابن اعثم كوفى (م ۳۱۴)، ترجمه محمد بن احمد مستوفى هروى (ق ۶)، تحقيق غلامرضا طباطبائى مجد، تهران، انتشارات و آموزش انقلاب اسلامى، ۱۳۷۲ش، ص ۹۰۸
۳. ارشاد،شیخ مفید، ترجمه رسولی محلاتی، تهران، انتشارات علمیه اسلامیه، ج ۲، ص ۱۳۵    
۴. الکامل فی التاریخ، عز الدین أبو الحسن علی بن ابی الکرم المعروف بابن الأثیر (م ۶۳۰)، بیروت، دار صادر، ۱۳۸۵/۱۹۶۵ج۴، ص۹۲    
۵. تاريخ الأمم و الملوك ، أبو جعفر محمد بن جرير الطبري (م ۳۱۰)، تحقيق محمد أبو الفضل ابراهيم، بيروت، دار التراث، ط الثانية، ۱۳۸۷/۱۹۶۷، ج ۵، ص ۴۶۸
۶. سيدمحمدعلي طباطبائي، تحقيق در باره اولين اربعين، ناشر: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، تهران، ص ۶۷۰ به بعد


منبع

[ویرایش]
سایت مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی    


جعبه ابزار
جعبه‌ابزار