علت فاصله انسان معاصر از خدا و دینذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلید واژه: خدا ، دین ، انسان معاصر
پرسش: چه چیزهایی باعث فاصله ی انسان معاصر از خدا و دین می شود؟
پاسخ:


اولین گام در مسیر حرکت به سوی خدا

[ویرایش]

در مورد سوال شما ابتدا بايد گفت كه در همه دوره ها و جوامع مختلف در طول تاریخ عده اي خدا پرست و عده اي کافر وجود داشته و اين مساله (دوري از خدا ) چيزي نيست كه مربوط به دوره و عصر حاضر باشد. اما بايد دانست كه اولين گام در مسير حركت به سوى خدا و تقرّب و نزديكى به او، ايمان است.

درجات ایمان

[ویرایش]

ایمان نيز دو جنبه دارد: نظرى و عملى. هر يك از موارد ايمان نيز داراى درجات و مراتبى است.

← ایمان نظری


اولين درجهء ايمان نظرى شناخت و معرفت خدا و اعتقاد به وحدانیت او و عقيده بر اين كه نظام هستى قائم به تدبیر و ارادهء او و متحرك به قدرت قيّومى او است و همهء موجودات در پيدايش و بقاء و هستی خويش به او نيازمندند. پس از آن، اعتقاد به فرشتگان به عنوان كارگزاران خداوند در نظام هستی و عقيدهء به وحی و نبوت همهء انبیاء از حضرت آدم تا حضرت خاتم النّبیّین صلوات الله عليهم و اعتقاد به عالم برزخ و قیامت کبری و حساب و کتاب ، حشر و نشر و بهشت و جهنم همگي از شعبه هاى ایمان نظرى است.

← ايمان عملى


ايمان عملى ثمرهء ايمان نظرى و ميوهء شناخت و آگاهى است. ایمان عملی با شاخصه هاي زير شناخته و تقويت مي شود:

←← بيداري و آگاهي


چه بسيارند افرادي كه اعتقاد به خدا دارند و به همه اصولي كه از مشخصات ایمان نظری است، نيز معتقدند، ليكن به دليل جهالت و نا آگاهي، فرو رفتن در خواب غفلت ، هوس گرايي و لذت جويي هاي مهار گسيخته و به دور از اخلاق و قانون ، چراغ ايمان عملي در آن ها كم سو و در حالتي شبيه خاموشي است. و تا رسوبات آيينه قلب آنان كنار زده نشود، و از غفلت و خواب آلودگي ذهني و فكري و قلبي بيرون نيايند، هيچ تحول امید بخشي در دل آنها تحقق نمي يابد. بنا بر اين اولين گام براي دور شدن از اسارت نفس اماره و شیطان هاي دور و نزديك خود، و نزديك شدن به خدا آگاهي و بيداري از خواب غفلت است. شايد يكي از مشكلات انسان معاصر همين موضوع باشد. چرا كه امروزي ها براي زندگي دنيايشان بيشتر تلاش ميكنند و اين امر باعث غفلت وفراموشي آخرت و خدا مي شود.

← توبه


بعد از بیداری از غفلت و توجه به عظمت خدا، اولين مرحله تقرّب و نزديكى به خدا توبه است. بدون توبه حقيقى ایمان در قلب استفرار پيدا نمى كند. انسانهاي امروزي كمتر فرصت فکر كردن و توبه دارند.

← ترك گناه


كسى كه حقيقتاً از گناه پشيمان شده باشد، عزمى راسخ بر ترك گناه دارد. پس بعد از توبه، نخستين گام و اولين شرط براى حركت و سير به سوى خدا ترك گناه است. متاسفانه امروزه فرصتهاي گناه بيش از قبل است و گناهها نيز متعددتر از گذشته وجود دارد و همين امر باعث دورتر شدن انسانها از معنویت گرديده است.

← انجام واجبات


ريشه و اساس دین و ديندارى ورع و اجتناب از گناهان است ، و ساقه و سر آن اطاعت از خدا و انجام واجبات است. خداوند به حضرت موسی (ع) فرمود: يَا مُوسَى مَا تَقَرَّبَ إِلَيَّ الْمُتَقَرِّبُونَ بِمِثْلِ الْوَرَعِ عَنْ مَحَارِمِي اي موسي! هيچ چيزي همانند ترك گناه و معصيت بندگان مرا به من نزديك نمي كند. اگر مي خواهيد ايمان در قلب تان ثابت و نهادينه شود راهش ترك گناه است. چنان كه در روايت آمده است:"ورع و پرهيز از گناه، ايمان را ثابت نگه مى‌دارد ".

← معرفت و شناخت چهارده معصوم


پیامبر اکرم (ص) مي فرمايد: مَنْ آمَنَ بِنَا آمَنَ بِاللَّهِ وَ مَنْ رَدَّ عَلَيْنَا رَدَّ عَلَى اللَّهِ وَ مَنْ شَكَّ فِينَا شَكَّ فِي اللَّهِ وَ مَنْ عَرَفَنَا عَرَفَ اللَّهَ وَ مَنْ تَوَلَّى عَنَّا تَوَلَّى عَنِ اللَّهِ وَ مَنْ أَطَاعَنَا أَطَاعَ اللَّهَ وَ نَحْنُ الْوَسِيلَةُ إِلَى اللَّهِ وَ الْوُصْلَةُ إِلَى رِضْوَانِ اللَّهِ» هر كسي به ما ( چهارده معصوم ) ايمان بياورد، به خدا ايمان آورده است، هر كسي ما را رد كند و قبول نداشته باشد، خدا را قبول ندارد. هر كسي در ( حقانيت و علم و عصمت ) ما شك و ترديد كند، در حقانيت خدا شك و ترديد دارد. هر كسي نسبت به ما معرفت و شناخت داشته باشد، خدا را شناخته است. و هر كسي به ما پشت كند و از ما رويگردان باشد، به خدا پشت كرده است. هر كسي از ما اطاعت و پيروي كند، به دستور خدا عمل كرده و از خدا پيروي نموده است. ما وسيله رسيدن به خدا هستيم و راه رسيدن به رضوان و رضايت خدا هستيم. همان وسيله اي كه قرآن دستور مى دهد براي رسيدن به خدا از وسيله كمك بگيريد.

← ملتزم شدن به لوازم شناخت ائمه (ع)


براي تقرب به خدا بايد از آنچه كه راهنمايان هدایت آورده اند بهره بگيريم. در روایت آمده است كه ولایت ما اهل البیت را تنها از راه ترک گناه و انجام واجبات مي توانيد به دست آوريد.

←← مومن حقیقی در کلام امام صادق(ع)


امام صادق(ع) فرمود: ما كسي را مؤمن حقيقي مي دانيم كه همه دستورات ما را اطاعت كند و نيتش اين باشد كه از همه گناهان بزرگ و كوچك اجتناب ورزد.
آن حضرت پيام مهمي براي دوستان و شیعیان خود فرستاد. هر كسي به اين پيام عمل كند، قطعا رضایت و خشنودي امام صادق و همه انبيا و ائمه (ع) و در نتيجه رضايت خدا را جلب كرده است، و احساس شرم و حقارت و كوچكي يا دلهره و هراس از بين خواهد رفت.
پيام امام صادق(ع): اقْرَأْ عَلَى مَنْ تَرَى أَنَّهُ يُطِيعُنِي مِنْهُمْ وَ يَأْخُذُ بِقَوْلِيَ السَّلَامَ ...» سلامم را به هر كسي كه خود را شیعه و پيرو من مي داند، و معارف و احكام دين خود را از من مي گيرد، برسانيد و بگوييد كه: جعفر بن محمد شما را به رعايت تقوای الهی و ورع و دوري از گناهان سفارش كرده است. همه كارها را به خاطر خدا انجام دهيد. راستگويي، امانتداري و رد امانت به صاحبانش، اقامه نماز و طول دادن سجده ها، و رعايت حقوق همسايگان را هر گز فراموش نكنيد...( در غم و شادي مسلمانان شريك باشيد) در تشييع جنازه آنان شرکت كنيد، از بيماران عیادت كنيد، حق مردم را به آنان بدهيد و حق هيچ كسي را ضايع نكنيد. با همه مردم خوش اخلاق باشيد.
اينها مواردي از راههاي نزديك شدن به خدا بود كه متاسفانه در دوره ما كمتركسي به آنها توجه مي كند. وباعث ميشود زندگيها بيشتر از پيش رنگ ماديت به خود بگيرد. امید است ما از كساني باشيم كه تلاشمان نزديك شدن به خدا باشد.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. الکافی، شیخ کلینی، ج ۲، ص ۸۰، دار الکتب الاسلامیه، تهران، ش ۱۳۶۵    
۲. الکافی، شیخ کلینی، ج ۲، ص ۳۲۰، دار الکتب الاسلامیه، تهران، ش ۱۳۶۵    
۳. بحار الانوار، علامه مجلسی، ج ۲۵، ص ۲۲، مؤسسه الوفاء بیروت – لبنان، سال انتشار ۱۴۰۴ ق    
۴. سوره مائده، آیه ۳۵    
۵. الکافی، شیخ کلینی، ج ۲، ص ۷۴، دار الکتب الاسلامیه، تهران، ش ۱۳۶۵    
۶. الکافی، شیخ کلینی، ج ۲، ص ۷۸، دار الکتب الاسلامیه، تهران، ش ۱۳۶۵    


منبع

[ویرایش]
سایت مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی    


رده‌های این صفحه : دین گریزی | فلسفه دین | کلام جدید
جعبه ابزار
جعبه‌ابزار