عبادتذخیره مقاله با فرمت پی دی افپرسش: عبادت چیست؟ معنی عبادت چیست؟برترین و بالاترین عبادت چیست؟


معنای عبادت

[ویرایش]


← معنای لغوی


پس از جستجوی فرهنگهای لغت عرب به این نتیجه می رسیم که کلمه «عبد» بر معنایی آمیخته از «اطاعت » و «فروتنی » دلالت می کند. همچنین دانسته می شود منظور از کلمه «عبادة » عملی است که فرمانبری از معبودی را در پی دارد. برای آگاهی از درستی آنچه گفتیم به مراجعی مانند «اساس البلاغه »، «لسان العرب » و «تاج العروس » مراجعه کنید.
باید گفت به خاطر معنای خاص عبد است که آن را با تشدید - عبد - استعمال می کنند و مثلا می گویند: «عبد الطریق، عبد الشخص »; یعنی جاده را هموار کرد، فلان کس را بنده خود کرد.
با توجه به معنایی که گفته شد، هر اطاعتی عبادت نیست. آن اطاعتی عبادت است که محض دیگری باشد. شخصی که برای برآوردن خواسته خود دست به کار می زند، نمی گویند عبادت کرده است.

← معنای اصطلاحی قرآنی


مفهوم کلمه «عبد» و مشتقات آن در فرهنگ قرآن و در گستره مفاهیم اسلامی به گونه ای است که همه افعال آدمی را در بر می گیرد. همه انسانها به گونه ای در طریق این مفهوم عام سیر می کنند. عبادت جز پیروی فروتنانه معنایی ندارد و اگر چنین است - که هست - همه آدمیان، از مؤمن ترین مردم گرفته تا کافرترین آنها، عابدند. آنچه بین عبادات فرق می اندازد، «معبود» است، عده ای انسان را عبادت می کنند، دسته ای هوای نفس خود را، گروهی شیطان را و جمعی بتها را. در این میان کسانی هم هستند که فقط خدای یکتا را می پرستند. (ایاک نعبد)
آنجا که سخن از عبادت اسلامی به میان می آید، همین عامیت و فراگیری معنای آن رخ می نماید:
الف) در آیه ۶۴ آل عمران می خوانیم: «قل یا اهل الکتاب تعالوا الی کلمة سواء بیننا و بینکم الا نعبد الا الله »; بگو ای اهل کتاب به سخنی روی آورید که میان ما و شما یکسان است، جز خدا را نپرستیم.

عبادت چیست

[ویرایش]

طبق‌ جهان‌بینی‌ قرآن‌ هر حرکت‌ وعمل‌ مثبتی‌ که‌ از انسان‌ صورت‌ گیرد، بشرط‌ آنکه‌ به‌ انگیزه‌ قرب‌ ربوبی‌ و براساس‌ارزشها و تکالیف‌الهی‌ باشدآن‌ عمل‌ وحرکت‌ عبادت‌محسوب‌ می شود.

برترین عبادت

[ویرایش]

از امام صادق (علیه السلام) نقل شده است که فرمود: «اَفضَلُ العِبادةُ اِدمانُ التَّفکُّرفی اللهِ و فی قُدرَتهِ.»
«برترین عبادت مداومت نمودن بر تفکر درباره خداوند و قدرت اوست.»
[۲] جهادالنفس، ح۵۳.پانویس

[ویرایش]
 
۱. آل عمران/سوره۳، آیه۶۴.    
۲. جهادالنفس، ح۵۳.


منبع

[ویرایش]

شهر سؤال.    


رده‌های این صفحه : اخلاق اسلامی | عبودیت | فضائل اخلاقی
جعبه ابزار
جعبه‌ابزار