دین رحمتذخیره مقاله با فرمت پی دی افپرسش:چرا می گویند دین مسیحیت دین رحمت و بخشش است ولی اسلام چنین نیست؟
پاسخ:


عدم تفاوت ادیان الهی در اصل واساس

[ویرایش]

درمورد این موضوعی که فرموده اید باید عرض کنم:
ادیان الهی در اصل اساس هیچ فرقی با هم ندارند،چرا که همگی از طرف یک خدا برای رساندن بشر به سعادت وخوشبختی دنیا وآخرت فرستاده شده اند،هر چند بخاطر شرایط زمانیی که یک دین در آن شرایط زمانی نازل شده است از لحاظ چگونگی اجرا تفاوتهایی با هم در ظاهر دارند.

تحریف دین مسیحیت از آیین واقعی خود

[ویرایش]

اگر در مورد ادیان الهی شناخت کاملی داشته باشیم به این واقعیت خواهیم رسید که دین مسیحیت امروزی تفاوت بسیاری با دین واقعی مسیحیت و آیین حضرت مسیح (ع)دارد؛

برتری وسبقت رحمت خدابرغضبش

[ویرایش]

در دین اسلام آنچه مسلم وقطعی است این است که رحمت خداوند بر غضب و عذاب الهی سبقت و برتری دارد،هر چند آن خشم وغضب الهی هم که در مورد برخی افراد وجود دارد خود نمونه ای از رحمت الهی است.

نمونه هایی از سبقت رحمت خدابرغضبش

[ویرایش]

جهت اینکه شما مطمئن شوید که رحمت الهی بر غضبش پیشی دارد و مقدم است نمونه هایی را ذکر می کنم:

← افـزایـش ثواب


نخستین مزیتی که خداوند متعال برای طالبان راه سعادت درمقام پاداش قائل شده، این است که تنها معادل ثواب عمل را به ایشان نمی دهد،بلکه بر آن می افزاید.«من جاء بالحسنه فله خیر منها. کسی که کار نیکی انجام دهد، بهتراز آن برایش خواهد بود».
و من یقترف حسنه نزد له فیها حسنا کسی که کار نیکی را انجام دهد بر نیکی آن بیفزایم.
« للذین احسنوا الحسنی و زیادة برای کسانی که نیکی کرده اند نیک ترین است با افزایش.
«ان اللّه لا یظلم مثقال ذره و ان تک حسنه یضاعفها و یوت من لدنه اجرا عظیما تحقیقا خدا به اندازه یک ذره هم ستم نمی کند و اگر کار نیک باشدآن را دو چندان می کند و از نزد خود پاداشی بزرگ می دهد».
«من جاء بالحسنه فله عشر امثالها و من جاء بالسیئه فلا یجزی الا مثلها و هم لایظلمون کسی که کار نیکی انجام دهد، ده برابر آن را خواهدداشت و کسی که کار بدی انجام دهد، جز مانند آن کیفر نخواهد داشت و به ایشان ستم نمی شود».

← آمرزش صغائر


تبلور دیگر سبقت رحمت الهی بر غضب، این است که اگر مومنان از گناهان بـزرگ اجـتـنـاب کـنند، خدای مهربان گناهان کوچکشان را می بخشد و اثر آنهارا محو می کند چنانکه در آیه (۳۱) نساء می فرماید:«ان تجتنبوا کبائر ما تنهون عنه نکفر عنکم سیئاتکم و ندخلکم مدخلا کریما : اگر ازمنهیات بزرگ دوری کنید بدیهای شما را محو می کنیم و به جایگاه ارجمندی شما راوارد می کنیم».
روشن است که آمرزش گناهان کوچک برای چنین کسانی مشروط به توبه نیست زیرا توبه موجب آمرزش گناهان کبیره نیز می باشد.

← اسـتـفـاده از اعمال دیگران


دیگر از مزایای مومنان و تبلور سبقت رحمت الهی بر غضبش این است که خدای متعال استغفار فرشتگان و بندگان برگزیده خود را درباره آنها می پذیرد و نیز دعا و اسـتـغفار سائر مومنان را در حق ایشان مستجاب می کند وحتی ثواب اعمالی را که دیگران برای شخص مومن هدیه کنند به او می رسانند.

← نعمت توبه


خداوند متعال در آیات متعددی از قرآن کریم به بندگان گنهکار خود می فرماید؛اگر توبه کنید و با خداوند متعال آشتی کنید؛خداوند گناهان شما را خواهد بخشید.
خداوند در قرآن می فرماید: «قُلْ یَا عِبَادِیَ الَّذِینَ أَسْرَفُواْ عَلَی‌ أَنفُسِهِمْ لَا تَقْنَطُواْ مِن رَّحْمَةِ اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ یَغْفِرُ الذُّنُوبَ جَمِیعاً إِنَّهُ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحِیمُ‌؛ بگو: ای بندگان من که بر خود اسراف و ستم روا داشتید، از رحمت خداوند مأیوس و نا امید شوید که خدا همة گناهان را می آمرزد».

امیرالمؤمنین (ع) می فرماید: در تمام قرآن آیه ای امید بخش تر از این در مورد گناه کاران و توبه کنندگان نیست

رسول خدا(ص) می فرماید: اگر مرتکب گناهان بسیاری که زمین و آسمان را فرا گیرد شدید، اگر به راستی پشیمان شوید،‌خدای تعالی توبة شما را می پذیرد
[۹] فریدة مصطفوی، روش خودسازی، ص ۳۱۶.


پانویس

[ویرایش]
 
۱. نمل/سوره۲۷،آیه۸۹.    
۲. شوری/سوره۴۲،آیه۲۳.    
۳. یونس /سوره۱۰،آیه۲۶.    
۴. نساء/سوره۴،آیه۴۰.    
۵. انعام/سوره۶،آیه۱۶۰.    
۶. نساء/سوره۶،آیه ۳۱.    
۷. زمر/سوره ۳۹،آیه۵۳.    
۸. تفسیر نمونه،ج ۱۹، ص ۴۹۹.    
۹. فریدة مصطفوی، روش خودسازی، ص ۳۱۶.

منبع

[ویرایش]

سایت پرسمان.    


رده‌های این صفحه : فلسفه دین | کلام جدید
جعبه ابزار
جعبه‌ابزار