آثار حفظ حریم در روابط زن و مردذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: روابط زن و مرد، حفظ حریم.

پرسش: آثار حفظ حریم در روابط زن و مرد را توضیح دهید؟

پاسخ: رعایت حفظ حریم‌ها یعنی متعبد بودن به دستورات خداوند و سپاس‌گزاری از خالق هستی. رعایت حفظ حریم در روابط زن و مرد، فوایدی را دربر دارد که عبارت‌اند از: رضایت خداوند، پرهیز از قرار گرفتن در موضع تهمت، تفاهم بیش‌تر، تربیت فرزندان، پیشرفت تحصیلی، در امان ماندن از ازدواج‌های نامناسب و آرامش روانی.


رعایت حفظ حریم‌ها

[ویرایش]

خداوند خالق ماست، او برای ما قوانین و دستوراتی وضع کرده که منافع آن‌ها به سود خود ماست. او به همه چیز آگاه است، همه کارهایش از روی حکمت است و از مادر به ما مهربان‌تر است؛ پس هر دستورش منشأ فواید روحی روانی (دنیوی و اُخروی) زیادی است؛ از جمله این دستورات، رعایت حفظ حریم در روابط زن و مرد است که در زیر به برخی از آنها اشاره می‌کنم:

← رضایت خداوند


رعایت حفظ حریم‌ها یعنی متعبد بودن به دستورات خداوند و سپاس‌گزاری از خالق هستی؛ این امر آن قدر بزرگ است که با هیچ اثر دیگری قابل مقایسه نیست، چیزی که انسان را به بهشت نزدیکی به خدا نزدیک‌تر می‌کند.

← پرهیز از آزار و اذیت‌ها


گاهی مواقع به خاطر عدم رعایت این حدود و حریم‌ها، انسان‌ها دچار اذیت‌هایی می‌شوند. یکی از نمونه‌های بارز آنها، اذیت‌های خیابانی دختران بدحجاب می‌باشد.

← پرهیز از قرار گرفتن در موضع تهمت


در برخی مواقع افرادی که بدون قصد این حدود و حریم‌ها را حفظ نمی‌کنند، مورد تهمت قرار می‌گیرند؛ ولی کسی که این حریم‌ها را رعایت می‌کند، از [[|آرامش روانی]] بیش‌تری برخوردار است و کس بر او تهمتی نمی‌زند.

← تفاهم بیش‌تر


آمار و دادگاه‌های طلاق و اقرار بسیاری از زوج‌ها نشان‌دهنده این است که افرادی که به رعایت حریم‌ها و مسائل محرم و نامحرمی توجه دارند، زندگی شیرین‌تری دارند و در مسائل زناشویی از تفاهم بیش‌تری برخوردارند؛ به همین خاطر این امر باعث تحکیم خانواده، آرامش روانی فرزندان، وفاداری همسران به یکدیگر می‌گردد.

← تربیت فرزندان


پدر و مادرانی که خود به این مسائل شرعی (رعایت حریم‌ها) توجه دارند، برای فرزندان خود الگوی مناسبی می‌باشند؛ اما برخی والدین به‌ خاطر بی‌توجهی به این، ناخواسته فرزندان خود را وارد این میدان فساد می‌کنند و یک زندگی بی‌ثباتی را برای آنها به ارمغان می‌آورند. برخی دختران فراری در گزارش‌های خود اعلام داشته‌اند که پدران و مادران ما نسبت به این حریم‌ها بی‌مبالات بوده‌اند و حتی ما را تشویق به دوستی‌های غیر شرعی می‌کردند و در مهمانی‌ها، با افراد نامحرم مسائل شرعی را رعایت نمی‌کردند.

← پیشرفت تحصیلی


افرادی که به این حریم‌ها توجه دارند، کمتر دچار مصرف‌گرایی، چشم‌و‌هم‌چشمی در مد‌گرایی‌های افراطی، غیبت‌های طولانی در کلاس و بی‌عدم تمرکز حواس در کلاس درس‌ می‌شوند؛ به همین خاطر است که در بین افرادی که این مسائل را رعایت نمی‌کنند، شاهد افت تحصیلی، گریز از مدرسه، بی‌رغبتی هستیم.

← در امان ماندن از ازدواج‌های نامناسب


در ازدواج ملاک‌های اساسی‌ای باید رعایت شود (ایمان، اخلاق، تناسب در زیبایی، اقتصادی، اجتماعی و ...) افرادی که این حریم‌ها را رعایت نمی‌کنند، بیش‌تر گرفتار ازدواج‌های نامناسب می‌شوند؛ ازدواج‌هایی که با تصمیم عجولانه و بی‌تدبیرانه انجام می‌گیرد و پس از چند صباحی به سردی می‌انجامد.

← آرامش روانی


کسانی که در کل به مسائل دینی توجه دارند و آنها را در زندگی خود اجرا می‌کنند، از نظر روان‌شناسی دین، آرامش بیش‌تری دارند.این امر مورد تایید روان‌شناسان و بسیاری از دانشمندان غرب نیز هست، به همین خاطر امروز بسیاری از روان‌شناسان و روان‌پزشکان به مردم توصیه می‌کنند که برای حفظ بهداشت جسم و روان و نشاط و شادابی در زندگی و دوری از فشارهای زندگی و ... به دین و مسائل دینی توجه بیش‌تر می‌کنند و دعا نیایش و توجه به دستورات الهی را در زندگی خود جزء برنامه‌های همیشگی قرار دهند.
هیچ کنجی بی دد و بی دام نیست ••• جز به خلوتگاه حق آرام نیست

پانویس

[ویرایش]منبع

[ویرایش]


سایت ‌اندیشه قم، برگرفته از مقاله «آثار حفظ حریم در روابط زن و مرد»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۷/۱۲/۱۸.    جعبه ابزار
جعبه‌ابزار