یاران ویژه امام مهدیذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: مکّه، امام مهدی، امام.

پرسش: یاران ویژه امام مهدی (علیه‌السّلام) چند نفرند و چگونه به امام می‌پیوندند؟


روایت امام صادق

[ویرایش]

بر اساس احادیث، امام مهدی (علیه‌السّلام) به هنگام ظهور در مکّه، یاران خود را فرا می‌خواند. در حدیثی از امام صادق (علیه‌السّلام) است که:
«[مهدی] تنها ظهور می‌کند، تنها به کعبه می‌آید و به تنهایی، درون آن می‌رود و شب، او را در حالی می‌پوشاند که تنهاست، و هنگامی که چشم‌ها به خواب رفتند و شب، همه جا را فرا گرفت، جبرئیل و میکائیل و فرشتگان، صف به صف بر او فرود می‌آیند و جبرئیل به او می‌گوید: سَرور من! سخنت پذیرفته و فرمانت نافذ است. آن گاه [مهدی] دستش را بر صورتش می‌کشد و می‌گوید: «ستایش، ویژه خدایی است که وعده‌اش به ما را محقّق کرد و زمین را به ما ارث داد. هر جای بهشت را که بخواهیم، جای خود می‌کنیم، که چه نیکوست پاداش اهل عمل! » و میان رکن [حجر الاسود] و مقام [ابراهیم] می‌ایستد و بانگی بر می‌آورد و می‌گوید: «ای بزرگان جماعت و خواصّ من و کسانی که خداوند، آنان را پیش از ظهورم در زمین برای یاری‌ام ذخیره کرده است! به خواست و رغبت، نزدم بیایید» و بانگ او به ایشان می‌رسد، در حالی که در محراب‌ها و بسترهایشان در شرق و غرب زمین هستند و گوش همه آنها صدای او را با یک بانگ می‌شنود و به سویش می‌آیند و در چشم به هم زدنی، همگی پیش رویش، میان رکن [حجر الاسود] و مقام [ابراهیم] حاضر می‌شوند، و خداوند (عزّ‌و‌جلّ) به نور، فرمان می‌دهد تا ستونی از زمین تا آسمان برافرازد تا همه مؤمنان روی زمین، از آن نور بگیرند و نوری از دل خانه‌اش [کعبه] بر مهدی می‌تابد تا جان‌های مؤمنان از آن نور، شاد شود، در حالی که هنوز از ظهور قائم ما اهل‌بیت، باخبر نشده‌اند.»
[۱] حلی، حسن بن سلیمان، مختصر بصائر الدرجات، ص۱۷۹-۱۸۲.


روایت امام علی

[ویرایش]

امام علی (علیه‌السّلام) درباره شمار یاران امام مهدی (علیه‌السّلام) می‌فرماید:
«هنگامی که ظهور کرد، او را بشناسید که چهارشانه است، موهایش سیاه سیاه است و [به دشمنان] با چشم فرشته مرگ می‌نگرد. بر درگاه حرم می‌ایستد و بانگی بر یارانش بر می‌آورد و خداوند متعال، لشکرش را در یک شب، گرد می‌آورد و آنان سیصد و سیزده مرد از همه سوی زمین هستند.»
[۲] حر عاملی، محمد بن حسن، اثبات الهداة، ج۳، ص۵۸۷، ح۸۰۴.

پیوستن یاران امام مهدی (علیه‌السّلام) به ایشان، بدون قرار قبلی است. امام صادق (علیه‌السّلام) می‌فرماید:
آن‌گاه که جوانان شیعه بر پشت بام‌هایشان خوابیده‌اند، در یک شب و بدون قرار قبلی، به صاحب خود می‌رسند و صبح در مکّه هستند.

روایت امام باقر

[ویرایش]

امام باقر (علیه‌السّلام) درباره چگونگی پیوستن یاران به امام مهدی (علیه‌السّلام) می‌فرماید:
[این سخن خدای متعال: ﴿یا کسی که به درمانده، چون او را بخواند، پاسخ می‌دهد [خدای حقیقی است]؟ ﴾] درباره قائم (علیه‌السّلام) نازل شده است و جبرئیل به صورت پرنده‌ای سفید بر ناودان کعبه می‌نشیند و نخستین آفریده خداست که با او بیعت می‌کند و سپس سیصد و سیزده نفر با او بیعت می‌کنند. پس هر که به راه افتاده باشد، در آن ساعت می‌رسد و هر کس راه نیفتاده باشد، از بسترش ناپدید می‌شود و این، همان سخن امیر مؤمنان علی (علیه‌السّلام) است که فرمود: «ناپدیدشدگان از بسترهایشان»، و آن، سخن خدای (عزّ‌و‌جلّ) است که: ﴿به نیکی‌ها بشتابید. هر کجا باشید، خداوند، همه شما را [گرد] می‌آورد﴾.[برترین مصداق] نیکی‌ها، ولایت ما اهل‌بیت است.»
[۷] ر.ک: محمدی ری‌شهری، محمد، دانش نامه امام مهدی (علیه‌السّلام) بر پایه قرآن، حدیث و تاریخ، ج۸، ص۲۸۳-۳۸۷


پانویس

[ویرایش]
 
۱. حلی، حسن بن سلیمان، مختصر بصائر الدرجات، ص۱۷۹-۱۸۲.
۲. حر عاملی، محمد بن حسن، اثبات الهداة، ج۳، ص۵۸۷، ح۸۰۴.
۳. نعمانی، محمد بن ابراهیم، الغیبه، ص۳۱۶، ح۱۱.    
۴. نمل/سوره۲۷، آیه۶۲.    
۵. بقره/سوره۲، آیه۱۴۸.    
۶. نعمانی، محمد بن ابراهیم، الغیبه، ص۳۱۴، ح۶.    
۷. ر.ک: محمدی ری‌شهری، محمد، دانش نامه امام مهدی (علیه‌السّلام) بر پایه قرآن، حدیث و تاریخ، ج۸، ص۲۸۳-۳۸۷


منبع

[ویرایش]

حدیث‌نت، برگرفته از مقاله «یاران ویژه امام مهدی» تاریخ بازیابی۱۳۹۷/۹/۱۰.    


رده‌های این صفحه : امام زمان | یاران امام زمان
جعبه ابزار
جعبه‌ابزار