کژدمذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: کژدم، زنان، امام علی علیه‌السلام، جذابیت، بنیاد خانواده، نیش زهرناک.
پرسش: آیا بر اساس روایات، زنان مانند کژدمی گزنده می‌باشند؟
پاسخ:


متن و ترجمه روایت[ویرایش]

«المرأة عقرب حلوة اللسعة»؛ زن مانند کژدمی است که گزیدن او شیرین است.
این روایت در کتاب غرر الحکم به نقل از امیرالمؤمنین ـ علیه‌السلام ـ نقل شده است. [۱]

نکته‌ای درباره کلام امیرالمؤمنین[ویرایش]

در تفسیر و تبیین این روایت ابتدا باید به این نکته توجه داشت که مطمئناً مولای متقیان، نخواسته با این سخن خویش، حکمی کلی در مورد گزنده بودن تمام زنان و لزوم دوری از هر زنی را صادر نماید؛ زیرا این بزرگوار در سالیان عمر خود با برگزیده‌ترین بانوی بشریت، حضرت زهرا ـ علیهاالسلام ـ و نیز بانوان بزرگوار دیگری مانند ام‌البنین ( مادر شهیدان کربلا) زندگی کرده و روابط میان آنها آکنده از صفا، صمیمیت و احترام متقابل بود. در ضمن، ایشان که قرآن ناطق بودند، نمی‌توانستند زنانی (چون مریم، آسیه و...) که در قرآن صامت به نیکی از آنها یادشده را به عقربی گزنده تشبیه کنند.

جذابیت‌های زنان و استحکام بنیاد خانواده[ویرایش]

به همین دلیل، با فرض پذیرش این روایت، در توجیه آن باید گفت که خداوند در وجود زنان، جذابیت، کرشمه و ناز را نهادینه کرده که با این توانایی‌ها مردان را به سمت خود جذب می‌نمایند. این قدرت اگر در مسیر صحیح خود به کار گرفته شود، در نهایت به تشکیل و استحکام بنیاد ستوده‌شده‌ای به نام «خانواده» خواهد انجامید که دوام نسل انسان و نیز انتقال ارزش‌ها از نسلی به نسل دیگر در گرو این نهاد خواهد بود.

هشدار به مردان مقید به دین و خانواده[ویرایش]

اما متأسفانه زنانی نیز وجود دارند که از این قدرت خدادادی خویش بهره نادرست گرفته و آن را در راستای اهداف نامشروع به کار می‌اندازند. توصیه امیرالمؤمنین ـ علیه‌السلام ـ می‌تواند هشداری به مردان مقید به دین و خانواده به شمار آید که آنان را از افتادن به دام چنین زنان بدنهادی که با جلوه‌گری‌های به‌ظاهر شیرین خود تلاش در رسیدن به اهداف نامشروع دارند، بازداشته و اعلام کند که این جلوه‌گری‌های شیرین، در واقع جز نیشی زهرناک نیست که در صورت غفلت از آن، می‌تواند نابودی دین و اجتماع را در پی‌داشته باشد.

پانویس[ویرایش]
 
۱. تمیمی آمدی، عبدالواحد بن محمد، غرر الحکم و درر الکلم، ص ۷۶، ح ۱۴۶۳، دار الکتاب الإسلامی، قم، ۱۴۱۰ ق.


منبع[ویرایش]

پایگاه اسلام کوئست.    


رده‌های این صفحه : زنان | جایگاه زن
جعبه‌ابزار