کوه جودیذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: کوه جودی، کوه آرارات، کشتی نوح.

پرسش: کوه جودی و آرارات در کجا واقع شده است؟ آیا کشتی نوح در آن کوه باقی مانده است؟

پاسخ: کوه «جودی» می‌تواند همان کوه آرارات باشد و بین روایات و تورات که به کوه آرارات اشاره کرده‌اند با معنای مطلق «جودی» که به معنای مطلق کوه سخت را گویند، قابل جمع باشد و هیچ تنافی با این دو معنا وجود نداشته باشد. پس جودی یعنی کوه و آن کوه آرارات است.


کوه جودی در قرآن

[ویرایش]

قرآن شریف می‌فرماید:

«وَ قِيلَ يَا أَرْضُ ابْلَعِي مَاءكِ وَيَا سَمَاء أَقْلِعِي وَغِيضَ الْمَاء وَقُضِيَ الأَمْرُ وَاسْتَوَتْ عَلَى الْجُودِيِّ وَقِيلَ بُعْدًا لِّلْقَوْمِ الظَّالِمِينَ؛ گفته شد که ای زمین آبت را فرو بر، و ای آسمان (بارانت را) فرو بند، و آب فروکش کرد و کار به سرانجام رسید و (کشتی) بر (کوه) جودی قرار گرفت، و گفته شد که لعنت بر ستم‌پیشگان (مشرک)».

دیدگاه‌ها

[ویرایش]

درباره «جودی» در این آیه، اقوال مختلفی وجود دارد؛ از جمله:

← دیدگاه اول


یا مطلق کوه سخت است که در این صورت با روایات و تورات که به کوه آرارات اشاره دارند، هم‌خوانی دارد و هماهنگ است.

← دیدگاه دوم


اسم کوهی خاص است که در مورد محل آن در مناطق زیر اختلاف است:

محل کوه جودی

[ویرایش]


۱. کوه جودی در موصل عراق است؛
۲. کوه جودی در حدود شام است؛
۳. کوه جودی در میان موصل و الجزیره است؛
۴. کوه جودی در عربستان است؛
۵. کوه جودی در سلسله جبال آرارات در ترکیه است که در صورت قائل شدن به قول دوم باز با معنای پنجم هماهنگ است و بین روایات و تورات که به کوه آرارات اشاره دارند با معنای پنجم که محل کوه جودی را سلسله جبال آرارات در ترکیه می‌دانند، قابل جمع است.

← دیدگاه علامه طباطبایی


علامه طباطبایی در تفسیر «جودی» می‌فرمایند: «الجودیّ مطلق الجبل و الارض الصلبه»؛ یعنی جودی همان مطلق کوه سخت است و در ادامه برای تأیید قول خود می‌فرمایند: «چند تن از دانشمندان آمریکا، به راه‌نمایی عده‌ای از ارتشیان ترکیه، در قسمتی از قله‌های کوه آرارات، واقع در قسمت شرقی در ترکیه ارتفاع ۱۴۰۰ پایی به چوب‌هایی دست یافتند که طبق محاسبات و قرائن قطعات متلاشی شده‌ی یک کشتی قدیمی است که در این محل وجود داشته است. قدمت پاره‌ای از این قطعه‌ها به ۲۵۰۰ سال قبل از میلاد می‌رسد.

قرائن حاکی است که این قطعه‌ها از یک کشتی است که حجم آن معادل دو ثلث کشتی (کوئن مارس) انگلیسی است که طول آن ۱۰۱۹ پا و عرض آن ۱۱۸ پا بود. چوب‌های پیدا شده را به سانفرانسیسکو حمل کردند تا درباره‌ی آنها تحقیق کنند که آیا با اعتقادات در باب نحل راجع به کشتی نوح علیه‌السلام قابل انطباق هست؟

نتیجه درباره کوه جودی

[ویرایش]

بنا بر این نظر، کوه «جودی» می‌تواند همان کوه آرارات باشد و بین روایات و تورات که به کوه آرارات اشاره کرده‌اند با معنای مطلق «جودی» که به معنای مطلق کوه سخت را گویند، قابل جمع باشد و هیچ تنافی با این دو معنا وجود نداشته باشد. پس جودی یعنی کوه و آن کوه آرارات است.

تاریخ ولادت حضرت نوح

[ویرایش]

آن‌چه در این راستا قابل بیان است این است که حضرت نوح نخستین پیامبر اولوالعزم است که خداوند او را با کتاب و شریعت جداگانه‌ای به‌سوی مردم آن روزگار مبعوث نمود. تاریخ ولادت حضرت نوح را ۱۶۴۲ سال بعد از هبوط آدم علیه‌السلام نوشته‌اند. ۹۵۰ سال به پیامبری مبعوث بوده است.

عمر حضرت نوح

[ویرایش]

مدت عمر نوح را بیش از هزار سال نوشته‌اند. خود حضرت آدم نیز عمر طولانی داشته و ۹۳۰ سال عمر کرده است و... تا به پیامبر اسلام صلی‌الله‌علیه‌وآله که ولادت وی را ۶۱۶۳ سال بعد از هبوط آدم ـ علیه‌السلام ـ نوشته‌اند و تا به امروز که ۱۴۲۵ه‌.ق و ۲۰۰۴ میلادی است حدود ۷۶۰۰ سال ه‌.ق از خلقت حضرت آدم علیه‌السلام تا به امروز می‌گذرد.

خلقت بشر پیش از آدم

[ویرایش]

در مورد خلقت بشر قبل از آدم ـ علیه‌السلام ـ نیز اختلاف است. به هر تقدیر تاریخ دقیقی از تاریخ خلقت بشر و جانوران و نظام هستی در دست نیست و باستان‌شناسان تاریخ بسیار طولانی‌تر از این‌ها را نیز گفته‌اند.
[۷] امیری‌پور، احمد، راه‌نمای تاریخ انبیاء، ص ۱۰، ج ۶۲.


آغاز طوفان نوح

[ویرایش]

در مورد آغاز طوفان نوح نیز اختلاف نظر وجود دارد:

← دیدگاه ابن اثیر


ابن اثیر معتقد است زمان طوفان، در سال ششصدم از عمر نوح بوده است.

← دیدگاه نویری


نویری در این زمینه می‌گوید: « روز اول ماه رجب به هنگام ظهر، از تنور بانگ برآمد که ای نوح! برخیز و از هر حیوانی، یک جفت نر و ماده بر کشتی سوار کن».

در جای دیگر می‌نویسد: گفته شده سوار شدن نوح و همراهانش به کشتی، دهم ماه رجب و ۲۲۵۰ سال پس از هبوط آدم بود.
[۸] نویری، شهادب الدین احمد، نهایه‌الارب، ج ۳، ص ۴۸، مترجم محمود مهدوی دامغانی، تهران، امیرکبیر، چ ۱، ۱۳۶۴ه‌ ش.


نکاتی درباره کشتی نوح

[ویرایش]

به نکاتی درباره کشتی نوح توجه کنید:

← گستره کشتی


آن‌چه به‌طور خلاصه قابل بیان است این است که بارش و جوشش زمان نوح علیه‌السلام گستره‌اش طولانی بوده و سراسر گیتی را فرا گرفته و این خود معجزه‌ی الهی بوده است. کشتی با مراقبت خداوند ساخته شد که خود آیت و معجزه‌ی الهی است، گستره‌ی کشتی هم تا حدودی گسترده بوده است و تا به هفت طبقه نیز نقل کرده‌اند.

← گونه‌های حیوانات


در مورد گونه‌های حیوانات و جانوران هم که بحث جفت مطرح است، غیر از جانوران آبزی که در طوفان در امان بوده‌اند. جانوران خشکی‌زی اگر نجات همه گونه‌های آن مورد نظر بوده باشد، هیچ بعدی به نظر نمی‌رسد. چون کشتی می‌خواسته ۳۵۰۰ جفت از گونه‌های جانوران را در خود جای دهد و در این مورد نمی‌توان گفت خداوند طرح و نقشه‌ی درست و دقیقی از کشتی ارائه نکرده بود و در نهایت کشتی جواب‌گوی جمعیت و گونه‌های جانوران نبوده است؛ چون وقتی همه چیز آیت و معجزه‌ الهی است، دیگر چنین تصوری درست نیست.

← معجزه بودن خود کشتی


خود کشتی هم آیت و معجزه الهی و آیت بودن آن به این نیست، چوب‌ها و میخ‌های آن نپوسد و یا تا به الان در دسترس باشد. در مورد کوه جودی و کوه آرارات نیز گفته شد که طبق نظر معروف و مشهور، هر دو یکی‌اند. در مورد تاریخ خلقت بشریت و یا تاریخ آغاز طوفان هم اختلاف نظر وجود دارد و تاریخ دقیق نمی‌توان ارائه کرد.

منابع

[ویرایش]


۱. قصص الانبیاء، قطب الدین راوندی، قم، مؤسسه الهادی، اول، ۱۴۱۸ه‌ ق.
۲. النورالمبین فی قصص الانبیاء و المرسلین، نعمت‌الله جزایری، بی‌جا، بی‌نا، بی‌تا.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. هود (۱۱)، آیه ۴۴.    
۲. مکارم شیرازی، ناصر، تفسیر نمونه، ج ۹، ص ۱۱۱، تهران، دارالکتب الاسلامیه، ۱۳۵۳ه‌ ش.    
۳. مکارم شیرازی، ناصر، تفسیر نمونه، ج ۹، ص ۱۱۱، تهران، دارالکتب الاسلامیه، ۱۳۵۳ه‌ ش.    
۴. طباطبایی، محمدحسین، المیزان فی تفسیر القرآن، ج ۱۰، ص ۲۳۰، ترجمه محمدباقر موسوی، قم، اسلامی، ۱۳۶۳ه‌ ش.    
۵. طباطبایی، محمدحسین، ترجمه المیزان فی تفسیر القرآن، ج ۱۰، ص ۴۰۰، ترجمه محمدباقر موسوی، قم، اسلامی، ۱۳۶۳ه‌ ش.    
۶. عنکبوت (۲۹)، آیه ۱۴.    
۷. امیری‌پور، احمد، راه‌نمای تاریخ انبیاء، ص ۱۰، ج ۶۲.
۸. نویری، شهادب الدین احمد، نهایه‌الارب، ج ۳، ص ۴۸، مترجم محمود مهدوی دامغانی، تهران، امیرکبیر، چ ۱، ۱۳۶۴ه‌ ش.


منبع

[ویرایش]

سایت اندیشه قم، برگرفته از مقاله «کوه جودی»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۵/۰۸/۲۲.    


رده‌های این صفحه : تفسیر | قرآن شناسی | واژگان قرآنی
جعبه ابزار
جعبه‌ابزار