کوثرذخیره مقاله با فرمت پی دی افپرسش:لطفاً درباره کوثر و ساقی کوثر توضیح بدهید؟


کوثر در قرآن

[ویرایش]

خداوند متعال در سوره کوثر می فرماید:«انا اعطیناک الکوثر»

معانی کوثر

[ویرایش]

در تفسیر کوثر معانى فراوانى گفته شده است از جمله:
۱ - نهرى است در بهشت.
۲ - کوثر عبارت است از حوض پیامبر (صلی الله و علیه و آله) که در روز قیامت افراد فراوانى اطراف آن گرد مى آیند. پیامبر فرمود: کوثر نهرى است که خداوند به من وعده فرمود و داراى خیر کثیر است. حوضى است که امت من در روز قیامت بر آن وارد مى شوند. ظرف هاى آن (که تشنگان را سیراب مى کند) به عدد ستارگان آسمان است.
۳ - کوثر همان خیر کثیر است.
۴ - کوثر همان نبوت و کتاب (قرآن) است.
۵ - کوثر عبارت است از اصحاب و شیعیان فراوان.
۶ - کوثر فراوانى نسل و فرزندان است چنان که نسل پیامبر (صلی الله و علیه و آله) در ذریه او از فرزندان فاطمه (علیها السلام) بى شمار پدید آمده و تا روز قیامت ادامه دارد.
۷ - کوثر همان شفاعت است چنان که از امام صادق (علیه السلام) روایت شده است.

کوثر از دیدگاه طبرسی

[ویرایش]

طبرسی رحمه لله‌ ذیل آیه یاد شده پس از نقل اقوال مزبور مى نویسد:
در کوثر احتمال همه مصادیق یاد شده مى رود زیرا خداوند سبحان خیر کثیر در دنیا به پیامبر عطا فرمود و در آخرت نیز وعده داد. پس مى توان همه اقوال یاد شده را تفصیل این جمله «خیر کثیر فى الدارین» دانست.
[۳] مجمع البیان ج۱۰ص ۸۳۷)


ساقی کوثر

[ویرایش]

اما در مورد ساقی کوثر:
۱- پیامبر اکرم (صلی الله و علیه و آله) فرمود: «یا عَلىّ أَنْتَ اخى وَ وَزیرى وَصاحِبُ لِوائى فِى الدُنیا وَالاخرة، وَأَنت صاحِب حوضى، مَن أَحبَّک أَحبنَّى وَمَن أَبْغَضک أَبْغَضنى»
(یا علی تو برادر، وزیر و پرچمدار من در دنیا و آخرت هستى، تو صاحب حوض من هستى، آن کس که تو را دوست دارد مرا دوست داشته و هر کس با تو دشمنى ورزد با من دشمنى ورزیده است.)
۲- عبدلله بن عمر گوید: پیامبر اکرم (صلی الله و علیه و آله) براى ما این چنین حدیث فرمود: وقتى در روز قیامت خداوند اولین و آخرین را گرد آورد ندا دهنده اى که دور و نزدیک صدایش را مى شنوند گوید: علی بن ابی طالب (علیه السلام) کجاست، علی مرتضی کجاست. در این حال على (علیه السلام) را مى آورند و حساب آسانى از او به عمل مى آورند و دو حله سبز به او مى پوشانند و از درخت طوبا عصایى به او مى دهند و به او گفته مى شود بر سر حوض بایست و هر که را خواهى سیراب و هر که را خواهى ممنوع کن.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. نورالثقلین،ج۵، ص۶۸۰، ح۵.    
۲. نورالثقلین،ج۵، ص۶۸۱، ح۶.    
۳. مجمع البیان ج۱۰ص ۸۳۷)
۴. بحارالانوار ج۸، ص۱۹، ح۵.    
۵. بحارالانوار ج۸، ص۲۵، ح۲۳.    


منبع

[ویرایش]

شهر سؤال.    


رده‌های این صفحه : قرآن شناسی | واژگان قرآنی
جعبه ابزار
جعبه‌ابزار