کتابی درباره زندگانی امام حسینذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: امام حسین عليه‌السلام، کتاب.
پرسش: چند کتاب جامع و معتبر در مورد زندگانی امام حسین ـ عليه‌السلام ـ معرفی کنید؟
پاسخ: امام حسین ـ عليه‌السلام ـ از آن جهت که ابعاد زندگانی او در طول تاریخ مورد توجه تاریخ‌نویسان قرار گرفته است، در مورد زندگانی آن حضرت و واقعه عاشورا کتاب‌های بسیاری نوشته شده است و حتی نویسندگان سنی‌مذهب نیز در این زمینه کتاب‌هایی را به رشته تحریر درآورده‌اند.


ویژگی کتاب الارشاد

[ویرایش]

اما در میان کتب شیعه که به‌طور اجمالی و صحیح زندگی آن حضرت را برای نسل‌های بعدی به یادگار گذارده‌ است، می‌توان به کتاب گران‌مایه و ارزشمند «الارشاد فی معرفة حجج ا... علی العباد» نوشته مرحوم شیخ مفید اشاره نمود. از ویژگی‌های مهم و بارز این اثر آن است که در اواخر قرن چهارم هجری یا اوایل قرن پنجم هجری نوشته شده است و همان‌گونه که مؤلف آن در ابتدا می‌گوید، «آنچه در این کتاب آمده است درباره امامان معصوم ـ علیهم‌السلام ـ است و درباره مدت عمر و زندگی و مکان شهادت ایشان و شمه‌ای از جریان زندگی آنها می‌باشد تا مطالب شبهه‌ناک از مسائل حقه جدا گردد، اين كتاب يكی از جامع‌ترين كتاب‌هايی است كه در اين زمينه نوشته شده است؛ چراكه نويسنده آن از كسانی است كه امام زمان ـ عليه‌السلام ـ او را توثيق فرموده‌اند.

ویژگی کتاب منتهی‌الامال

[ویرایش]

اما كتاب ديگری كه قابل توجه است، كتاب شريف منتهی‌الآمال است كه توسط مرحوم شیخ عباس قمی نگاشته شده است، و در اين كتاب نيز پيرامون امام حسین ـ عليه‌السلام ـ از ولادت تا شهادت مباحث جامع و دقيقی مطرح شده است و علاوه بر آن اين نويسنده كتاب «نفس المهموم» را نيز درخصوص واقعه کربلا نوشته است.

کتاب‌هایی درباره واقعه کربلا

[ویرایش]

اما درباره مهم‌ترين واقعه زندگانی امام حسين ـ عليه‌السلام ـ و حتی جهان اسلام تاكنون، كه واقعه كربلا می‌باشد، كتاب‌های بسياری نوشته شده است كه از جمله آنها می‌توان به مقتل ابی‌مخنف كه اولين مقتل کربلا می‌باشد، اشاره نمود و اين كتاب با توجه به تحريفاتی كه پس از گذشت زمان بر آن حادث شده است، توسط استاد ارزشمند يوسفی غروی، با منابع اصيل تاريخی مطابقت داده شده و موارد قطعی آن جدا گرديده و حتی توسط آقای جواد سليمانی ترجمه نيز شده است. و نيز كتاب «قصه کربلا» نوشته آقای نظری منفرد، كتابی است محققانه و قابل استفاده می‌باشد.

کتاب‌هایی درباره تحليل وقايع زندگی امام حسين

[ویرایش]

و در زمينه تحليل وقايع زندگی امام حسين ـ عليه‌السلام ـ نيز كتاب‌های «پرتوی از عظمت حسين عليه‌السلام»و «شهيد آگاه» نوشته آیت‌الله العظمی صافی گلپایگانی بسيار مفيد و سودمند خواهد بود و اخيراً فرهنگ جامعی از كلمات و سخنان آن حضرت به چاپ رسيده است، به نام «فرهنگ سخنان امام حسین عليه‌السلام» نوشته محمد دشتی.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. مفید، الارشاد، مترجم:سیدهاشم رسولی محلاتی، ج ۱، ص ۱.    


منبع

[ویرایش]

سایت اندیشه قم    


جعبه ابزار
جعبه‌ابزار