کتابی درباره زندگانی امام حسینذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: امام حسین عليه‌السلام، کتاب.
پرسش: چند کتاب جامع و معتبر در مورد زندگانی امام حسین ـ عليه‌السلام ـ معرفی کنید؟
پاسخ: امام حسین ـ عليه‌السلام ـ از آن جهت که ابعاد زندگانی او در طول تاریخ مورد توجه تاریخ‌نویسان قرار گرفته است، در مورد زندگانی آن حضرت و واقعه عاشورا کتاب‌های بسیاری نوشته شده است و حتی نویسندگان سنی‌مذهب نیز در این زمینه کتاب‌هایی را به رشته تحریر درآورده‌اند.


ویژگی کتاب الارشاد[ویرایش]

اما در میان کتب شیعه که به‌طور اجمالی و صحیح زندگی آن حضرت را برای نسل‌های بعدی به یادگار گذارده‌ است، می‌توان به کتاب گران‌مایه و ارزشمند «الارشاد فی معرفة حجج ا... علی العباد» نوشته مرحوم شیخ مفید اشاره نمود. از ویژگی‌های مهم و بارز این اثر آن است که در اواخر قرن چهارم هجری یا اوایل قرن پنجم هجری نوشته شده است و همان‌گونه که مؤلف آن در ابتدا می‌گوید، «آنچه در این کتاب آمده است درباره امامان معصوم ـ علیهم‌السلام ـ است و درباره مدت عمر و زندگی و مکان شهادت ایشان و شمه‌ای از جریان زندگی آنها می‌باشد تا مطالب شبهه‌ناک از مسائل حقه جدا گردد، [۱]اين كتاب يكی از جامع‌ترين كتاب‌هايی است كه در اين زمينه نوشته شده است؛ چراكه نويسنده آن از كسانی است كه امام زمان ـ عليه‌السلام ـ او را توثيق فرموده‌اند.

ویژگی کتاب منتهی‌الامال[ویرایش]

اما كتاب ديگری كه قابل توجه است، كتاب شريف منتهی‌الآمال است كه توسط مرحوم شیخ عباس قمی نگاشته شده است، و در اين كتاب نيز پيرامون امام حسین ـ عليه‌السلام ـ از ولادت تا شهادت مباحث جامع و دقيقی مطرح شده است و علاوه بر آن اين نويسنده كتاب «نفس المهموم» را نيز درخصوص واقعه کربلا نوشته است.

کتاب‌هایی درباره واقعه کربلا[ویرایش]

اما درباره مهم‌ترين واقعه زندگانی امام حسين ـ عليه‌السلام ـ و حتی جهان اسلام تاكنون، كه واقعه كربلا می‌باشد، كتاب‌های بسياری نوشته شده است كه از جمله آنها می‌توان به مقتل ابی‌مخنف كه اولين مقتل کربلا می‌باشد، اشاره نمود و اين كتاب با توجه به تحريفاتی كه پس از گذشت زمان بر آن حادث شده است، توسط استاد ارزشمند يوسفی غروی، با منابع اصيل تاريخی مطابقت داده شده و موارد قطعی آن جدا گرديده و حتی توسط آقای جواد سليمانی ترجمه نيز شده است. و نيز كتاب «قصه کربلا» نوشته آقای نظری منفرد، كتابی است محققانه و قابل استفاده می‌باشد.

کتاب‌هایی درباره تحليل وقايع زندگی امام حسين[ویرایش]

و در زمينه تحليل وقايع زندگی امام حسين ـ عليه‌السلام ـ نيز كتاب‌های «پرتوی از عظمت حسين عليه‌السلام»و «شهيد آگاه» نوشته آیت‌الله العظمی صافی گلپایگانی بسيار مفيد و سودمند خواهد بود و اخيراً فرهنگ جامعی از كلمات و سخنان آن حضرت به چاپ رسيده است، به نام «فرهنگ سخنان امام حسین عليه‌السلام» نوشته محمد دشتی.

پانویس[ویرایش]
 
۱. مفید، الارشاد، مترجم:سیدهاشم رسولی محلاتی، ج ۱، ص ۱.    


منبع[ویرایش]

سایت اندیشه قم    


جعبه‌ابزار