چادر مشکیذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: چادر، حجاب اسلامی، چادر مشکی، مانتو، پوشش اسلامی.

پرسش: چادر یعنی چه و چرا زن‌ها باید چادر سر کنند؟ و آیا حجاب اسلامی با چادر مشکی کامل می‌شود و کسی که مانتو می‌پوشد، پوشش اسلامی ندارد؟

پاسخ: حجاب اسلامی با هر نوع پوششی که موجب تحریک و تهییج و جلب توجه مردان نامحرم گردد، منافات دارد و آن نوع لباس و پوششی که بهتر حدود شرعی را حفظ می‌کند، بهتر و کامل است. بنابراین استفاده از چادر مشکی با فلسفه حجاب و پوشش زنان در مقابل نامحرم که همان عدم تحریک و تهییج در مقابل نامحرم و ایجاد آرامش روانی در جامعه است، بیش‌تر و بهتر سازگار است.


مراد از حجاب

[ویرایش]

حجاب امری ظاهری و در ارتباط با جسم است و عمل به این امر ظاهری برخاسته از اعتقادات و باورهای درونی افراد است. پوشش ظاهری افراد ـ به ویژه زنان ـ را حجاب می‌گویند که مانع از نگاه نامحرم به آنان می‌شود.

حد لازم در پوشش اسلامی

[ویرایش]

اگر بخواهیم از حجاب اسلامی سخن بگوییم، بی‌تردید حجاب طبیعی و کامل همان است که در متون دینی اسلام (مانند قرآن و حدیث) ذکر شده است که بحث بسیار مفصل و دقیق دارد؛ ازاین‌رو لازم است به صورت مختصر توضیح دهیم.
دستور حجاب در اسلام، در دو بخش عمده آمده است:
الف. پوشاندن بدن، به جز جاهایی که شرع مقدس اجازه داده است؛
ب. پنهان داشتن زینت‌ها.

← پرهیز از خودآرایی و خودنمایی


بدن زن به طور طبیعی برای جنس مخالف جاذبه دارد و معمولاً موجب تحریک جنسی می‌شود. حال اگر علاوه بر زیبایی‌های طبیعی، زن به آراستن خود بپردازد و ‌اندام آراسته خود را در معرض دید دیگران قرار دهد، طبیعی است که از بسیاری سلب آرامش نموده و موجب تحریک جنسی و گاهی فساد در جامعه می‌شود و در مواردی نیز موجب گسستن پیوند خانواده و سست شدن الفت بین زوج‌ها می‌گردد. مراعات درست پوشش اسلامی از امور ضروری در پیش‌گیری از این مفاسد است. بنابراین خانمی که ملتزم به ارزش‌های اسلامی است، هیچ‌گاه با لباس‌های رنگارنگ و تنگ که برآمدگی‌های بدن را نشان می‌دهد و با تزئینات و آرایش‌های مهیّج از خانه بیرون نمی‌آید.
قرآن کریم از تبرج (خودآرایی به منظور خودنمایی) نهی نموده و آن را متعلق به جامعه جاهلی دانسته است. نحوه پوشش، آرایش و حرکات زن تا حد زیادی نشانگر شخصیت، نحوه فکر، گرایش‌ها و الگوهای ارزشی اوست. (لازم است ذکر شود که استفاده از لباس‌های زیبا و تزئینات هیچ اشکالی ندارد. هر زنی می‌تواند در حضور شوهرش، زنان دیگر و مردان محرم و کودکان از این امور استفاده کند و بدون پوشش کامل حضور یابد؛ بنابراین مراعات حدود واجب پوشش فقط در مقابل مردان غیر محرم لازم می‌باشد).

← اهمیت عفاف


بنابراین پوشش اسلامی در واقع بدون آن‌که جسم انسان را به نمایش بگذارد، تجلی ارزش‌های روحی و روانی است. عفاف، شخصیت زن و متانت و وقار وی را نمودار می‌کند و زن باحجاب از طمع و آرزوهای پست دیگران در امان می‌باشد. قانون آفرینش است که هر چه موجود لطیف‌تر باشد، محافظت از آن جدی‌تر است. موجود هرچه گران‌بهاتر باشد، بیش‌تر آن را محافظت می‌کنند، درّ گران‌بها را در گاوصندوق نگه می‌دارند، تا از دستبرد دیگران در امان بماند.

←← حدیثی از امام علی


حضرت علی (علیه‌السّلام) در بیان نقش پوشش کامل به عنوان حفظ ارزش و احترام زن می‌فرماید: «فَإِنَّ شِدَّةَ الْحِجَابِ أَبْقَى عَلَيْهِنَّ؛ همانا حجاب و پوشش کامل، زنان را سالم‌تر و پاک‌تر نگاه خواهد داشت».

تناسب چادر مشکی با حجاب اسلامی

[ویرایش]

حاصل این‌که حجاب اسلامی با هر نوع پوششی که موجب تحریک و تهییج و جلب توجه مردان نامحرم گردد، منافات دارد و آن نوع لباس و پوششی که بهتر حدود شرعی را حفظ می‌کند، بهتر و کامل است. بنابراین استفاده از چادر مشکی با فلسفه حجاب و پوشش زنان در مقابل نامحرم که همان عدم تحریک و تهییج در مقابل نامحرم و ایجاد آرامش روانی در جامعه است، بیش‌تر و بهتر سازگار است.

← دیدگاه روان‌شناسی رنگ‌ها


از دیدگاه روان‌شناسی رنگ‌ها، این یک واقعیت مسلم است که رنگ مشکی رنگی صامت و غیر فعال است که باعث تحریک و جلب توجه نمی‌شود.

برتری چادر مشکی بر مانتو

[ویرایش]

بله، چادر مشکی از آن جهت که تمام بدن زن را می‌پوشاند و برجستگی‌ها و زیبایی‌های زن را در خود پنهان می‌دارد و کم‌تر موجب جلب توجه نامحرمان می‌گردد، بهتر از مانتو می‌باشد؛ زیرا در مانتو حرکات جذاب زنانه، آشکارتر است و ممکن است بیش‌تر موجب تحریک نامحرمان گردد.

دیدگاه مقام معظم رهبری

[ویرایش]

هم‌چنین بعضی مراجع تقلید، چادر مشکلی را بهترین نوع حجاب دانسته‌اند؛ از جمله رهبر معظم انقلاب اسلامی (آیت‌الله خامنه‌ای) در این باره می‌فرمایند:
«من می‌گویم چادر، هم بهترین نوع حجاب است و هم نشانه ملّی ماست که هیچ منافاتی با هیچ نوع تحرکی از زن ندارد. اگر واقعاً کار اجتماعی و کار سیاسی و کار فکری به معنای تحرک باشد، لباس رسمی زن می‌تواند چادر باشد که بهترین نوع حجاب است؛ البته می‌توان محجبه بود و چادر هم نداشت. منتها همین‌جا هم باید آن مرز را پیدا کرد. عده‌ای از چادر فرار می‌کنند، به خاطر این‌که هجوم تبلیغاتی غرب دامن‌گیرشان نشود؛ اما از چادر فرار می‌کنند، به آن حجاب واقعی بدون چادر هم رو نمی‌آورند؛ چون آن را هم غرب مورد تهاجم قرار می‌دهد. تصور نکنید اگر ما فرضاً چادر را کنار گذاشتیم، آن مقنعه کذایی را ... درست کردیم، دست از سر ما برمی‌دارند. نه، ‌آن‌ها به این چیزها قانع نیستند؛ بلکه می‌خواهند همان فرهنگ منحوس را در این‌جا مثل زمان شاه که زن اصلاً حجاب و پوشش نداشت، عمل بشود».
[۲] برگرفته از سخنان مقام معظم رهبری حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، فرهنگ تهاجم فرهنگی، ص۲۶۱-۲۶۲، تهران، سازمان مدارک فرهنگ انقلاب اسلامی، چاپ اول، ۱۳۷۳ ش.


معرفی منابع

[ویرایش]

۱. مطهری، مرتضی، مسئله حجاب، تهران، صدرا، ۱۳۷۹ ش.
۲. مهریزی، مهدی، آسیب‌شناسی حجاب، تهران، جوانه رشد، ۱۳۷۹ ش.
۳. حسینیان، روح‌الله، حریم عفاف، (حجاب، نگاه)، تهران، سازمان تبلیغات اسلامی، ۱۳۷۳ ش.
۴. پورسید آقایی، مسعود، حجاب میوه شناخت، قم، حضور، ۱۳۷۶ ش.
۵. طیبی، ناهید، حجاب و عفاف مروری دوباره، مجله پیام زن، ش ۹۵ و ۹۶.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. امام علی (علیه‌السلام)، نهج‌البلاغه، نامه ۳۱.    
۲. برگرفته از سخنان مقام معظم رهبری حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، فرهنگ تهاجم فرهنگی، ص۲۶۱-۲۶۲، تهران، سازمان مدارک فرهنگ انقلاب اسلامی، چاپ اول، ۱۳۷۳ ش.


منبع

[ویرایش]


سایت ‌اندیشه قم، برگرفته از مقاله «چادر مشکی»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۷/۰۷/۲۵.    رده‌های این صفحه : احکام پوشش | حجاب
جعبه ابزار
جعبه‌ابزار