چادرذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: حجاب ، پوشش ، چادر.
پرسش: آیه‌ای از قرآن که دلالت بر چادر به‌عنوان حجاب برتر دارد را بیان کنید؟
پاسخ:


معنای لغوی خمر

[ویرایش]

در آیه ۳۱ از سوره نور ، خداوند به زنان مسلمان دستور می‌دهد: « وَ لْیَضْرِبْنَ بِخُمُرِهِنَّ عَلی‌ جُیُوبِهِن‌ »؛ پوشش‌های خود را بر روی گریبان‌هایشان بیاندازند. " خمر" که در این آیه آمده است، به معنای «لباسی است که زن با آن، سر و سینه خودش را بپوشاند»
[۲] مصطفوی، حسن، التحقیق فی کلمات القرآن الکریم، ج ۳، ص ۱۲۷.
که ظاهراً چیزی شبیه مقنعه یا بزرگ‌تر از آن است.

معنای لغوی جلبات

[ویرایش]

در آیه ۳۳ سوره احزاب خداوند می‌فرماید: « یا أَیُّهَا النَّبِیُّ قُلْ لِأَزْواجِکَ وَ بَناتِکَ وَ نِساءِ الْمُؤْمِنِینَ یُدْنِینَ عَلَیْهِنَّ مِنْ جَلَابِیبِهِنَّ ذلِکَ أَدْنی‌ أَنْ یُعْرَفْنَ فَلا یُؤْذَیْنَ »؛ « ای پیامبر، به زنان و دختران خود و زنان مؤمنان بگو که چادر خود را بر خود فرو پوشند. این مناسب‌تر است، تا شناخته شوند و مورد آزار واقع نگردند و خدا آمرزنده و مهربان است.»
برای جلباب که در این آیه آمده است، دو معنا ذکر شده است:
۱. پوششی که سر و گردن و بالاتنه را می‌پوشاند (مقنعه)؛
۲. چیزی که تمام بدن را بپوشاند (چادر).
[۵] پاسخ‌ ۴۳۱ (سایت:۴۵۹).
[۶] پاسخ‌ ۴۹۵ (سایت:۵۳۶).


حجاب برتر

[ویرایش]

اگر کسی بتواند به شکل صحیح از چادر استفاده کند، مسلماً چادر حجاب برتر است؛ زیرا حکمت‌ های حجاب در چادر بیشتر یافت می‌شود؛ گرچه پوشیدن چادر واجب نیست. حجاب منحصر در چادر و حتی مانتو نیست؛ بلکه هر لباسی که غیر از وجه و کفین (دست‌ها تا مچ) را بپوشاند و موجب تحریک و جلب توجه نامحرم نگردد، کافی است؛ ولی باید توجه داشت که همان‌طور که بقیه واجبات دارای مراتب مختلفی می‌باشند، حجاب نیز دارای مراتب خوب، متوسط و خوب‌تر است و چادر حجاب برتر بانوان محسوب می‌گردد. برای روشن شدن این مطلب باید دید اساساً فلسفه حجاب چیست؟ حجاب دو فلسفه اساسی دارد که با یکدیگر ارتباط تام دارند:

فلسفه حجاب

[ویرایش]

۱. مصونیت زن در برابر طمع‌ورزی‌های هوس‌بازان؛
۲. پیشگیری از تحریکات شهوانی خارج از ضوابط و هنجارهای الاهی و تأمین سلامت و بهداشت معنوی جامعه.
[۷] پاسخ ۸۲۵ (سایت:۸۸۴)، فلسفه حجاب.

حجاب با چنین نقش و کارکرد مهم و اساسی پیامی قاطع و کوبنده با خود دارد و آن، این است که در برابر همه مردان اجنبی نوعی هشدار و اعلام «دور باش» می‌دهد، اکنون باید دید چه عواملی در رساندن این پیام و اثرگذاری آن مؤثر است:

عوامل مؤثر در دور کردن نگاه‌های آلوده

[ویرایش]


← ۱. حدود و میزان پوشش


بدون شک هر اندازه بدن زن پوشیده‌تر باشد، نقش نیرومندتری در دورسازی دیدگان نظاره‌گر ایفا می‌کند. اگر نگاه‌های آلوده را همچنان که در روایات آمده است «تیرهای زهرآلود شیطان » بدانیم، پوشش زن همانند سپری است که تیر از آن کمانه می‌کند و منحرف می‌شود و از اصابت و نفوذ در هدف بازمی‌ماند. برعکس هر اندازه بدن زن برهنه‌تر باشد، تیرهای شیطانی را بیشتر متوجه خود ساخته و از آن آسیب خواهد دید. ازهمین‌روست که چادر را حجاب برتر شناخته‌اند؛ زیرا با وجود شرایط دیگر، بیشترین پوشش و مطمئن‌ترین مصونیت را فراچنگ می‌آورد.

← ۲. کیفیت پوشش


میزان ضخامت و حتی کیفیت دوخت لباس خود بخشی مهم از حجاب را تشکیل می‌دهد. بدون شک لباس‌های نازک و تنگ و بدن‌نما فرودگاه پیکان مسموم شیطان و موجب خیره شدن چشم‌های هرزه و آلوده و به فساد کشاننده جامعه است. در مقابل لباس‌های غیر بدن‌نما، دیده‌ها را از خود دور می‌سازد و سلامت معنوی نفوس را تأمین می‌کند.»
[۹] با استفاده از نرم‌افزار پرسمان، با تصرف و منبع‌یابی.


نتیجه بحث

[ویرایش]

پس با توجه به فلسفه حجاب ـ غیر از آنچه در تفسیر جلباب آمده و برخی آن را به معنای چادر گرفته‌اند ـ می‌توان نتیجه گرفت که چادر می‌تواند حجاب برتر باشد.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. نور (۲۴)، آیه ۳۱.    
۲. مصطفوی، حسن، التحقیق فی کلمات القرآن الکریم، ج ۳، ص ۱۲۷.
۳. احزاب (۳۳)، آیه ۳۳.    
۴. ابن منظور، محمد بن مکرم، لسان العرب، ج ۱، ص ۲۷۲.    
۵. پاسخ‌ ۴۳۱ (سایت:۴۵۹).
۶. پاسخ‌ ۴۹۵ (سایت:۵۳۶).
۷. پاسخ ۸۲۵ (سایت:۸۸۴)، فلسفه حجاب.
۸. صدوق، محمدبن علی، من لا یحضره الفقیه، ج ۴، ص ۱۸.    
۹. با استفاده از نرم‌افزار پرسمان، با تصرف و منبع‌یابی.


منبع

[ویرایش]
پایگاه اسلام کوئست.    


رده‌های این صفحه : آیات الاحکام | حجاب | زنان | فقه
جعبه ابزار
جعبه‌ابزار