پیمان امام مهدی با یاران خودذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: امام مهدی (علیه‌السّلام)، پیمان، امام علی (علیه‌السّلام)، عدالت، ستم.

پرسش: امام مهدی (علیه‌السّلام) هنگام ظهور، بر اساس چه اصولی با یاران خود پیمان می‌بندد؟

پاسخ:


مقدمه

[ویرایش]

امام مهدی (علیه‌السّلام) به هنگام ظهور، با یاران خود، بر سر شروطی پیمان می‌بندد. امام علی (علیه‌السّلام) در این‌باره می‌فرماید:
من آنها (یاران قائم) را می‌شناسم و نام‌هایشان را می‌دانم....

شروط پیمان امام زمان

[ویرایش]

همراه او به سمت [کوه] صفا [در ابتدای مَسعا] می‌روند و او به آنها می‌گوید: «من با شمایم به شرط آن که ولایت‌پذیر باشید، دزدی نکنید، زنا نکنید، احرام بسته را نکشید، گِرد کار زشت نچرخید، کسی را جز به حق نزنید، زر و سیم نیندوزید، و نیز گندم و جو ذخیره [و انباشته] نکنید، مال یتیم را نخورید، به غیر آنچه می‌دانید، شهادت ندهید، مسجدی را ویران نکنید، مسلمانی را خوار نشمارید، اجیری را جز مطابق حق لعنت ننمایید، مست‌کننده‌ای ننوشید، لباس زربافت و ابریشم و دیبا نپوشید، اجناستان را با ربا مفروشید، خونی را به ناروا نریزید، به آن که خود را از شما ایمن می‌داند، خیانت نکنید، هیچ کافر و منافقی را باقی نگذارید، لباس زبر بپوشید و خاک را بالش خود بگیرید، آن‌چنان که حقّ جهاد است، در راه خدا جهاد کنید، دشنام ندهید، نجاست را پلید بشمارید و به نیکی فرمان دهید و از زشتی باز دارید، که چون چنین کردید، بر من است که دربانی نگیرم و جز همانند شما نپوشم و جز بر همان مَرکبی که شما سوار می‌شوید، سوار نشوم و به کم، قانع باشم و زمین را از عدالت پر کنم، همان‌گونه که از ستم پر شده است و خداوند عزّ و جلّ را آن‌گونه که حقّش است، عبادت کنم و به تعهّدم در برابر شما وفا کنم و شما نیز برایم وفا کنید». آنان می‌گویند: راضی هستیم و تو را در این امر، پیروی می‌کنیم. سپس با یک یک آنان دست می‌داد.
[۲] ر.ک: محمدی ری‌شهری، محمد، دانش‌نامه امام مهدی (علیه‌السلام)، بر پایه قرآن و حدیث و تاریخ، ج۸، ص۳۸۷-۳۸۹.
[۳] باقری‌زاده اشعری، محمد، از امام مهدی بیشتر بدانیم، ص۱۲۱-۱۲۲.پانویس

[ویرایش]
 
۱. مقدسی شافعی، یوسف بن یحیی، عقد الدرر، ص۹۵.    
۲. ر.ک: محمدی ری‌شهری، محمد، دانش‌نامه امام مهدی (علیه‌السلام)، بر پایه قرآن و حدیث و تاریخ، ج۸، ص۳۸۷-۳۸۹.
۳. باقری‌زاده اشعری، محمد، از امام مهدی بیشتر بدانیم، ص۱۲۱-۱۲۲.


منبع

[ویرایش]

حدیث‌نت، برگرفته از مقاله «پیمان امام مهدی با یاران خود» تاریخ بازیابی ۱۳۹۷/۱۲/۱۱.    


جعبه ابزار
جعبه‌ابزار