پیروزی امام حسینذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: پیروزی، قیام امام حسین علیه‌السلام، عاشورا.
پرسش: اگر امام حسین ـ علیه‌السلام ـ در قیام عاشورا پیروز می‌شد و بر کفر فائق می‌آمد و حکومت را به دست می‌گرفت، چهره اسلام چگونه بود؟ و آیا دیگر کسی می‌توانست نسبت به دین اسلام تردیدی داشته باشد؟
پاسخ: علت اساسی حرکت و قیام امام حسین علیه‌السلام، احیای دین و احیای امر به معروف و نهی از منکر و مبارزه با حاکم ظالم به منظور از بین بردن این تفکر غلط رایج در بین مسلمانان بود که عقیده داشتند خلیفه و حاکم اسلام، هرکه باشد و هر جنایتی مرتکب شده باشد، باز هم خلیفه خداست و واجب الاطاعة است. قیام ایشان از این جهت پیروز شده و به نتیجه رسیده است. گرچه تحقق بسیاری از اهداف بلند اسلام و رسیدن جامعه به نیکی‌ها و خیرات و اجرای بسیاری از احکام شرع به تشکیل حکومت اسلامی وابسته است که در صورت تشکیل آن توسط امام حسین ـ علیه‌السلام ـ و کنار زدن حاکمان جور، این نتایج به دست می‌آمد و علاوه بر بهره‌مندی جامعه اسلامی از مواهب آن، چهره اصیل اسلام عملاً برای بشریت به نمایش در‌می‌آمد که این خود بالاترین تبلیغ برای گسترش اسلام بود که متأسفانه محقق نگردیده است.


اهمیت شناخت وظایف[ویرایش]

در جواب این پرسش، اولین نکته‌ای که باید بدان توجه کرد، آن است که هر فرد مسلمان باید به شناخت و انجام وظیفه خود در قبال باری تعالی بیندیشد، نه به نتیجه خارجی که چه پیش خواهد آمد. اگر وظیفه احراز شد، باید به قدرت بی‌نهایت خداوند توکل کرد و همه نیرو را برای انجام وظیفه به کار گرفت که در این صورت نتیجه هر چه باشد، برای بنده صالح خدا خیر خواهد بود؛ اما از آنجا که تحقق بسیاری از اهداف بلند اسلام و رسیدن جامعه به نیکی‌ها و خیرات و اجرای بسیاری از احکام شرع به تشکیل حکومت اسلامی وابسته است، ائمه اطهار علیهم‌السلام همواره، تشکیل حکومت اسلامی و در دست گرفتن زمام جامعه را به‌عنوان یکی از وظایف اصلی خود قلمداد می‌کردند و اگر زمانی به دنبال آن نبودند، به جهت مهیا نبودن شرایط خارجی جامعه و عدم آمادگی مردم بوده است.
وگرنه حکومت به‌عنوان حکومت، در نزد اولیای خدا و ائمه اطهار ـ علیهم‌السلام ـ دارای هیچ ارزشی نبوده؛ چراکه آنان به ظواهر دنیا توجهی نداشتند.

اهمیت حکومت در نظر ائمه[ویرایش]

بلکه حکومت از آن جهت برایشان مهم بود که اجرای بسیاری از احکام دین و شریعت آسمانی به وجود دولتی صالح و قدرتمند وابسته است؛ زیرا اگر متولیان حکومت، خود، مطلع و مقید به عمل به قانون باشند، جامعه، عدالت‌محور و رو به پیشرفت خواهد بود، گرچه در هر زمان به جهت وجود افرادی موذی، فاسق و منفعت‌طلب یا بعضاً ساده‌لوحانی نا‌آشنا به وظیفه، مشکلات و نابسامانی‌هایی وجود خواهد داشت؛ ولی حرکت کلی جامعه مثبت خواهد بود. از طرف دیگر، در جامعه‌ای که قدرت و حکومت به دست افراد ناصالح باشد، زمینه برای هر‌گونه فساد و تبعیضی باز خواهد بود و مردمی که مطیع چنین رهبرانی باشند، هرگز طعم سعادت را نخواهند چشید.

سخن امام حسین[ویرایش]

و این همان رسالت امام حسین ـ علیه‌السلام ـ بود که خود فرمودند: من بیهوده و خودخواهانه و برای فساد و ستمگری قیام نکردم؛ بلکه تنها برای طلب اصلاح در امت جدم بر پا خواستم و می‌خواهم امر به معروف و نهی از منکر کنم و به سیره جد و پدرم عمل نمایم. [۱]

علت قیام امام حسین[ویرایش]

به بیان دیگر، علت اساسی حرکت و قیام امام حسین علیه‌السلام، احیای امر به معروف و نهی از منکر و مبارزه با حاکم ظالم به منظور از بین بردن این تفکر غلط رایج در بین مسلمانان بود که عقیده داشتند خلیفه و حاکم اسلام، هرکه باشد و هر جنایتی مرتکب شده باشد، باز هم خلیفه خداست و واجب الاطاعة است. قیام ایشان از این جهت پیروز شده و به نتیجه رسیده است؛ زیرا امام حسین علیه‌السلام با قیام جاودانش در درازمدت موفق شد سلطه خلیفه‌ای را که افکار و راه و روشش منحرف بود، از بین ببرد و به عموم مسلمانان بفهماند که خلیفه کوچک‌ترین حقی در قانون‌گذاری یا حکومت ندارد و قانون‌گذاری در انحصار کتاب خدا و سنت پیامبر و آنچه به آن دو منتهی می‌گردد، است. اگر نهضت امام حسین ـ علیه‌السلام ـ نبود، بسیاری از احکام اسلام، تغییر یافته و تحریف شده به دست ما می‌رسید؛ همان‌گونه که در زمان حال در مورد مسیحیت و دیانتش مشاهده می‌شود.

نتیجه بحث[ویرایش]

امام حسین ـ علیه‌السلام ـ از‌این‌رو بر پا خواست تا در مقابل بازی با احکام دین مبین اسلام توسط دروغ‌گویان و بدخواهان مانعی قرار دهد و از این حیث، قیام مبارکش پیروزی یافت و چهره اسلام برای آنانی که به دنبال حقیقت هستند، نمایان گردید.

پانویس[ویرایش]
 
۱. علامه مجلسی، محمدباقر، بحار الانوار، ج ۴، ص ۳۲۹ ؟.


منبع[ویرایش]
پایگاه اسلام کوئست.    


جعبه‌ابزار