پیروانذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: مسیح، حضرت عیسی علیه‌السلام، پیروان، کافران، مسلمانان، یهود ، نصارا.
پرسش: خداوند در آیه ۵۵ سوره آل‌عمران می‌گوید: تا روز قیامت پیروان تو (عیسی) را بر کافران برتری دادم. اگر پیروان حضرت عیسی تا قیامت بر همه کافران برتری دارند. پس چرا دین محمد را برگزینیم؟ دین عیسی را برمی گزینیم که تا قیامت از همه کافران برتر باشیم؟
پاسخ: ترجمه‌ای که در پرسش مطرح شد، با آیه شریفه تطبیق نمی‌کند، ما برای پاسخ دقیق نخست به ترجمه آن پرداخته سپس با استفاده از تفسیر در مورد آیه مورد سؤال به پاسخ آن می‌پردازیم.


ترجمه آیه ۵۵ سوره آل‌عمران

[ویرایش]

"و کسانی را که از تو (عیسی علیه‌السلام) پیروی کردند، تا روز رستاخیز ، برتر از کسانی که کافر شدند، قرار می‌دهم؛ سپس بازگشت شما به‌سوی من است و در میان شما، در آنچه اختلاف داشتید، داوری می‌کنم".
در مورد آیه شریفه مورد پرسش، پاسخ‌ها و دیدگاه‌های متعدد و مختلفی مطرح شده که ما به برخی از آنها اشاره می‌کنیم.

مراد از تابعین عیسی

[ویرایش]


← ۱. امت محمد


مراد از تابعین عیسی، امت محمد ـ صلی‌الله‌علیه‌وآله ـ است و اما این‌که امت محمد ـ صلی‌الله‌علیه‌وآله ـ تابع عیسی نامیده شده، سه وجه برای این، بیان نمودند.

←← أ. وجه اول


برای این‌که از نظر زمان پس از امت عیسی هستند. وقتی گفته شود فلانی به تبع فلانی آمد؛ یعنی به دنبال او و پس از او آمد.

←← ب. وجه دوم


از این جهت است که پیامبر ما ـ صلی‌الله‌علیه‌وآله ـ تصدیق عیسی و کتاب او را نموده و کسی که دیگری را تصدیق کند، می‌گویند تبعیت او را کرده است.

←← ج. وجه سوم


به علاوه که شریعت پیامبر ما با دیگر انبیا در ابواب توحید که اصل و ریشه دین است، متحد می‌باشد؛ بنابراین پیغمبر اکرم پیرو او است؛ یعنی به عقیده او معتقد است.
[۳] طبرسی، فضل بن الحسن، مجمع البیان فی تفسیر القرآن، مترجمان، ج ‌۴، ص ۹۴، ‌ناشر:انتشارات فراهانی، تهران، چاپ اول‌، ۱۳۶۰ ش‌.


← ۲. پیروی حق


مراد از" اتباع" در آیه شریفه پیروی حق است، پیروانی است که مورد رضایت خدای سبحان است، پس عبارت" کسانی که تو را پیروی می‌کنند" تنها بر افرادی از نصارا تطبیق می کند که تا قبل از ظهور اسلام و نسخ شدن دین عیسی ـ علیه‌السلام ـ بر نصرانیت استوار بوده‌اند و نیز بر افرادی از مسلمانان است که بعد از ظهور اسلام در پیروی از اسلام استقامت کردند و می‌کنند؛ چون پیروی از اسلام هم پیروی از حق و در نتیجه پیروی از مسیح ـ علیه‌السلام ـ است.
این دیدگاه را علامه طباطبایی به برخی از مفسران نسبت می‌دهد و آن را نقد می‌نماید.

← ۳. برتری نصارا بر یهود


مراد از آیه شریفه مورد بحث این است که خدای تعالی نصارا را
[۸] طبرسی، فضل بن الحسن، مجمع البیان فی تفسیر القرآن، مترجمان، ج ‌۴، ص ۹۴.
بر یهود (یعنی آنهایی که نیاکانشان به عیسی ـ علیه‌السلام ـ کافر شدند و علیه آن جناب توطئه کردند) تفوق و برتری خواهد داد و مقصود این است که سخط و عذاب الاهی بر قوم یهود نازل خواهد شد و عذاب و مکر الاهی بر آنان شدت خواهد گرفت.
بنابر این تفسیر که با ظاهر آیه نیز سازگارتر است، این آیه یکی از آیات اعجازآمیز و از پیشگویی‌ها و اخبار غیبی قرآن است که می‌گوید: پیروان مسیح ـ علیه‌السلام ـ همواره بر یهود که مخالف آن حضرت بودند، برتری خواهند داشت.
در دنیای کنونی، این حقیقت را با چشم خود می‌بینیم که یهود و صهیونیست‌ها بدون وابستگی و اتکا به مسیحیان، حتی یک روز نمی‌توانند به حیات سیاسی و اجتماعی خود ادامه دهند.

←← نصارا، پیروان حضرت عیسی


با این دیدگاه، مراد از پیروان حضرت عیسی، نصارا هستند؛ از‌این‌رو همه جا و همه وقت یهود را ذلیل‌تر از نصارا می‌بینیم و نیز از همین‌جاست که ملک و سلطنت از دست یهود گرفته شده و در دست نصارا ثابت مانده (در اروپا و روم و...) و نصارا عزیزتر از ایشان بوده و تا قیامت فوق آنها قرار خواهند داشت.
[۱۱] طبرسی، فضل بن الحسن، مجمع البیان فی تفسیر القرآن، مترجمان، ج ‌۴، ص ۹۴.


← ۴. نصارا و مسلمانان


مراد از جمله:" الَّذِینَ اتَّبَعُوکَ"، (همه در مجموع) نصارا و مسلمانان است و آیه شریفه می‌خواهد خبر دهد از این‌که یهود تا روز قیامت ذلیل و توسری خور هر کسی است که معتقد باشد به اینکه پیروی از عیسی ـ علیه‌السلام ـ واجب است.

طرح یک پرسش

[ویرایش]

آیا مسلمانان جزء کافران به حضرت عیسی ـ علیه‌السلام ـ محسوب می‌شوند؟

← دیدگاه مسلمانان درباره حضرت عیسی


کافر در این‌جا به معنای منکر است؛ مسلمانان نه‌تنها آن حضرت را تکذیب نمی‌کردند و نسبت به او کافر نبودند، بلکه حضرت عیسی را یکی از پیامبران بزرگ و سومین پیامبر اولوا العزم و صاحب شریعت و کتاب می‌دانند خداوند در قران می‌فرماید:(ناگهان عیسی زبان به سخن گشود و) گفت:«من بنده خدایم، او کتاب (آسمانی) به من داده و مرا پیامبر قرار داده است! اما این قوم یهود بودند که آن حضرت را انکار می‌نمودند و او را به قتل رساندند.

پاسخ به پرسش فوق

[ویرایش]

بنابر این این‌که خداوند می‌فرماید تا روز قیامت پیروان تو (عیسی) را بر کافران برتری دادم، تحقیقاً منظور از کفار مسلمانان نمی‌تواند باشد؛ چون به هیچ وجه این کلمه بر مسلمانان اطلاق نمی‌شود.

نتیجه بحث

[ویرایش]

بنابر این با توجه به این‌که جمله:" الَّذِینَ اتَّبَعُوکَ"، مجموع پیروان حضرت عیسی را شامل می‌شود و مسلمانان نیز بر‌اساس تفسیری که از عبارت " الَّذِینَ اتَّبَعُوکَ " بیان شد جزء پیروان آن حضرت محسوب می‌شود، پس شامل نصارا و مسلمانان است و معنای آیه چنین می‌شود:"و کسانی را که از تو (عیسی علیه‌السلام) پیروی کردند، تا روز رستاخیز، برتر از کسانی که کافر شدند، قرار می‌دهم؛ سپس بازگشت شما به‌سوی من است و در میان شما، در آنچه اختلاف داشتید، داوری می‌کنم".

حق بودن دین اسلام

[ویرایش]

در پایان، بیان این نکته ضروری است که اگر مردد باشیم که در راه حق بوده، ولی ظاهرا شکست بخوریم یا اینکه راه باطل را برگزیده و به ظاهر پیروز شویم، گزینه اول، گزینه مناسب‌تری خواهد بود؛ چنانچه امام حسین نیز همین گزینه را انتخاب کردند. بر این اساس، اگر حقانیت اسلام برای ما مشخص شده و بخواهیم تنها برای پیروزی ظاهری، به مسیحیت گرایش یابیم (استدلال موجود در پرسشتان) منطقی نبوده و با آیات دیگر قرآن از جمله، آیه ۱۲۰ سوره بقره سازگار نخواهد بود.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. آل‌عمران (۳)، آیه ۵۵.    
۲. مکارم شیرازی، ناصر، تفسیر نمونه، ج ‌۲، ص ۵۶۸، ناشر:دار الکتب الإسلامیة، چاپ تهران، چاپ اول، ۱۳۷۴ ش‌؛ (ترجمه مکارم شیرازی).    
۳. طبرسی، فضل بن الحسن، مجمع البیان فی تفسیر القرآن، مترجمان، ج ‌۴، ص ۹۴، ‌ناشر:انتشارات فراهانی، تهران، چاپ اول‌، ۱۳۶۰ ش‌.
۴. طباطبایی، محمدحسین، تفسیر المیزان، موسوی همدانی، سیدمحمدباقر، ج ‌۳، ص ۳۲۶، ناشر:دفتر انتشارات اسلامی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، قم، چاپ:پنجم‌، ۱۳۷۴ ش‌.    
۵. طباطبایی، محمدحسین، تفسیر المیزان، موسوی همدانی، سیدمحمدباقر، ج ‌۳، ص ۳۲۷، ناشر:دفتر انتشارات اسلامی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، قم، چاپ:پنجم‌، ۱۳۷۴ ش‌.    
۶. طباطبایی، محمدحسین، تفسیر المیزان، موسوی همدانی، سیدمحمدباقر، ج ‌۳، ص ۳۲۸، ناشر:دفتر انتشارات اسلامی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، قم، چاپ:پنجم‌، ۱۳۷۴ ش‌.    
۷. طباطبایی، محمدحسین، تفسیر المیزان، موسوی همدانی، سیدمحمدباقر، ج ‌۳، ص ۳۲۹، ناشر:دفتر انتشارات اسلامی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، قم، چاپ:پنجم‌، ۱۳۷۴ ش‌.    
۸. طبرسی، فضل بن الحسن، مجمع البیان فی تفسیر القرآن، مترجمان، ج ‌۴، ص ۹۴.
۹. طباطبایی، محمدحسین، تفسیر المیزان، موسوی همدانی، سیدمحمدباقر، ج ‌۳، ص ۳۳۰، ناشر:دفتر انتشارات اسلامی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، قم، چاپ:پنجم‌، ۱۳۷۴ ش‌.    
۱۰. مکارم شیرازی، ناصر، تفسیر نمونه، ج ‌۲، ص ۵۷۰، ناشر:دار الکتب الإسلامیة، چاپ تهران، چاپ اول، ۱۳۷۴ ش‌.    
۱۱. طبرسی، فضل بن الحسن، مجمع البیان فی تفسیر القرآن، مترجمان، ج ‌۴، ص ۹۴.
۱۲. طباطبایی، محمدحسین، تفسیر المیزان، موسوی همدانی، سیدمحمدباقر، ج ‌۳، ص ۳۳۰، ناشر:دفتر انتشارات اسلامی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، قم، چاپ:پنجم‌، ۱۳۷۴ ش‌.    
۱۳. فراهیدی خلیل بن احمد، کتاب العین، ج ۵، ص ۳۵۶، چاپ دوم‌، انتشارات هجرت‌، قم،‌۱۴۱۰ ق.‌    
۱۴. مریم (۱۹)، آیه ۳۰.    
۱۵. بقره (۲)، آیه ۱۲۰.    


منبع

[ویرایش]

پایگاه اسلام کوئست.    


رده‌های این صفحه : تفسیر | قرآن شناسی
جعبه ابزار
جعبه‌ابزار