پرهیز از نگاه به نامحرمذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: نگاه به نامحرم، زمین، آسمان، چشم‌پوشی، رضای خدا.

پرسش: آیا در روایات، پاداشی برای خودداری از نگاه به نامحرم بیان شده است؟ آیا او به اندازه آنچه در آسمان و زمین خلق شده، ثواب خواهد داشت؟! (آیا در احادیث آمده است: «اگر یک شخص برسد به ناموس مردم و از حیا و ترس از خدا و احترام به خدا، چشمش را به زمین بیندازد و به او نگاه نکند، خداوند به فرشتگان می‌گوید که به تعداد آنچه که در زمین خلق شده است برایش ثواب بنویسند و اگر به آسمان نگاه کند، خداوند به فرشتگان می‌گوید به تعداد آنچه که در هفت آسمان خلق کرده است برایش ثواب بنویسند». آیا چنین احادیثی واقعیت دارند و جعلی نیست؟ چرا ثواب نگاه کردن به آسمان بیش‌تر از نگاه کردن به زمین است؟ مگر اصل هدف این نیست که به نامحرم نگاه نشود، پس معنای به آسمان نگاه کردن یا به زمین نگاه کردن چیست؟ چرا ثوابشان آن‌قدر با هم فرق دارد؟).

پاسخ:


نگاه به نامحرم

[ویرایش]

نگاه به نامحرم با ترس از افتادن در گناه، حرام است و اثرات منفی بر روح و روان انسان دارد.

پاداش چشم‌پوشی از نگاه به نامحرم

[ویرایش]

در طرف مقابل، چشم‌پوشی از دیدن نامحرم و دوری از لذت‌جویی و شهوت‌رانی، آثار معنوی مثبتی بر انسان می‌گذارد که در روایات نیز بدان‌ها اشاره شده است:

← حدیثی از پیامبر


پیامبر اسلام (صلی‌الله‌علیه‌وآله) فرمود: «نگاه کردن به زیبایی‌های زنان، یکی از تیرهای شیطان است که هرکس از این نگاه‌ها صرف نظر کند، خداوند شیرینی عبادت را به او می‌چشاند که این مایه شادمانی وی است».
[۲] خرائطی سامری، محمد بن جعفر، اعتلال القلوب، تحقیق، حمدی الدمرداش، ج۱، ص۱۳۷، مکة، نزار مصطفی الباز، چاپ دوم،‌۱۴۲۱ق.
[۳] ابن بشران بغدادی، عبدالملک بن محمد، أمالی، محقق، عزازی، أبوعبدالرحمن عادل بن یوسف، ج۱، ص۳۳، ریاض، دارالوطن، چاپ اول، ۱۴۱۸ق.


نگاه نکردن به نامحرم برای خدا

[ویرایش]

همچنین در روایات آمده است: «هیچ مسلمانی نیست که چشمش به نامحرم بیفتد و برای خدا از آن، روی برگرداند، مگر این‌که خداوند به او توفیق عبادتی دهد که شیرینی آن‌ را در قلبش می‌یابد».
[۴] شیبانی، أحمد بن محمد بن حنبل، مسند احمد، تحقیق، الأرنؤوط، شعیب، مرشد، عادل و دیگران، اشراف، ترکی، عبدالله بن عبدالمحسن، ج۳۶، ص۶۱۰، بیروت، مؤسسة الرسالة، چاپ اول، ۱۴۲۱ق.
[۵] أبوالقاسم طبرانی، سلیمان بن أحمد، المعجم الکبیر، محقق، سلفی، حمدی بن عبدالمجید، ج۸، ص۲۰۸، چاپ دوم، قاهره، مکتبة ابن تیمیة، ۱۴۱۵ق.


نگاه کردن به آسمان

[ویرایش]

در روایات توصیه شده است هنگام دیدن نامحرم، نگاه خود را به سمت آسمان بلند کنید که این کار پاداش دارد:

← حدیثی از پیامبر


پیامبر اسلام (صلی‌الله‌علیه‌وآله) فرمود: «وقتی یکی از شما، زن زیبایی را دید، به نزد همسرش برود؛ زیرا آنچه آن زن دارد، همسرش هم از آن برخوردار است». مردی بلند شد و پرسید: ای رسول خدا! اگر فردی همسر ندارد، چه کار کند؟ پیامبر فرمود: «سرش را به طرف آسمان بلند کند (و دعا نماید) و به نگاهش به آن زن ادامه ندهد؛ بلکه مراقب خود باشد و برای موفقیت در خودداری از نگاه به نامحرم، از فضل پروردگار کمک بطلبد».

← حدیثی از امام صادق


امام صادق (علیه‌السلام) فرمود: «هرکس نظرش به زن بیگانه‌ای افتاد و او به آسمان نگاه کرد، یا چشم‌پوشی کرد و نگاهش را به سمت آن زن بر نگرداند؛ خداوند متعال، حورالعینی را همسر او قرار خواهد داد».

گفتنی است، عین متن موجود در پرسش را در روایتی نیافتم؛ لذا اگر وجود نداشته باشد، شبهه موجود نیز خود بخود منتفی خواهد بود.


پانویس

[ویرایش]
 
۱. شعیری، محمد بن محمد، جامع الاخبار، ص۱۴۵، مطبعة حیدریة، نجف، چاپ اول، بی‌تا.    
۲. خرائطی سامری، محمد بن جعفر، اعتلال القلوب، تحقیق، حمدی الدمرداش، ج۱، ص۱۳۷، مکة، نزار مصطفی الباز، چاپ دوم،‌۱۴۲۱ق.
۳. ابن بشران بغدادی، عبدالملک بن محمد، أمالی، محقق، عزازی، أبوعبدالرحمن عادل بن یوسف، ج۱، ص۳۳، ریاض، دارالوطن، چاپ اول، ۱۴۱۸ق.
۴. شیبانی، أحمد بن محمد بن حنبل، مسند احمد، تحقیق، الأرنؤوط، شعیب، مرشد، عادل و دیگران، اشراف، ترکی، عبدالله بن عبدالمحسن، ج۳۶، ص۶۱۰، بیروت، مؤسسة الرسالة، چاپ اول، ۱۴۲۱ق.
۵. أبوالقاسم طبرانی، سلیمان بن أحمد، المعجم الکبیر، محقق، سلفی، حمدی بن عبدالمجید، ج۸، ص۲۰۸، چاپ دوم، قاهره، مکتبة ابن تیمیة، ۱۴۱۵ق.
۶. کلینی، محمد بن یعقوب، کافی، محقق، مصحح، غفاری، علی‌اکبر، آخوندی، محمد، ج‌۵، ص‌۴۹۴، تهران، دارالکتب الإسلامیة، چاپ چهارم، ۱۴۰۷ق.    
۷. ابن بابویه، محمد بن علی (شیخ صدوق)، من لا یحضره الفقیه، محقق، غفاری، علی‌اکبر، ج‌۳، ص‌۴۷۳، قم، دفتر انتشارات اسلامی، چاپ دوم، ۱۴۱۳ق.    
۸. طبرسی، حسن بن فضل، مکارم الاخلاق، ص۲۳۶، قم، شریف رضی، چاپ چهارم، ۱۴۱۲ق.    


منبع

[ویرایش]
پایگاه اسلام کوئست، برگرفته از مقاله «پرهیز از نگاه به نامحرم»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۵/۱/۱۶.    جعبه ابزار
جعبه‌ابزار