وهابیتذخیره مقاله با فرمت پی دی افپرسش :وهابیان چه جنایاتی در طول تاریخ کرده اند ؟
پاسخ :


شناخت وهابیت

[ویرایش]

براى شناخت وهابیت و آگاهى از خطرات آنها نسبت به دین اسلام، باید این مسلک انحرافى را از زوایاى مختلف مورد مطالعه قرار داد، از جمله: نحوه پیدایش و بوجود آمدن آن، و طرز تفکر آنان نسبت به دین و اولیای الهی و شعائر اسلامی، عملکرد آنها در حوزه اجتماع وسیاست و ...

نحوه پیدایش وهابیت

[ویرایش]

الف) مسلک وهابیت، منسوب به محمد عبدالوهاب نجدى است و علّت این که آن را به خود شیخ محمد نسبت نداده‌ اند و نگفته ‌اند محمدیه به جهت این بوده است که مبادا پیروان این مذهب، نوعى شرکت در نام پیامبر را پیدا کنند.
محمد بن عبدالوهاب، در سال ۱۱۱۵ ه. ق در شهر عیینه چشم به جهان گشود. از کودکی به کتاب‌هاى تفسیر، حدیث و عقاید، علاقه داشت و از همان دوران جوانى، اعمال مذهبی مردم به خدا را زشت مى‌ شمرد، وى به مدینه رفت و در آن جا توسل مردم به پیامبر (ص) را ناپسند شمرد. محمد بن عبدالوهاب، بعد از مرگ پدر، افکار و عقاید خود را که قبلًا از سوى ا بن تیمیه و شاگردش ابن قیم پى ‌ریزى شده بود اظهار نمود به تبلیغ و ترویج و رسمیت دادن آن همت گماشت.

اعتقادات وهابیت

[ویرایش]

ب) وهابیان معتقدند: هیچ انسانى، نه موحد است و نه مسلمان مگر این که امورى را ترک کند. این امور عبارت است از:

۱. به وسیله هیچ یک از رسولان و اولیا، به خداوند توسل نجوید. و در صورت توسل در راه شرک گام نهاده و مشرک مى ‌باشد .

۲. زائران به قصد زیارت به آرامگاه رسول خدا نزدیک نشوند و بر قبر آن حضرت دست نگذارند و در آن جا دعا نخوانند و نماز نگذارند و ساختمان و مسجد بر روى قبر نسازند.

۳. از پیامبر (ص) طلب شفاعت نکنند .

۴. زیارت قبور و ساختن گنبد و بارگاه براى آنان، شرک است.

۵. وهابیان بر این باورند که مسلمانان، در طى روزگار از آیین اسلام منحرف شده ‌اند.

۶. هر گونه مراسم تشییع جنازه و سوگواری حرام است.

و امثال این موارد که در این مجال نمى‌ گنجد.

تقابل عقاید وهابیان بل منطق قرآن

[ویرایش]

براى آگاهى بیشتر در این زمینه باید کتاب‌هاى مربوطه را مطالعه کرده این منطق خشک و بى‌ پایه، در تقابل با منطق وحی قرار دارد، چرا که قرآن در موارد یاد شده نظرات صریح و مخالف وهابیان دارد:

۱. قل لا اسئلکم علیه اجرا الا المودة فى القُربى، .

یکى از مصادیق ابراز علاقه به خاندان رسالت و اهل بیت و ذی القری، قبرهاى آنان و تعمیر آنها است. این راه و رسم در میان ملت‌هاى جهان وجود دارد و یک نوع سنّت عرفى به حساب مى ‌آید.

۲. فقالوا ابنوا علیهم بنیانا قال الذین غلبوا على امرهم لنتخذّن علیهم مسجدا، .

هنگامى که وضع اصحاب کهف بر مردم آن زمان روشن شد و مردم به دهانه غار آمدند، درباره مدفن آنان دو نظر ابراز داشتند. آیه شریفه متذکر آن مى ‌شود و انتقاد یا لحن اعتراضى نسبت به نظر آنها ندارد. با توجه به آیه شریفه، هرگز نمى ‌توان تعمیر قبور اولیاى الهى و صالحان راعملى حرام و یا حتى مکروه قلمداد کرد، بلکه آیه شریفه، به نوعى تشویق مى‌ کند که براى بزرگداشت اولیا و صالحان و حفظ قبرهاى آنان، باید کوشا بود.

۳. و استغفر لذنبک و للمؤمنین، .

۴. وصلّ علیهم ان صلاتک سکن لهم، .

۵. و لو انهم اذ ظلموا انفسهم جاءوک فاستغفروا الله و استغفر لهم الرسول لوجدوا الله توابا رحیما، .

این آیات بیانگر این است که طلب آمرزش پیامبر در حق افراد، کاملًا مؤثر و مفید مى ‌باشد. و موضوع شفاعت پیامبر (ص) و دعاى آن حضرت، نه تنها در آیات صریح بلکه در احادیث عامه و خاصه و سیره صحابه نیز مشهود است.

ج. وهابیان قائل به جنگ با دیگر فرقه‌ ها و مذاهب اسلامى هستند و مدعى ‌اند که یا باید به آیین وهابیت در آیند و یا جزیه دهند.

آنان مخالف خود را متهم به کفر و شرک مى‌ کنند و اموال، نفوس و ناموس و دیگران را حلال مى ‌دانند. خلاصه این که آیات قرآنى وارده درباره شرک و کفر را، بر مسلمانان مخالف خود منطبق مى ‌کنند. و این بزرگ‌ترین ضربه به پیکر جامعه اسلامى و مسلمانان است،
[۶] تاریخ ادیان و مذاهب جهان، مبلغى آبادانى، ج ۳، ص ۱۴۳۲.
.

جنایات وهابیت

[ویرایش]

با این تفکر بسته و خشک وهابیت بود که وقتى که سعودى‌ ها (در سال ۱۳۴۴ هجرى قمرى) بر مکه و مدینه و اطراف آن
تسلّط یافتند، مشاهد متبرک بقیع و آثار خاندان رسالت و صحابه پیامبر را تخریب کرده و از بین بردند،
[۷] الذریعه، ج ۸، ص ۲۶۱
[۸] کشف الارتباب، ص ۰۶ ۵۶


براى عملکرد و کارهایى که وهابیت در حوزه اجتماع و سیاست انجام داده ‌اند و نگرش آنان نسبت به مسائل اجتماعى، باید به کتاب‌هاى تاریخى مراجعه کرد.

چهره خشن و متعصب وهابیت، در عرصه سیاست، حکومت و مردم‌دارى، همان بود که طالبان را در عمر موقت سیاسی خود در کشور افغانستان به منصه ظهور رساندند. خون مردم مسلمان را بى محابا به زمین ریختند. عرض و ناموس مسلمانان را هتک کردند. و از اسلام یک چهره زشت، خشن و عقب مانده براى جهانیان ترسیم نمودند.

برخوردعلمای فرقه های دیگر با وهابیت

[ویرایش]

بنابراین وهابیت، هم در نحوه پیدایش و انعقاد تفکر، مبغوض علماى فرقه‌ هاى مختلف مسلمین بوده است و هم در نگرش نسبت به مسائل دینى مورد رد عالمان قرار گرفته است. حتى اولین کتابى که در رد وهابیت نگاشته شده الصواعق الالهیه فی الرد علی الوهابیه به وسیله برادر محمد بن الوهاب (سلیمان بن عبدالوهاب) نوشته شده است.

در عرصه سیاست نیز جاده صاف کن دشمنان دین و اسلام بوده‌ اند. این آیین و مسلک، ساخته و پرداخته خود انگلیسى ‌ها مى‌ باشد و چه ضربه و ضررى محکم‌تر و بیش از این بر اسلام و مسلمانان مى ‌توان تصور نمود؟؟!!.

فعالیت وهابیت

[ویرایش]

در اینجا به مواردی از فعالیت وهابیت اشاره مى کنیم:

۱. تشدید فعالیت هاى تبلیغاتى و فرهنگى وهابیت در داخل ایران و حوزه هاى مسلمان نشین خارجى (نظیر حوزه قفقاز، بالکان و سایر کشورهاى مجاور ایران) که آمادگى براى تأثیرپذیرى از ا نقلاب اسلامی ایران مشاهده مى شود، وهابیت به عنوان جریانى انحرافى در جهان اسلام و وابسته به استعمارگران، وظیفه جلوگیرى از تداوم و گسترش جریان اسلام گرایی اصیل که به دنبال پیروزى انقلاب اسلامی در سطح جهانى در حال پیشرفت است را بر عهده داشته و از اینرو تخریب و ایجاد تزلزل در مبانى فکرى و اعتقادى شیعیان به عنوان محور اصلى این جریان را دنبال مى نماید.

از این رو در سالهاى اخیر در جهت همسویى با تهاجم فرهنگی و نظامى آمریکا علیه کشورهای اسلامی و به خصوص ایران، فعالیت های تبلیغی خود را در ایران توسعه بخشیده است.

۲. وهابیت به دلیل افکار اعتقادى خاصى که در باب شفاعت، توسل، شرک و مانند آن دارد در تعارض کامل با مذهب شیعه است هر چند که اکثریت فرقه هاى اهل سنت با تفکرات این گروه مخالفند از این رو گروه یاد شده همواره در تلاش است تا با تبلیغات سازمان یافته (اعم از کتاب، مقاله، سخنرانی و مانند آن) بیشتر شیعه را بکوبد.

۳. خطر بزرگتر این گروه، روش هاى دور از منطق اسلامى است که در برخورد با دنیا پیش گرفته است از جمله: ظهور گروه طالبان و القاعده (به رهبرى ملاعمر و اسامه بن لادن) است که سبب بهانه جویى غربى ها شد که مسلمانان را به تروریسم و خشونت و مخالف تمدن معرفى کنند تا جایى که دست قدرت هاى استعمارى غرب به خصوص آمریکا را در منطقه باز گذاشته و زمینه دخالت هاى نظامى و سیاسى آنان در کشورهاى اسلامى فراهم ساخته، افغانستان و عراق دو نمونه بارز این دخالت ها به شمار مى آیند.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. شوری/سوره۴۲، آیه ۲۳.    
۲. کهف/ سوره۱۸، آیه ۲۱.    
۳. محمد/ سوره ۴۷، آیه ۱۹.    
۴. توبه/سوره ۹، آیه ۱۰۳.    
۵. نساء/سوره۴، آیه ۴۶.    
۶. تاریخ ادیان و مذاهب جهان، مبلغى آبادانى، ج ۳، ص ۱۴۳۲.
۷. الذریعه، ج ۸، ص ۲۶۱
۸. کشف الارتباب، ص ۰۶ ۵۶


منبع

[ویرایش]

سایت پرسمان.    


رده‌های این صفحه : اهل سنت | سلفیه | مذاهب اسلامی | وهابیت
جعبه ابزار
جعبه‌ابزار