وظیفه الهی هر امام در دوران امامتذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: قرآن، حدیث، صفات الهی.

پرسش: اگر هر امامی به جای امام دیگر بود، همان‌گونه اقدام و عمل می‌کرد؟


وظیفه الهی ائمه[ویرایش]

ما بر این باوریم که هر اقدامی که امامان اهل بیت (علیه‌السّلام) در دوران امامت خود انجام داده‌اند، وظیفه الهی آنها بوده است، چنان‌که محدّث بزرگوار، شیخ کلینی، در الکافی، در حدیثی با سند بسیار معتبر، از ضَریس کُناسی نقل کرده که حُمران بن اَعیَن شیبانی به امام باقر (علیه‌السّلام) گفت:
در باره حرکت علی بن ابی طالب و حسن و حسین (علیه‌السّلام) و قیام و اقدامشان برای دین خداوند والا مرتبه، در حالی که سرانجامش کشته شدنشان به دست طاغوتیان و پیروزی طاغوت بر آنان بود، تا جایی که کُشته و مغلوب گردیدند، چه می‌فرمایی؟

← روایتی از امام باقر
امام باقر (علیه‌السّلام)، در پاسخ حُمران فرمود:
«انَّ اللّهَ تَبارَکَ و تَعالی قَد کانَ قَدَّرَ ذلِکَ عَلَیهِم و قَضاهُ و امضاهُ و حَتَمَهُ عَلی سَبیلِ الاِختِیارِ، ثُمَّ اجراهُ. فَبِتَقَدُّمِ عِلمٍ الَیهِم مِن رَسولِ اللّهِ (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) قامَ عَلِیٌّ وَ الحَسَنُ وَ الحُسَینُ (علیه‌السّلام). .. [۱] خداوند (تبارک وتعالی)، این وقایع را برای آنان و به اختیارشان، مقدّر کرد و حکم نمود و امضا کرد و قطعی نمود و به اجرا در آورد، و علی و حسن و حسین (علیه‌السّلام)، با آگاهی‌ای که پیامبر خدا (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) پیش‌تر به آنان داده بود، حرکت و قیام کردند.»
بر پایه این سخن، پیامبر (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) وظیفه هر یک از امامان اهل بیت (علیه‌السّلام) را از طرف خداوند متعال، قبلاً تعیین و به آنان ابلاغ نموده بود و هر یک از آنان، در دوران امامت خود، طبق تکلیف الهی خویش عمل می‌کردند.
بنا بر این، هر یک از امامان، اگر در فضای سیاسی دوران امام حسین (علیه‌السّلام) قرار می‌گرفتند، همان کاری را انجام می‌دادند که او انجام داد؛ ولی به هر حال، موقعیت و آزمونی که در دوران کوتاه امامت سیّد الشهدا (علیه‌السّلام) برای ایشان پیش آمد، برای هیچ یک از رهبران الهی در طول تاریخ، پیش نیامد.

پانویس[ویرایش]
 
۱. کلینی، محمد بن یعقوب، الکافی، ج۱، ص۲۶۲، ح ۴.    


منبع[ویرایش]

حدیث‌نت، برگرفته از مقاله «وظیفه الهی هر امام در دوران امامت» تاریخ بازیابی ۱۳۹۶/۳/۸.    جعبه‌ابزار