وظایف منتظرانذخیره مقاله با فرمت پی دی افپرسش: وظیفه ی شیعه در زمان غیبت چیست؟
پاسخ:


وظایف شیعه در عصر غیبت[ویرایش]

بر اساس آن چه که در منابع شیعی آمده است برای پیروان مذهب امامیه در عصر غیبت آن حضرت وظایفی نقل شده، که برای نمونه، برخی از این وظایف یادآوری می‌شود:

← کسب رضایت امام عصر
رسالت اصلی شیعیان در عصر غیبت آن است که تلاش کنند عملی را بر خلاف رضای امام عصر (عجل الله فرجه الشریف) انجام ندهند و پیوسته رفتار و سلوکی مورد تأیید و رضایت آن حضرت داشته باشند، زیرا خشنودی آن امام همام چیزی جز رضای ذات اقدس الهی نیست و رضای خداوند در عمل به فرمان‌ها و احکام نورانی اسلام است.امام مهدی(عجل الله فرجه الشریف) در این رابطه می‌فرماید: «فَلیعمَل لِکلِّ امرئٍ مِنْکم ما یقرَّبُ بهِ مِن مَحَبَّتِنا و لْیجتَنِبْ عمَّا یدنیه مِنْ کراهَتِنا و سَخَطِنا»; [۱] هر یک از شما باید به آن چه که به وسیله آن به دوستی ما نزدیک می‌شود عمل کند و از آن چه که موجب ناخشنودی و غضب ما می‌شود پرهیز نماید.

← شناخت امام زمان
وظیفه دیگر منتظران در عصر غیبت شناخت مقام والای آن امام بزرگوار است. امام صادق(علیه السلام) در این‌باره می‌فرماید: «به درستی بهترین و واجب ‌ترین فرایض برای انسان، شناخت خداوند سبحان و اقرار به عبودیت اوست و پس از آن معرفت به نبوت پیامبر اسلام(صلی الله علیه و آله) و بعد از آن شناختن صفت و نام امامی است که در حال سختی و راحتی به او اقتدا می‌نماید». [۲]

← انتظار فرج
در روایتی از امام علی(علیه السلام) پرسیده شد که برترین اعمال چیست؟ آن حضرت فرمود: «انتظارُ الفرج». آن حضرت در جای دیگر می‌فرماید: «و لا تَیأسُوُا مِنْ رَوْح الله فاِنَّ أحبَّ الأَعْمالِ اِلَی الله عزّوجل اًّنتظارُ الفَرَجِ»; [۳] در انتظار فرج باشید و از رحمت الهی مأیوس نشوید زیرا بهترین اعمال نزد خداوند انتظار فرج است. امام صادق(علیه السلام) در این زمینه می‌فرماید: «مَن ماتَ مِنکم علی هذا الأمرِ مُنتظراً له کانَ کمَن کانَ فی فِسْطاطِ القائِمِ»; [۴] [۵] فردی که منتظر ظهور امام دوازدهم باشد و در آن حال بمیرد همانند کسی است که در خیمه آن بزرگوار به سرمی‌برد.

← دعا برای تعجیل در فرج
از دیگر وظایف منتظران آن حضرت دعا برای سلامتی ایشان است و از جمله ادعیه شریف در این رابطه همان دعای معروف «اللهم کن لولیک الحجْ بن الحسن...» است. دعاهای دیگری نیز در مفاتیح الجنان و سایر کتب ادعیه در مورد آن حضرت وجود دارد که می‌توان از آن استفاده نمود.

← صدقه برای سلامتی امام
گر چه حفظ وجود مبارک آن بزرگوار به اراده و مشیت الهی بستگی دارد ولی اسباب یاد شده نیز به اذن و مشیت خداوند حکیم در این امر مؤثر است و دعا کردن برای سلامتی آن حضرت ضامن برقراری و استحکام انسان با حجت خدا ست و مایه سلامتی خود فرد و دفع ناگواری‌ها و شداید خواهد بود.

← استغاثه به امام در فتنه‌ها
ائمه نسبت به شیعیان عنایت خاصی دارند. امام علی(علیه السلام) در این زمینه می‌فرماید: «هر گاه مرد یا زن مؤمنی بیمار و اندوهگین باشد ما نیز محزون می‌شویم و هر گاه برای رفع حوایج خود دعا کند ما آمین می‌گوییم و هر زمانی او ساکت باشد ما برای او دعا می‌کنیم». [۶]

پانویس[ویرایش]
 
۱. . بحارالانوار، مجلسی، ج۵۳، ص ۱۷۴.
۲. . مکیال المکارم، موسوی اصفهانی، ج۲، ص ۱۷۱.
۳. بحارالانوار، مجلسی، ج۵۲، ۱۲۳.    
۴. منتهی الامال، عباس قمی، ج۲، ص ۴۹۱.
۵. منتخب الاثر، صافی گلپایگانی، ص ۴۷۵.
۶. . بحار الانوار، مجلسی، ج۱۳، ص ۱۳۶.


منبع[ویرایش]

شهر سؤال.    


جعبه‌ابزار