وظایف زن در مقابل همسرذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: وظایف زنان، همسر، زندگی زناشویی، مشکلات.

پرسش: وظایف یک زن در مقابل شوهر چیست؟ و چه کار کنیم که در زندگی زناشویی با مشکل روبه‌رو نشویم؟ و اگر با مشکل مواجه شدیم، بهترین راه حل چیست؟

پاسخ:


وظایف زنان در برابر شوهر[ویرایش]

برخی وظایف زنان در برابر شوهر، بدین شرح است:

← جلب محبت همسر
منظور از جلب محبت همسر آن است که انسان از راه‌های صحیح و مطلوب، عواطف انسانی او را تحریک نموده، علاقه او را نسبت به خود و کانون گرم خانواده تشدید نماید و رضایت خاطرش را فراهم کند. جلب محبت همسر، یک روش علمی برای استحکام و سعادت خانواده است. دوستی و محبت زن و شوهر نسبت به یکدیگر هرچند از ابتدا در کانون خانواده وجود دارد، اما برای تداوم و تحکیم هرچه بیش‌تر آن، باید تلاش دو جانبه صورت گیرد. البته باید توجه داشت که مراد از محبت و دوستی نسبت به همسر، تنها محبت قلبی نیست؛ بلکه باید این محبت نسبت به همسر ابراز شود.

←← حدیثی از حضرت علی
حضرت علی (علیه‌السّلام) می‌فرماید: «با ابراز دوستی، محبت استحکام بیش‌تری می‌یابد». [۱]

←← ضرورت ابراز محبت
ضرورت جلب محبت همسر و ابراز محبت نسبت به همسر زمانی آشکار می‌شود که زندگی مشترک از مراحل مقدماتی بگذرد و وارد مسائل مهم و جدی شود؛ یعنی آن‌گاه که مشکلات، درگیری‌ها و کشمکش‌های زندگی، اعصاب زن و شوهر را فرسوده ساخته، علاقه آن‌ها را نسبت به یک‌دیگر کم کند.
جلب محبت همسر که مایه سعادت و خوش‌بختی خانواده و یکی از وظایف زن در برابر همسر محسوب می‌شود، از راه‌های متعدد امکان‌پذیر است؛ لذا برای جلب محبت همسر هر کار معقول و پسندیده‌ای را باید انجام داد؛ به عنوان مثال از ابتدای ورود به خانه زن و شوهر با سلام و احوال‌پرسی و گشاده‌رویی با یک‌دیگر برخورد کنند. در برخی روایات، رفتار شایسته زن در هنگام ورود شوهر به خانه، از جمله حقوق مرد بر زن شمرده شده است؛

←← حدیثی از رسول خدا
چنان‌که رسول خدا (صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم) فرمود: «حقّ الرجلِ علی المرئة...ان تستقبلهُ عند باب بیتها فتُرحّب»؛ [۲] حق مرد بر زن این است که ... هنگام ورود در خانه استقبالش کند و به وی خوش‌آمد گوید.
بدیهی است که چنین برخوردی، محبت و علاقه‌مندی به زن را در قلب شوهر افزایش داده، خستگی کار روزانه را برطرف می‌کند و زندگی را دل‌پذیر و جذاب می‌سازد. علاوه بر توصیه‌های دینی، روان‌شناسان نیز ابراز محبت نسبت به همسر را یکی از عوامل ثبات خانواده برشمرده‌اند. [۳]
مثال دیگری که در جلب محبت قابل ذکر است، تأمین نیازهای همسر است. یک زن موفق زنی است که نیازهای شوهرش را شناسایی نموده و تمام تلاش خود را در ارضای آن نیازها بنماید.

← آراسته شدن به فضایل اخلاقی
آراسته شدن به دیگر فضایل اخلاقی همچون صبر، گذشت، انصاف، ‌تواضع و حسن خلق در جلب محبت همسر و در نهایت برای سعادت و خوش‌بختی در زندگی مشترک بسیار مؤثر است.
تأثیر فضایل اخلاقی در جلب محبت همسر و تأمین سعادت خانوادگی به‌ اندازه‌ای است که انسان اگر هم دارای این فضایل نباشد، ‌به خاطر تداوم سعادتمندانه زندگی مشترک و در امان ماندن از اختلافات خانوادگی باید نهایت سعی خود را در تحصیل و رعایت آن‌ها به کار گیرد.

← رفق و مدارا
رفق و مدارا، یکی دیگر از وظایف اخلاقی زن در برابر همسر است. بدین معنا که در مقابل عیب‌ها، کاستی‌ها و رفتار ناخوش‌آیند همسرش برخورد تند و خشن نداشته باشد و با صمیمیت و دوستی با وی رفتار کند. رفق و مدارا ـ چه در زندگی اجتماعی و چه در محیط خانواده ـ از آثار ارزنده‌ای برخوردار است.

←← حدیثی از پیامبر
رسول خدا (صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم) درباره اهمیت آن می‌گوید: «پروردگارم مرا به مدارای با دیگران امر نموده؛ هم‌چنان‌که به انجام واجبات فرمان داده است». [۴]

← حفظ عفت و پاک‌دامنی
رعایت عفت و پاک‌دامنی علاوه بر ثواب معنوی، نشانه سلامت شخصیت و باعث سعادت خانواده نیز می‌باشد.

←← حدیثی از امام علی
حضرت علی (علیه‌السلام) در این باره می‌فرماید: «علیک بالعفاف فانّهُ افضلُ شیمِ الاشراف»؛ بر تو باد به پاک‌دامنی که برترین ویژگی اخلاقی انسان‌های شریف است. [۵]

← درک همسر
یکی از انتظاراتی که هر کسی از همسر خود دارد، این است که او را درک کند، با وی تفاهم داشته باشد، نسبت به مشکلات او همدلی و همکاری کند.
تحقیقات روان‌پزشکان و روان‌شناسان نشان می‌دهد که ریشه بسیاری از اختلافات خانوادگی، در عدم درک همسر نهفته است. [۶] افرادی که از همسر خود راضی نیستند و شرایط و مشکلات زندگی را درک نمی‌کنند، علاوه بر آن‌که زمینه اختلافات و فروپاشی نظام خانواده را فراهم می‌کنند، اعمال خود را نیز تباه می‌سازند.

←← حدیثی از امام صادق
امام صادق (علیه‌السلام) می‌فرماید: «ایّما امرئةٍ قالت لزوجِها ما رایتُ قطُّ من وجهک خیراً فقط حبط عملُها»؛ [۷] هر زنی که به شوهرش بگوید، هرگز از تو خیری ندیده‌ام، به‌راستی که اعمالش تباه شده است.
وظایف متقابل همسران به آن‌چه بیان شد، خلاصه نمی‌شود؛ بلکه موارد بسیاری در آیات و روایات بیان شده است که در سعادت و سلامت خانواده نقش اساسی دارد. شما می‌توانید به کتاب‌های اخلاق در خانواده مراجعه کنید و نکات تربیتی مربوط به روابط با همسر را فرا گرفته و در زندگی خود رعایت نمایید.

بهترین راهکارها برای رفع مشکلات[ویرایش]

پرسش دیگر این است که «اگر به هر دلیلی با مشکل مواجه شدیم، بهترین راه‌حل چیست؟»
در این مورد نیز در کتاب‌های روان‌درمانی خانواده مطالب مفید و کاربردی وجود دارد که آشنایی با آن‌ها می‌تواند برای همه مفید باشد.
مینوچین (یکی از نظریه‌پردازان خانواده‌درمانی) برای رفع مشکلات خانواده به چند راهکار اشاره کرده است:

← تشخیص مشکل و شناخت زمینه‌های آن
وقتی روابط خانواده و همسران دچار مشکل می‌شود، هر یک از اعضای خانواده وظیفه دارند که مشکل اصلی را شناسایی کنند. با توجه به این‌که هیچ مشکلی یک‌باره و به صورت دفعی عارض نمی‌شود، بلکه مشکلات خانواده ریشه در گذشته آن‌ها دارد. لذا باید مشکل موردنظر به دقت ریشه‌یابی شود. در بسیاری از موارد و به خصوص در خانواده وقتی مشکلات را ریشه‌یابی کنیم، می‌بینیم که انتظارات و توقعات نابجا، عدم رعایت احترام متقابل و برداشت‌های نادرست یکی از اعضای خانواده، باعث شده نسبت به دیگری احساس بدبینی پیدا کند و در مرور زمان به کینه و عداوت تبدیل شود. وقتی مشکلات ریشه‌یابی شد، زمینه درمان آن نیز فراهم می‌شود.

← تعیین مرزها و جایگاه هر یک از اعضای خانواده
زن و شوهر هر کدام وظایف و جایگاه خاصی در زندگی مشترک دارند که باید موقعیت خود را بشناسند و سعی کنند از مرز تعیین‌شده تجاوز نکنند. در بسیاری از موارد، مشکلات خانواده ناشی از دخالت‌های بیجا و عدم رعایت این مرزهاست.

← بهبود روابط
در مرحله سوم باید روابط خانواده از نو اصلاح شود و الگوی صحیح تعامل و برخورد در بین اعضای خانواده شکل گیرد.

← مشورت با دیگران
مشورت با دیگران، مراجعه به روان‌شناس و مشاوره خانواده، از دیگر عوامل مؤثر در حل مشکلات خانواده محسوب می‌شود.

معرفی منابع[ویرایش]

۱. محمدتقی شیخی، جامعه‌شناسی زنان و خانواده، شرکت سهامی انتشار، ۱۳۸۰ ش.
۲. سالوادور مینوچین، خانواده و خانواده درمانی، ترجمه باقر ثنایی، انتشارات امیرکبیر، ۱۳۷۳ ش.

پانویس[ویرایش]
 
۱. آمدی، عبدالواحد، غررالحکم، ج۳، دانشگاه تهران، ۱۳۷۳ ش.
۲. نوری، میرزا حسین، مستدرک الوسایل، ج۱۴، ص۲۵۴، آل‌البیت.    
۳. جان کارسون، خانواده درمانی تضمین کارآمد، ترجمه شکوه نوایی‌نژاد، فصل ۲، انجمن اولیا و مربیان، ۱۳۷۸ ش.
۴. حر عاملی، محمد بن حسن، وسایل الشیعه، ج۸، ص۵۴۰، بیروت.    
۵. آمدی، عبدالواحد، غررالحکم، ج۴، ص۲۹۳، دانشگاه تهران، ۱۳۷۳ ش.    
۶. سالوادور مینوچین، خانواده و خانواده درمانی، ص۹-۳۶، ترجمه باقر ثنایی، امیرکبیر، ۱۳۷۳ ش.
۷. حر عاملی، محمد بن حسن، وسایل الشیعه، ج۱۴، ص۱۱۵، بیروت.    


منبع[ویرایش]


سایت ‌اندیشه قم، برگرفته از مقاله «وظایف زن در مقابل همسر»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۶/۰۸/۲۶.    جعبه‌ابزار