واکنش در برابر تعیین‌کنندگان وقت ظهورذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: امام مهدی (علیه‌السّلام)، اهل بیت (علیهم‌السّلام)، امام صادق (علیه‌السّلام)، علمای شیعه.

پرسش: در برابر تعیین کنندگان وقت برای ظهور امام مهدی (علیه‌السّلام) چه واکنشی باید نشان داد؟

پاسخ: ائمه معصومین (علیهم‌السلام) در فرمایشات متعددی وقت ظهور امام مهدی (علیه‌السّلام) را مختص به علم الهی معرفی کرده‌اند و تعیین‌کنندگان و قت ظهور را کذاب معرفی کرده‌اند.


مقدمه

[ویرایش]

امامان (علیهم‌السّلام) در احادیث متعدّدی با بیان این که وقت ظهور امام مهدی (علیه‌السّلام) ویژه خداوند است و اهل بیت (علیهم‌السّلام) هیچ گاه برای آن، وقت تعیین نمی‌کنند، ضمن توصیه به شکیبایی و تسلیم بودن در برابر تقدیر الهی، «امام صادق (علیه‌السّلام) می‌فرماید: «وقت‌گذاران، دروغ گفتند، عجله‌کنندگان، هلاک شدند و تسلیم‌شدگان [به تقدیر الهی] نجات یافتند»» به شیعیان خود دستور داده‌اند که تعیین‌کنندگان وقت ظهور را دروغگو بشمرند.

امر ائمه بر نافین توقیت

[ویرایش]

امام صادق (علیه‌السّلام) می‌فرماید: هر کس از مردم که برایت وقتی [برای قیام] معین نمود، از دروغگو شمردنش مترس که ما برای هیچ کس، وقتی را معین نمی‌کنیم.
این حدیث، زنگ هشداری برای شنوندگان و مخاطبان است تا بدانند که عکس‌العمل شایسته در برابر تعیین‌کنندگان وقت ظهور، آن است که به فرهنگ وقت گذاری برای ظهور، بی‌توجّهی و با آن مبارزه شود و خطای تعیین‌کنندگان وقت برای ظهور، به صراحت بازگو گردد تا هیچ کس به دنبال این شیوه و مریدبازی‌های پیرامون آن نرود.

فرهنگ صحیح عدم توقیت میان علمای خاصه

[ویرایش]

گفتنی است که به خاطر وجود این احادیث و استدلال‌های مبتنی بر آن، فرهنگ «عدم تعیین وقت ظهور» در میان عالمان شیعه، به گونه‌ای نهادینه شده است که هیچ یک از فقیهان یا عالمان برجسته و طراز اوّل شیعه، با وجود آگاهی‌های علمی و نیز مقبولیت عمومی و اجتماعی در میان جامعه، به گونه تعیینی و مشخّص، زمانی را برای ظهور، معین نکرده‌اند.
نمونه روشن این عالمان، امام خمینی است که قبل و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، جایگاهی ویژه و نافذ در جامعه اسلامی داشت؛ ولی نه تنها سخنی را درباره زمان ظهور مطرح نمی‌کرد، بلکه به صراحت، هر گونه وقت‌گذاری برای ظهور را نفی می‌نمود.
[۳] ر.ک: محمدی ری‌شهری، محمد، دانش‌نامه امام مهدی (علیه‌السّلام) بر پایه قرآن و حدیث و تاریخ، ج۸، ص۱۵۶-۱۵۸.
[۴] باقری‌زاده اشعری، محمد، از امام مهدی (علیه‌السّلام) بیشتر بدانیم، ص۱۰۸ - ۱۰۹پانویس

[ویرایش]
 
۱. کلینی، محمد بن یعقوب، الکافی، ج۱، ص۳۶۸، ح ۲.    
۲. طوسی، محمد بن حسن، الغیبة، ص۴۲۶، ح ۴۱۴.    
۳. ر.ک: محمدی ری‌شهری، محمد، دانش‌نامه امام مهدی (علیه‌السّلام) بر پایه قرآن و حدیث و تاریخ، ج۸، ص۱۵۶-۱۵۸.
۴. باقری‌زاده اشعری، محمد، از امام مهدی (علیه‌السّلام) بیشتر بدانیم، ص۱۰۸ - ۱۰۹


منبع

[ویرایش]

حدیث‌نت، برگرفته از مقاله «واکنش در برابر تعیین‌کنندگان وقت ظهور» تاریخ بازیابی ۱۳۹۷/۱۱/۰۸.    


رده‌های این صفحه : امام زمان | تعیین وقت ظهور
جعبه ابزار
جعبه‌ابزار