هند دختر ابو اُمیّة بن مغیرهذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: پیامبر (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم)، هند، حبشه، مدینه، جنگ احد، اهل بیت (علیهم‌السّلام).

پرسش: هند دختر ابو اُمیّة بن مغیره کیست؟

پاسخ: ام‌سلمه بعد از شهادت همسرش به همسری پیامبر (صلی‌الله‌علیه‌وآله) در آمد. وی زنی فهمیده و بامعرفت و مشهور به دوست‌دار اهل بیت (علیهم‌السّلام) بوده و در سال ۶۱ ه.ق از دنیا رفت و در بقیع مدفون گردید.


معرفی اجمالی[ویرایش]

هند دختر ابواُمیّة بن مغیره قریشی مخزومی، به کنیه‌اش شهرت دارد. پدرش از سخاوت‌مندان بود. او با شوهرش ابوسَلَمه، به حبشه مهاجرت کرد و از آن جا به مدینه هجرت نمود و نخستین هودج‌نشین مهاجری بود که وارد مدینه شد. وقتی شوهرش بر اثر زخمی که در جنگ اُحُد خورده بود، از دنیا رفت، پیامبر (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) در سال چهارم هجری، او را به همسری گرفت.

همسر بامعرفت پیامبر[ویرایش]

اُمّ‌سلمه از زنان فهمیده صحابی بود و از پیامبر (صلی‌الله‌علیه‌وآله)، روایت نقل کرده است. داستان کسا که در منزل وی اتّفاق افتاد، مشهور است و در آن، پیامبر (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) به او فرمود: «تو بر راه درست هستی».
اُمّ‌سلمه، زنی زیبا و دل‌ربا و صاحب‌نظر بود. وی از شخصیت‌های مشهور به دوستی اهل بیت (علیهم‌السّلام) و ولایت آنان بود. امام حسین (علیه‌السّلام) صحیفه مُهر و موم شده و سلاح پیامبر (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) و باقی میراث نبوی را تسلیم وی کرد و پس از آن، امام زین‌العابدین (علیه‌السّلام) آنها را تحویل گرفت.

وفات ام‌سلمه[ویرایش]

وی در دوران خلافت یزید بن معاویه در سال ۶۱ ق، از دنیا رفت و در بقیع به خاک سپرده شد. [۱]


پانویس[ویرایش]
 
۱. محمدی ری‌شهری، محمد، دانش‌نامه امام حسین (علیه‌السلام)، ج۱، ص۱۵۳.    


منبع[ویرایش]

حدیث‌نت، برگرفته از مقاله «هند دختر ابو اُمیّة بن مغیره» تاریخ بازیابی ۱۳۹۷/۱۱/۰۳.    


رده‌های این صفحه : همسران پیامبر | زنان صحابی
جعبه‌ابزار