همسران امام در کربلاذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: همسران امام حسین ـ علیه‌السلام، کربلا.
پرسش: چرا تمام همسران امام حسین علیه‌السلام در واقعه کربلا حضور نداشتند؟
پاسخ:


همسران امام حسین در کربلا

[ویرایش]

با توجه به تحقیقات انجام شده، غیر از رباب، سایر همسران امام حسین علیه‌السلام پیش از واقعه کربلا از دنیا رفتند؛ ازاین‌رو در کربلا حاضر نبودند.
در این رابطه به چند روایت و گزارش‌های تاریخی در مورد همسران امام حسین ـ علیه‌السلام ـ اشاره می‌کنیم.

گزارش‌ها و روایت‌ها

[ویرایش]


← أ. شهربانو


شیخ صدوق درباره مادر حضرت امام زین‌العابدین ـ علیه‌السلام ـ این حدیث را ذکر کرده است که سهل بن قاسم نوشجانی می‌گوید:
« امام رضا علیه‌السلام در خراسان به من فرمود: بین ما و شما خویشاوندی است. گفتم: این خویشاوندی چیست؟ فرمود: هنگامی که عبدالله بن عامر بن کریز، خراسان را فتح کرد، دو دختر از دختران یزدگرد؛ پادشاه ایران را پیدا کرد و آنان را نزد عثمان بن عفان فرستاد. عثمان بن عفان یکی از آن دو را به امام حسن علیه‌السلام و دیگری را به امام حسین ـ علیه‌السلام ـ بخشید. این دو دختر پس از زایمان، وفات کردند. همسر امام حسین علیه‌السلام، امام سجاد ـ علیه‌السلام ـ را به دنیا آورد. پس از درگذشت همسر امام حسین، یکی از کنیزان آن حضرت، امام سجاد علیه‌السلام را سرپرستی کرد».
[۱] صدوق، محمد بن علی، عیون اخبار الرضا، تصحیح و تعلیق: لاجوردی، سید مهدی حسینی، ج ۲، ص ۱۲۸، ح ۶، چاپ ۱۳۷۷ هجری قمری، مهتدی، میرزا محمدرضا، چاپ اول.
[۲] قمی، شیخ عباس، منتهی الامال فی تواریخ النبی و الآل، ج ۲، ص ۱۰۹۲ دلیل ما، چاپ اول، قم، ۱۳۷۹ ش؛ گزارش‌های دیگری نیز برای اصل و نسب شهربانو نقل شده است.
[۴] یعقوبی، احمد بن أبی یعقوب، تاریخ یعقوبی، ج ۲، ص ۳۰۳، بیروت، ناشر دار صادر، بی‌تا.


← ب. رباب


براساس مستندات تاریخی وی در کربلا حضور داشت و همراه اسیران به شام رفت، سپس به مدینه بازگشت و مدت یک ‌سال برای سید الشهدا ـ علیه‌السلام ـ عزاداری کرد و مرثیه‌هایی هم در سوگ آن حضرت سرود. شخصیت والای رباب باعث شد که بعد از شهادت امام حسین ـ علیه‌السلام ـ عده‌ای از اشراف قریش، از وی خواستگاری کنند، اما او نپذیرفت و گفت: من پس از آن‌که رسول خدا صلی‌الله‌علیه‌وآله پدر شوهرم بوده، شخص دیگری را به‌عنوان پدر شوهر نمی‌پذیرم.

← ج. ام لیلی


با جست‌وجو و تحقیقی که در کتاب‌های تاریخی انجام شد، می‌توان به این نتیجه رسید که هیچ‌کدام از آنها، به خصوص کتاب‌ها و مقاتلی که به واقعۀ کربلا اهمیت داده‌اند و اسم بزرگان و دیگر زنان امام حسین ـ علیه‌السلام ـ و جوانان هاشمی و اصحاب و حتی کودکان را نقل کرده‌اند، نامی از حضرت لیلی و حضورش در کربلا نبرده‌اند و با توجه به این‌که ایشان از خاندان سرشناس و مهمی بوده‌اند،
[۷] اصفهانی، ابوالفرج، مقاتل الطالبیین، ترجمه: فاضل، م. جواد (با عنوان فرزندان آل ابی‌طالب)، ج ‌۱، ص ۱۲۰، کتاب‌فروشی علمی، تهران، ۱۳۳۹ش؛ حضرت لیلی دختر ابو مره، خواهرزاده معاویه بن ابی‌سفیان بود.
بسیار بعید است که با وجود حضور در کربلا، از ایشان غفلت شده باشد.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. صدوق، محمد بن علی، عیون اخبار الرضا، تصحیح و تعلیق: لاجوردی، سید مهدی حسینی، ج ۲، ص ۱۲۸، ح ۶، چاپ ۱۳۷۷ هجری قمری، مهتدی، میرزا محمدرضا، چاپ اول.
۲. قمی، شیخ عباس، منتهی الامال فی تواریخ النبی و الآل، ج ۲، ص ۱۰۹۲ دلیل ما، چاپ اول، قم، ۱۳۷۹ ش؛ گزارش‌های دیگری نیز برای اصل و نسب شهربانو نقل شده است.
۳. کلینی، محمد بن یعقوب، کافی، محقق و مصحح:غفاری، علی‌اکبر/ آخوندی، محمد، ج ۱، ص ۴۶۷‌، دارالکتب الإسلامیة، چاپ چهارم، ‌تهران، ۱۴۰۷ ق‌.    
۴. یعقوبی، احمد بن أبی یعقوب، تاریخ یعقوبی، ج ۲، ص ۳۰۳، بیروت، ناشر دار صادر، بی‌تا.
۵. ابن اثیر جزری‌، عزالدین، الکامل فی التاریخ‌، ج ۴، ص ۸۸، دارصادر داربیروت، بیروت، ۱۹۶۵م.    
۶. ابن اثیر جزری‌، عزالدین، الکامل فی التاریخ‌، ج ۴، ص ۸۸، دارصادر داربیروت، بیروت، ۱۹۶۵م.    
۷. اصفهانی، ابوالفرج، مقاتل الطالبیین، ترجمه: فاضل، م. جواد (با عنوان فرزندان آل ابی‌طالب)، ج ‌۱، ص ۱۲۰، کتاب‌فروشی علمی، تهران، ۱۳۳۹ش؛ حضرت لیلی دختر ابو مره، خواهرزاده معاویه بن ابی‌سفیان بود.


منبع

[ویرایش]
پایگاه اسلام کوئست.    


جعبه ابزار
جعبه‌ابزار