ندای امام حسینذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: ندای امام حسین علیه‌السلام، روز عاشورا.
پرسش: آیا ندای «هل من ناصر ینصرنی» امام حسین ـ علیه‌السلام ـ در روز عاشورا به گوش تمام جهانیان رسید؟ اگر رسید، کسانی که نیامدند پاسخ مثبت به این ندا ندادند تکلیفشان چیست؟
پاسخ:


ندای امام حسین

[ویرایش]

دلیلی بر این‌که این ندا به گوش تمام جهانیان رسیده باشد، و همه مردم مکلف به حضور در کربلا بودند، وجود ندارد؛ بلکه شواهدی برخلاف آن وجود دارد که به‌عنوان نمونه به یک مورد اشاره می‌کنیم.

← روایتی از هرثمة بن ابی‌مسلم


هرثمة بن ابی‌مسلم می‌گوید: همراه علی علیه‌السلام به جنگ صفین رفتیم. هنگام برگشت، حضرت در کربلا توقف کرد و نماز صبح را آن‌جا خواند؛ پس از آن مقداری از خاکش را برداشت و بویید، فرمود: خوشا به حال تو ای خاک! از تو گروهی محشور می‌شوند که بی‌حساب به بهشت می‌روند. هرثمه زمانی که نزد همسرش که از شیعیان علی ـ علیه‌السلام ـ بود برگشت، به وی گفت: مولایت ابوالحسن در کربلا نازل شد و نماز خواند و از خاکش برداشت و گفت: خوشا به حال تو ای خاک! از تو مردمی محشور می‌شوند که بی‌حساب به بهشت می‌روند، همسرش گفت: ای مرد! امیر المؤمنین جز حق نمی‌گوید. زمانی که امام حسین علیه‌السلام به کربلا رفت، هرثمه می‌گوید: من در لشگری بودم که عبیدالله بن زیاد فرستاده بود و چون این منزل و درخت‌ها را دیدم، حدیث علی ـ علیه‌السلام ـ به یادم آمد و بر شتر خود سوار شدم و خدمت حسین ـ علیه‌السلام ـ رفتم و سلام دادم و آن‌چه از پدرش در این منزل شنیده بودم، به وی گزارش دادم، امام حسین فرمود: تو با ما هستی یا در برابر ما؟ گفتم نه این و نه آن من کودکانی در کوفه دارم و از عبیداللَّه بر آنها ترسانم. حضرت فرمود: پس به جایی برو که نبردگاه ما را نبینی و صدای ما را نشنوی، سوگند به کسی که جان حسین به دست اوست. امروز کسی نیست که فریاد ما را بشنود و ما را یاری نکند، جز آن‌که خدا وی را به‌صورت در دوزخ افکند.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. صدوق، أمالی، ص ۱۹۹، اعلمی‌، بیروت، چاپ پنجم، ۱۴۰۰ ق‌.    


منبع

[ویرایش]
پایگاه اسلام کوئست.    


جعبه ابزار
جعبه‌ابزار