نبودن شاهد در اثبات زناذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: زنا، شاهد.

پرسش: چرا اسلام برای اثبات زنا چهار شاهد خواسته است، اگر کسی عمل زنا انجام داد و شاهدی در کار نبود، تکلیفش چیست؟ آثار زنا را هم بیان کنید؟

پاسخ: با توجه به وضعیت سخت‌گیرانه‌ای که احکام اسلامی برای اثبات زنا به وسیله گواهی شهود در نظر گرفته است، مشخص می‌شود اهتمام حداکثری آن است که گناهان شنیعی مثل زنا تا حد امکان ظهور اجتماعی نیابد و با اغماض و قاطعیت، مسیر تربیت و اصلاح اجتماعی ایجاد شود.


شهادت چهار شهود درباره زنا[ویرایش]

این‌که اسلام، در مورد زنا، چهار شاهد خواسته ‌است تا این مسئله اثبات شود، ممکن است به این علت باشد که زبان بسیاری از مردم در زمینه این اتهامات باز است و همواره حیثیت افراد را با سوءظن و بدون سوءظن، جریحه‌دار می‌کنند. مسلم است آبروی رفته به‌آسانی باز نمی‌گردد. اسلام در این زمینه سخت‌گیری کرده، تا حافظ حیثیت مردم باشد؛ ولی در مسائل دیگر، حتی قتل نفس، زبان‌ها تا این حد، آلوده نیست. افزایش دادن تعداد شهود را به چهار نفر، در آیه ۱۵ از سوره نساء، به قدری سنگین است که فقط افراد بی‌باک و بی‌پروا، ممکن است مجرم شناخته شوند و بدیهی است چنین اشخاصی باید به اشد مجازات گرفتار شوند، تا عبرت دیگران گردند و محیط از آلودگی آنان پاک شود. با شرایطی که برای شهادت شهود، تعیین شده، مثل رؤیت و عدم قناعت به قرائن و هماهنگی در شهادت و مانند آن، اثبات جرم را سخت‌تر می‌کند. [۱] [۲]

راهکارها برای نبود شهود[ویرایش]

اگر شهودی پیدا نشد برای شهادت، یا این‌که شهود، برای شهادت دادن، حاضر نشدند، مسئله دو صورت می‌یابد.

← صورت اول
این‌که زن و مرد زناکار از کرده خویش پشیمان شده و حقیقتاً توبه کنند و دست از عمل شنیع خویش برمی‌دارند که در این صورت، خداوند متعال توبه‌پذیر است؛

←← سخن خداوند متعال
چنان‌که در سوره نساء آیه ۱۶ می‌فرماید: «هر کس از مسلمانان عملی ناشایسته مرتکب شوند ـ چه زن و چه مرد ـ آنان را به سرزنش و توبیخ بیازارید. چنان‌چه توبه کردند، دیگر متعرض آن‌ها نشوید که خدا توبه خلق را می‌پذیرد و نسبت به آن‌ها مهربان است».

← صورت دوم
این‌که به رویه خود ادامه می‌دهند و در عین حال شهودی برای شهادت دادن وجود ندارد.

آثار زنا[ویرایش]

برای زنا در روایات اسلامی، زیان‌ها و پی‌آمدهایی بیان شده که هم دامن افراد زناکار را می‌گیرد و هم به اجتماع سرایت می‌کند، که اجمالاً اشاره می‌شود.

← آثار بد معنوی
انسان کسی است که براساس عقل و‌ اندیشه و دین، کارهای خود را در آن چهارچوب‌ها، قانونمند می‌کند و زنا یعنی ارتباط غیر قانونی و بدون ضابطه بین دو انسان که شکل خشن تجاوز جنسی را به خود می‌گیرد. در این صورت، شخص از کرامت انسانی خود عبور کرده و به شکل یک حیوان درمی‌آید، شاید از همین رو باشد که قرآن از آن با نام عمل زشت (فاحشه و راه ناپسند «ساء سبیلاً») یاد می‌کند. [۳]

← آثار زنا در روایات
زنا از جمله گناهانی است که فقر به بار می‌آورد، جلوی روزی را می‌گیرد، مرگ‌های ناگهانی را در پی دارد، برکت را از خانه می‌برد و هرگاه زنا زیاد شود، زمین‌لرزه‌ها پدیدار شود. پیامبر اکرم (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) به امیرالمؤمنین (علیه‌السّلام) می‌فرماید: «ای علی، زنا شش پی‌آمد دارد: سه پی‌آمد در دنیا و سه دیگر در آخرت. پی‌آمدهای دنیایش این است که آبرو را می‌برد، مرگ را شتاب می‌بخشد و روزی را می‌بُرد (جلوی آن را می‌گیرد) و پی‌آمدهای آخرتش عبارت است از حساب‌رسی سخت و دقیق، خشم خدای رحمن، و جاودانگی در آتش». [۴] در روایت، آثار زنا را هم در دنیا معرفی می‌کند هم در آخرت که چه عذاب سختی پیش روی انسان زناکار است.
در روایات آمده که شخص زناکار از حوزه ایمان خارج می‌شود.

←← حدیثی از پیامبر
پیامبر اکرم (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلم) می‌فرماید: «لا یزن الزانی حین یزنی و هو مؤمن ...؛ [۵] شخص زناکار به هنگامی که مرتکب این عمل می‌شود، مؤمن نیست ...».

← آثار اجتماعی زنا

←← هرج ومرج در نظام خانواده
پیدایش هرج‌ومرج در نظام خانواده و از میان رفتن رابطه فرزندان و پدران، رابطه‌ای که وجودش نه‌تنها سبب شناخت اجتماعی است؛ بلکه موجب حمایت اجتماعی و محبت می‌شود.

←← سوء‌استفاده هوسبازان
این عمل ننگین سبب انواع برخوردها و کشمکش‌های فردی و اجتماعی در میان هوس‌بازان است.

←← شیوع بیماری‌ها
تجربه نشان داده و علم ثابت کرده است که این عمل باعث اشاعه انواع بیماری‌هاست.

←← سقط جنین و قطع نسل
این عمل غالباً، سبب سقط جنین و کشتن فرزندان و قطع نسل می‌گردد؛ چراکه چنین زنانی هرگز حاضر به نگهداری این‌گونه فرزندان نیستند.

←← شناخت اهداف ازدواج
هدف از ازدواج تنها مسئله اشباع غریزه جنسی نیست؛ بلکه اشتراک زندگی و انس روحی و آرامش فکری و تربیت فرزندان و همکاری در شئون حیات، از آثار ازدواج است که بدون اختصاص زن و مرد به هم‌دیگر و تحریم زنا، هیچ‌یک از این‌ها امکان‌پذیر نیست. [۶]

← انتشار بیماری‌های آمیزشی در جامعه
بیماری‌های مقاربتی همچون سیفلیس، سوزاک، شانکر یا آتشک، گرانولوم آمیزشی و التهاب مهبل.

←← دیدگاه دکتر بیستون
دکتر «جان بیستون» می‌گوید: «از قرائن به‌دست‌آمده، ثابت می‌شود که اغلب بیماری‌های آمیزشی، در نتیجه وجود روابط جنسی خارج از دایره ازدواج (زنا) شیوع پیدا می‌کند». [۷]

← انتشار بیماری ایدز
ایدز از بیماری‌هایی است که یکی از راه‌های عمده انتقال آن، ارتباط‌های جنسی است. [۸]
و این اسلام است که انسان‌ها را از هرگونه رابطه جنسی (غیر از دایره ازدواج) منع کرده؛ چراکه این پی‌آمدهای معنوی، اجتماعی و پزشکی را می‌دانسته و خواسته که انسان‌ها، کرامت انسانی خویش را در نظر گرفته و آن را ارتقا بخشند.

← سلب امنیت اجتماعی
زندگی زیبایی خود را از دست می‌دهد و هدف پرورش و تربیت انسان نخواهد بود و همراه آدمیان در پی ارضای شهوات خودند. امنیت اجتماعی سلب می‌شد و زنان در معرض هتک حرمت‌های فراوان قرار خواهند گرفت.

← افزایش کودکان بی‌سرپرست
افزایش کودکان خیابانی و فاقد سرپرست، بحران‌های فراوانی را برای حیات اجتماعی ایجاد می‌کند. انواع بزهکاری‌های اجتماعی، یکی از علت‌هایش همین مسئله است.

پانویس[ویرایش]
 
۱. مکارم شیرازی، ناصر، تفسیر نمونه، ج۳، ص۳۱۱، تهران، دارالکتب الاسلامیه، ۱۳۶۱ ش.    
۲. مکارم شیرازی، ناصر، تفسیر نمونه، ج۱۴، ص۳۷۳، تهران، دارالکتب الاسلامیه، ۱۳۶۱ ش.    
۳. رضایی، محمدعلی، پژوهشی در اعجاز علمی قرآن، ج۲، ص۳۷۹، انتشارات کتاب مبین، ۱۳۸۰ ش.
۴. محمدی ری‌شهری، محمد، میزان الحکمه، ج۵، ص۴۳، ناشر، دارالحدیث، چاپ اول، ۱۳۷۷ ش.    
۵. مکارم شیرازی، ناصر، تفسیر نمونه، ج۱۴، ص۳۶۳، تهران، دارالکتب الاسلامیه، ۱۳۶۱ ش.    
۶. مکارم شیرازی، ناصر، تفسیر نمونه، ج۱۲، ص۱۰۳ (با تلخیص)، تهران، دارالکتب الاسلامیه، ۱۳۶۱ ش.    
۷. رضایی، محمدعلی، پژوهشی در اعجاز علمی قرآن، ج۲، ص۳۸۲-۳۸۰، انتشارات کتاب مبین، ۱۳۸۰ ش.
۸. رضایی، محمدعلی، پژوهشی در اعجاز علمی قرآن، ج۲، ص۳۸۲-۳۸۰، انتشارات کتاب مبین، ۱۳۸۰ ش.


منبع[ویرایش]


سایت ‌اندیشه قم، برگرفته از مقاله «نبودن شاهد در اثبات زنا»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۷/۰۵/۱۴.    رده‌های این صفحه : مقالات ‌اندیشه قم
جعبه‌ابزار