مکان ظهور امام زمانذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: مکّه، امام مهدی.

پرسش: ظهور امام مهدی (علیه‌السّلام) در چه مکانی رخ می‌دهد؟


مکّه

[ویرایش]

احادیث فراوانی، مکّه را جایگاه آغاز قیام مهدوی می‌دانند. بیشتر این احادیث، در کتاب‌های مشهور و معتبری مانند الکافی و الغیبة نعمانی نقل شده و افزون بر این، برخی از آنها دارای اسناد صحیح و معتبرند. این احادیث، مراحل آغازین قیام را به روشنی بر می‌شمرند و بیان می‌دارند که امام مهدی (علیه‌السّلام) در حالی که میراثی از پیامبر اکرم (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) شامل: پرچم، شمشیر، زره، کلاه خود، زین، عصا، عمامه، پیراهن و ردای ایشان را به همراه دارد، در کنار پرده کعبه و میان رکن حجر الاسود و مقام ابراهیم (که از شریف‌ترین و مقدّس‌ترین مکان‌های روی زمین به شمار می‌آید)، از یاران و پیروان خویش بیعت می‌گیرد. ایشان با حضور در مکّه و ایستادن در کنار کعبه و بالا بردن پرچم و شمشیر پیامبر (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم)، نشان می‌دهد که نهضت مهدوی، قیامی توحیدی و دنباله بعثت محمّدی و اِحیاگر آن است.

تهامه

[ویرایش]

گفتنی است که در یک حدیث از پیامبر اکرم (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم)، محلّ خروج و قیام امام مهدی (علیه‌السّلام) «تهامه» نقل شده که مؤید احادیث پیشین است؛ زیرا تهامه همانند حجاز، مشتمل بر مکّه است.

کرعه

[ویرایش]

دو حدیث از پیامبر (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) نیز به نقل از عبدالله بن عمرو و امام علی (علیه‌السّلام)، محلّ خروج و قیام را جایی در یمن به نام کرعه (اکرعه) دانسته‌اند؛ ولی شاذ و غیر معتبرند.

مغرب اقصی

[ویرایش]

همچنین احادیثی که بر آغاز قیام مهدوی از مغرب و یا مغرب اقصی دلالت دارند، همگی بدون سند و یا مرسل‌ هستند و به احتمال قوی، جعلی و به انگیزه تأیید حکومت فاطمیان و یا تقویت مهدیان دروغینِ شمال افریقا و غرب جهان اسلام ساخته شده‌اند.
[۱] ر.ک: دانش‌نامه امام مهدی (علیه‌السّلام) بر پایه قرآن حدیث و تاریخ، ج۸، ص۱۹۶-۲۰۱.


پانویس

[ویرایش]
 
۱. ر.ک: دانش‌نامه امام مهدی (علیه‌السّلام) بر پایه قرآن حدیث و تاریخ، ج۸، ص۱۹۶-۲۰۱.


منبع

[ویرایش]

حدیث‌نت، برگرفته از مقاله «مکان ظهور امام زمان» تاریخ بازیابی۱۳۹۷/۹/۱۰.    


رده‌های این صفحه : امام زمان | ظهور | مکان ظهور امام زمان
جعبه ابزار
جعبه‌ابزار