مکان‌های مقدسذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: مکان‌های مقدس، مکه، وادی طور، بیت‌المقدس، طوی، مساجد، مزار اولیای الهی.
پرسش: مکان‌های مقدس در قرآن کریم را نام ببرید؟ آیا غیر از مکان‌های مقدس در قرآن، اشاره به مکان‌های دیگر در قرآن شده است؟ علت مقدس بودن عدد هفت چیست؟
پاسخ:


مکان‌های مقدس[ویرایش]

آیاتی را که دلالت بر مقدس بودن برخی مکان‌ها دارند، می‌توان به دو دسته تقسیم نمود که در آنها از برخی مکان‌ها به‌صورت ویژه یاد شده و در برخی دیگر، می‌توان از آن برداشت تقدیس مکان مورد نظر کرد.

أ. دسته اول[ویرایش]

مانند مکه و زمین مقدس (وادی طور) که حضرت موسی ـ علیه‌السلام ـ به فرمان خداوند به آن‌جا رفت و خداوند بر او تجلی کرد که آیات آن عبارتند از:

← ۱. آیه ۹۶ سوره آل‌عمران
«إِنَّ أَوَّلَ بَیْتٍ وُضِعَ لِلنَّاسِ لَلَّذی بِبَکَّةَ مُبارَکاً وَ هُدیً لِلْعالَمینَ»؛ [۱] بی‌گمان نخستین خانه‌ای که برای (عبادت) مردم (بنا) نهاده شد همان است که در مکه است، خجسته و رهنمون برای جهانیان.

← ۲. آیه ۱۲ سوره طه
«إِنِّی أَنَا رَبُّکَ فَاخْلَعْ نَعْلَیْکَ إِنَّکَ بِالْوادِ الْمُقَدَّسِ طُویً»؛ [۲] بی‌گمان این منم پروردگار تو، پای‌پوش‌های خویش را درآور که تو در سرزمین مقدس «طوی» هستی.

← ۳. آیه ۲۱ سوره مائده
«یا قَوْمِ ادْخُلُوا الْأَرْضَ الْمُقَدَّسَةَ الَّتی‌ کَتَبَ اللَّهُ لَکُمْ وَ لا تَرْتَدُّوا عَلی‌ أَدْبارِکُمْ فَتَنْقَلِبُوا خاسِرینَ»؛ [۳] ای قوم من! به سرزمین مقدسی (به نظر اکثر مفسران بیت المقدس) [۴] [۵] [۶]
که خداوند برای شما مقرر فرموده است وارد شوید و واپس مگرایید که زیان‌کار گردید.

ب. دسته دوم[ویرایش]

آیاتی که می‌توان کلیاتی از آن درباره مقدس بودن برخی مکان‌ها برداشت کرد:

← ۱. آیه ۱۸ سوره جن
«وَ أَنَّ الْمَساجِدَ لِلَّهِ فَلا تَدْعُوا مَعَ اللَّهِ أَحَداً»؛ [۷] و این‌که سجده‌‌گاه‌ها از آن خداوند است پس با خداوند هیچ‌کس را (به پرستش) مخوانید. از این آیه می‌توان تقدس مساجد را برداشت کرد.

← ۲. آیه ۲۱ سوره کهف
«فَقالُوا ابْنُوا عَلَیْهِمْ بُنْیاناً رَبُّهُمْ أَعْلَمُ بِهِمْ قالَ الَّذینَ غَلَبُوا عَلی‌ أَمْرِهِمْ لَنَتَّخِذَنَّ عَلَیْهِمْ مَسْجِداً»؛ [۸] گفتند بنایی بر (غار) آنان بسازید (تا داستانشان آشکار نگردد) ـ پروردگارشان بر (احوال) آنان آگاه‌تر است ـ کسانی که در کارشان (در آن کشمکش) برتری داشتند گفتند:بر (غار) آنان (به یادبود) مسجد‌ی خواهیم ساخت. این آیه شریفه نیز دلالت دارد که مزار اولیای الهی نیز از تقدس برخوردار است.
برای اطلاع از تقدس عدد هفت نمایه: عدد هفت در قرآن، ۱۸۲۱۶ را مطالعه نمایید.


پانویس[ویرایش]
 
۱. آل‌عمران (۳)، آیه ۹۶.    
۲. طه (۲۰)، آیه ۱۲.    
۳. مائده (۵)، آیه ۲۱.    
۴. زمخشری، محمود، الکشاف عن حقائق غوامض التنزیل، ج ۱، ص ۶۲۰، دار الکتاب العربی، بیروت، ۱۴۰۷ق.    
۵. طبرسی، فضل بن حسن، تفسیر جوامع الجامع، ج ۱، ص ۳۲۱، مؤسسه نشر اسلامی، جماعة مدرسین، قم.    
۶. طبرسی، فضل بن حسن، تفسیر جوامع الجامع، ج ۱، ص ۳۲۱، دانشگاه تهران و مدیریت حوزه علمیه قم، تهران، ۱۳۷۷ش.
۷. جن (۷۲)، آیه ۱۸.    
۸. کهف (۱۸)، آیه ۲۱.    


منبع[ویرایش]
پایگاه اسلام کوئست.    


رده‌های این صفحه : اماکن | قرآن شناسی | تفسیر
جعبه‌ابزار