مهریه حضرت فاطمهذخیره مقاله با فرمت پی دی افپرسش: مهریه حضرت زهرا (سلام الله علیها) چقدر بوده است؟


خواستگاری حضرت علی

[ویرایش]

هنگامی که علی - علیه السلام- به قصد ازدواج فاطمه (سلام الله علیها) به منزل پیامبر رفت، پیامبر به ام سلمه فرمود: «برخیز و در را بگشای، که این همان است که خدا و رسولش او را دوست دارند.» ام سلمه فوراً در را باز کرد و علی - علیه السلام- داخل شد. علی - علیه السلام- در کمال حجب و حیا و خجالت بود که پیامبر -صلی الله علیه و سلم- فرمود: علی جان حاجتی داری؟ آسوده باش، امیدوارم که حاجت تو برآورده شود. علی - علیه السلام- نیز قصد خود را بازگو نمود و از فاطمه (سلام الله علیها) خواستگاری نمود.

تعین مهریه

[ویرایش]

پیامبر فرمود: چه چیزی برای تو است که مهریه فاطمه (سلام الله علیها) قرار دهی؟ علی - علیه السلام- عرض کرد: ای رسول خدا! تو خود شاهد هستی که برای من به جز شمشیر و شتر و زره، از مال دنیا چیزی نیست. پیامبر -صلی الله علیه و سلم- فرمود: ای علی شمشیر و شتر مورد نیاز توست، اما زره ات را بفروش و با آن مراسم ازدواج با فاطمه (سلام الله علیها) را فراهم کن.
اما اینکه حضرت آن زره را چه مقدار فروخت و آن را مهریه حضرت زهرا قرار داد از نظر تاریخی و روایی در آن اختلاف وجود دارد.و آن عبارت است از، ۴۰۰ درهم، ۴۸۰درهم یا ۵۰۰ درهم.
[۳] ابن شهر آشوب، مناقب، ج۳، ص۳۵۰-۳۵۱.
[۴] کنزالعمال، موسسه الرساله، ج۱۳، ص۶۸۰.


مقدار مهریه

[ویرایش]

لکن قدر مسلم این است که مهریه آن حضرت بیشتر از پانصد در هم و کمتر از چهار صد درهم نبوده است.

مهر السنه

[ویرایش]

و این مقدار -پانصد درهم- عبارت از مقدار مهریه ای است که رسول خدا(صلی الله و علیه و آله) برای کلیه زنان و دخترانش تعیین نموده و از آن تعبیر به مهر السنه هم می شود.

سیره الگویی

[ویرایش]

و این سیره الگویی برای سایر مسلمانان و گروندگان به اسلام قرار گرفت. گرچه در آن زمان مهریه های سنگین از طرف مردم برای دختران قرار داده می شد؛ زیرا وقتی پیامبر(صلی الله و علیه و آله) فاطمه، را به عقد علی(علیه السلام) در آورد، عده ای از مردم قریش به خدمت ایشان رسیدند و گفتند چرا علی(علیه السلام) را با مهریه کم و ناچیز داماد کردی؟
بنابراین مقدار مهریه حضرت زهرا(سلام الله علیها) بیش از پانصد در هم - نقره- نبوده است. و این به عنوان ارزش پولی آن زمان محسوب می شد، و این مقدار مهریه از طرف پیامبر اکرم(صلی الله و علیه و آله) برای دخترش، مهریه ای متوسط - نه بسیار کم و نه زیاد - در آن زمان بوده است که به عنوان سنت، الگویی برای سایر مسلمانان قرار گرفت.

منابع جهت مطالعه بیشتر

[ویرایش]

۱. فاطمه زهرا فرشته زمینی، روح الله حسینیان.
۲. فاطمه زهرا، توفیق ابوعلم، ترجمه علی اکبر صادقی.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. بحارالانوار، ج۴۳، ص۱۲۰.    
۲. بحارالانوار، ج۴۳، ص۱۴۰.    
۳. ابن شهر آشوب، مناقب، ج۳، ص۳۵۰-۳۵۱.
۴. کنزالعمال، موسسه الرساله، ج۱۳، ص۶۸۰.
۵. وسائل الشیعه، ج۲۱، ص۲۴۶.    
۶. وسائل الشیعه، ج۲۱، ص۲۴۹.    
۷. کلینی، کافی، ج۵، ص۳۷۶.    
۸. صدوق، من لایحضره الفقیه، ج۳، ص۴۰۱.    


منبع

[ویرایش]

شهر سؤال.    


رده‌های این صفحه : تاریخ معصومان | حضرت زهرا
جعبه ابزار
جعبه‌ابزار