منابع حدیثیذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: منابع حدیثی، کتب اربعه ، تحف العقول، المجازات النبویة.
پرسش: کتاب‌ها و منابع مهم صحیح حدیثی (تنها احادیث پیامبر) اهل تشیع و کتاب‌ها و منابع مهم و صحیح روایات (تنها امامان و اهل بیت) شیعه کدام‌اند؟
پاسخ:


ویژگی منابع حدیثی شیعه

[ویرایش]

به عقیدۀ شیعیان، اصل اولی این است که روایات ائمه ـ علیهم‌السلام ـ همانند روایات پیامبر اکرم ـ صلی‌الله‌علیه‌وآله ـ حجت بوده و باید به آنها پایبند بود و از این جهت، فرقی میان این روایات نیست. به همین جهت، کتاب‌های حدیثی چهارگانه یا همان کتب اربعه (اصول کافی، تهذیب، من لایحضره الفقیه و استبصار) به‌عنوان منابع اصلی حدیثی شیعه، از تفکیک بین سخنان پیامبر ـ صلی‌الله‌علیه‌وآله ـ و ائمه ـ علیهم‌السلام ـ پرهیز کرده‌اند و در قالب موضوعات مختلف روایات گوناگونی را از آنان نقل کرده‌اند و اگر منابعی اختصاصی دربارۀ هر کدام از معصومان ـ علیهم‌السلام ـ نگاشته شده، به جهت تفاوت گذاشتن بین کلام پیامبر ـ صلی‌الله‌علیه‌وآله ـ و ائمه ـ علیهم‌السلام ـ نیست.

نکاتی درباره برخی منابع حدیثی

[ویرایش]


← ۱. تحف العقول


منابعی مانند «تحف العقول عن آل الرّسول صلی‌الله‌علیه‌وآله»
[۱] نوشته ابو محمد، حسن بن علی بن حسین بن شعبه حرانی از علما و فقهای بزرگ شیعه در قرن چهارم هجری می ‌باشد. این کتاب مجموعه‌ ای ارزشمند از سخنان و نصایح حضرت رسول خدا ـ صلی‌الله‌علیه‌وآله ـ و اهل بیت آن حضرت ـ علیه‌السلام ـ است.
و ... موجودند که در آنها باب جداگانه‌ای برای سخنان پیامبر ـ صلی‌الله‌علیه‌وآله ـ و هر یک از امامان ـ علیهم‌السلام ـ اختصاص داده شده است. همچنین کتاب « نهج البلاغه »
[۲] شامل سخنان و کلمات و نامه‌های گهربار امیر‌المؤمنین و امیر بیان، امام علی بن ابی‌طالب ـ علیه‌السلام ـ است که در موقعیت‌های گوناگون بیان فرموده یا برای افراد مختلف نوشته است. گردآورنده این کتاب ارزش‌مند، ابو‌الحسن محمد بن حسین موسوی معروف به سید‌رضی است.‌
که سخنان امام علی ـ علیه‌السلام ـ را دربردارد.

← ۲. المجازات النبویه


در میان کتب روایی شیعی، کتاب‌هایی مانند «المجازات النبویة»،
[۳] نوشتۀ سید رضی؛ این اثرِ حدیثی‌ به جنبه ادبی، بیان اشارات، تنبیهات، کنایات و تشبیهات سخنان پیامبر اکرم ـ صلی‌الله‌علیه‌وآله ـ پرداخته است.
وجود دارد که تنها به سخنان پیامبر اکرم ـ صلی‌الله‌علیه‌وآله ـ پرداخته است.

شرط پذیرش یک روایت

[ویرایش]

در پذیرش تمام روایات، بررسی درستی و یا نادرستی سند و دلالت و محتوای یک حدیث مورد نظر لازم است و تنها به جهت وجود حدیث در یک منبع حدیثی، نمی‌توان آن را معتبر دانست.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. نوشته ابو محمد، حسن بن علی بن حسین بن شعبه حرانی از علما و فقهای بزرگ شیعه در قرن چهارم هجری می ‌باشد. این کتاب مجموعه‌ ای ارزشمند از سخنان و نصایح حضرت رسول خدا ـ صلی‌الله‌علیه‌وآله ـ و اهل بیت آن حضرت ـ علیه‌السلام ـ است.
۲. شامل سخنان و کلمات و نامه‌های گهربار امیر‌المؤمنین و امیر بیان، امام علی بن ابی‌طالب ـ علیه‌السلام ـ است که در موقعیت‌های گوناگون بیان فرموده یا برای افراد مختلف نوشته است. گردآورنده این کتاب ارزش‌مند، ابو‌الحسن محمد بن حسین موسوی معروف به سید‌رضی است.‌
۳. نوشتۀ سید رضی؛ این اثرِ حدیثی‌ به جنبه ادبی، بیان اشارات، تنبیهات، کنایات و تشبیهات سخنان پیامبر اکرم ـ صلی‌الله‌علیه‌وآله ـ پرداخته است.


منبع

[ویرایش]
پایگاه اسلام کوئست.    


رده‌های این صفحه : حدیث شناسی | کتب حدیثی شیعه
جعبه ابزار
جعبه‌ابزار