ملک الموتذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: ملک الموت، عزرائیل ، پیامبر صلی‌الله‌علیه‌وآله، امام علی علیه‌السلام.
پرسش: آیا این مطلب که از پیامبر اکرم ـ صلی‌الله‌علیه‌وآله ـ صحیح است که ایشان فرمود: تنها شخصی که از ابتدای خلقت تا آخر جهان ، عزرائیل برای قبض روح باید از وی اجازه بگیرد، شخص رسول اکرم ـ صلی‌الله‌علیه‌وآله ـ می‌باشد؟
پاسخ:


روایتی از پیامبر به نقل از ملک الموت

[ویرایش]

در روایتی پیامبر اکرم ـ صلی‌الله‌علیه‌وآله ـ به نقل از ملک الموت (عزرائیل) فرمود: «... انّ اللّه جلّ جلاله و کلّنی بقبض أرواح الخلائق ماخلا روحک و روح علی‌بن‌ابی‌طالب ـ علیه‌السلام ـ فإنّ اللّه یتوفّا کما بمشیّته؛ عزرائیل خطاب به پیامبر اکرم ـ صلی‌الله‌علیه‌وآله ـ فرمود: همانا خداوند سبحان مرا برای قبض روح انسان‌ها وکیل کرد، غیر از روح شما (رسول اللّه) و روح حضرت علی ـ علیه‌السلام. پس خداوند به مشیت و خواست خود شما را قبض روح می‌کند».

روایتی دیگر از رسول خدا

[ویرایش]

به همین مضمون روایت دیگری از رسول اللّه ـ صلی‌الله‌علیه‌وآله ـ در جلد ۳۸ بحارالانوار نقل شده است که در آن روایت آمده: خداوند به عزرائیل برای قبض روح همه انسان‌ها وکالت داد، به غیر از حضرت رسول ـ صلی‌الله‌علیه‌وآله ـ و حضرت علی ـ علیه‌السلام ـ که مقولی اَمر آنها خداوند سبحان است و به خواست و مشیت خداوند از آنها قبض روح می‌شود.

نتیجه بحث

[ویرایش]

با ملاحظه روایات روشن می‌شود که ملک الموت همه انسان‌ها را قبض روح می‌کند، به غیر از پیامبر اکرم ـ صلی‌الله‌علیه‌وآله ـ و حضرت علی ـ علیه‌السلام ـ که اَمر آنها به مشیت الهی واگذار شده بود. هرچند، در نهایت قبض روح همه انسان‌ها و از جمله معصومان ، رسول اللّه ـ صلی‌الله‌علیه‌وآله ـ و حضرت علی ـ علیه‌السلام ـ توسط ملک الموت صورت می‌گیرد.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. علامه محمدباقر مجلسی، بحارالانوار، ج ۳۹، ص ۱۰۰.    
۲. علامه محمد باقر مجلسی، بحارالانوار، ج ۳۸، ص ۱۳۸.    


منبع

[ویرایش]

پایگاه حدیث نت.    


جعبه ابزار
جعبه‌ابزار