ملقب شدن به اولو الامر پیش از ولادتذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: امامت، اولو الامر، ولایت، اهل‌بیت.

پرسش: در زمان پیامبر (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم)، اولو الامر وجود نداشته است و بعد از پیامبر (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم)، به ترتیب، امام علی (علیه‌السّلام) و سایر ائمّه این عنوان را یافته‌اند. پس چه‌طور خداوند متعال به کسانی که هنوز در زمان پیامبر «اولی الامر» نیستند، این لقب را داده است؟


صدور حکم قبل از تحقق موضوع

[ویرایش]

«یا اَیُّهَا الَّذِینَ ءَامَنُواْ اَطِیعُواْ اللَه وَ اَطِیعُواْ الرَّسُولَ وَ اُوْلِی الْاَمْرِ مِنکمْ؛ ای کسانی که ایمان آورده‌اید! از خدا اطاعت کنید و از پیامبر و اولو الامر خود، اطاعت نمایید.»
صدور احکام و مقرّرات، گاه قبل از زمان تحقّق موضوع، انجام می‌شود تا به محضِ پیدایش موضوع، افراد جامعه از قبل، حکم آن را بدانند و در قوانین جوامع، این امر، کاملاً طبیعی و رایج است. بنا‌بر‌این، لزومی ندارد مصادیق یک حکم در زمان صدور آن، بالفعل موجود باشد. در این آیه نیز پیامبر خدا (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم)]] برای مسلمانان توضیح داده که مراد از اولو الامر، جانشینان او هستند و نام تک تکِ آنان را بیان فرمود. علاوه بر این، پیامبر (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) دو مسئولیت داشته است: هم نبی بوده و هم امام. جایی که احکام الهی را به مردم می‌رسانَد، پیامبر خداست و جایی که بر کرسی قضاوت می‌نشیند و عزل و نصب می‌کند و فرمان می‌دهد، «اولی الامر» است.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. نساء/سوره۴، آیه۵۹.    


منبع

[ویرایش]

حدیث‌نت، برگرفته از مقاله «ملقب شدن به اولو الامر پیش از ولادت» تاریخ بازیابی ۱۳۹۶/۵/۱.    جعبه ابزار
جعبه‌ابزار