مقایسه مقام صالحان با مقام نبوتذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلید واژه: صالح ، نبوت ، حضرت سلیمان ، حضرت یوسف
پرسش: حضرت یوسف علیه‌السلام و حضرت سلیمان علیه‌السلام هر کدام از خداوند درخواست کرده که جزو صالحان باشند! آیا مقام صالحان از مقام نبوت بالاتر است؟
پاسخ: صالح یعنی فردی که لیاقت و صلاحیت فیوضات الهیه و نعمت‌های پایان‌ناپذیر و درجات عالیه و رحمت خاصه حق را پیدا کرده است.


مقام صالحان در عرض مقام نبوت

[ویرایش]

این مقامی در طول مقام نبوت نیست، بلکه در کنار و در عرض مقام نبوت است و یکی از ویژگی‌های انبیا و مؤمنان است.

طلب تداوم صفات نیک از خدا

[ویرایش]

پیامبران و مؤمنان همواره تداوم صفات نیک را از خدا می‌خواهند که صلاح نیز یکی از آن‌ها است. مانند آن‌چه را که حضرت ابراهیم از خداوند درخواست می‌کند: «رب اجعلنی مقیم الصلاة»؛ ای پروردگار من، مرا و فرزندان مرا برپای‌دارندگان نماز گردان. روشن است که این درخواست، بدان معنا نیست که مقام برپا دارندگان نماز برتر از مقام پیامبران است.

طلب صلاح در دنیا و عقبی

[ویرایش]

البته، آن‌چه مهم است آن است که علاوه بر صلاح در دنیا ، سرانجام کار انسان نیز صلاح باشد و پیامبران نیز همین را می‌خواستند و به آن هم رسیده‌اند: «وَ لَقَدِ اصْطَفَیْناهُ فِی الدُّنْیا وَ إِنَّهُ فِی الْآخِرَةِ لَمِنَ الصَّالِحین؛ ما او را(ابراهیم) در این جهان برگزیدیم و او در جهان دیگر، از صالحان است. » و آن‌جا که می‌فرماید: «وَ آتَیْناهُ فِی الدُّنْیا حَسَنَةً وَ إِنَّهُ فِی الْآخِرَةِ لَمِنَ الصَّالِحین؛ در دنیا به او نیکی عنایت کردیم و در آخرت از صالحان است. »

رتبه‌بندی در مقام صالحان

[ویرایش]

گفتنی است؛ مقام صالحان دارای مراتب و درجات است که هر پیامبر و مؤمنی پس از دست‌یابی به یک مرحله از آن، خواهان رسیدن به مقام و مرتبه بالاتری است.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. ابراهیم/سوره۱۴، آیه۴۰.    
۲. بقر ه/سوره۲، آیه۱۳۰.    
۳. نحل/سوره۱۶، آیه۱۲۲.    


منبع

[ویرایش]
سایت اسلام کوئست    


رده‌های این صفحه : تفسیر | قرآن شناسی
جعبه ابزار
جعبه‌ابزار