مغیرة بن شعبهذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: اسلام، خلافت عمر، خداوند، زنا، سنگسار، ازدواج، معاویه، طلاق.

پرسش: مُغَیرة بن شُعبه کیست؟

پاسخ:


معرفی اجمالی[ویرایش]

او در سال پنجم هجری اسلام آورد، پس از آن‌که گروهی از قبیله خویش (ثقیف) را به قتل رسانده بود و فراری بود.

زمامدار بحرین[ویرایش]

وی در آغاز خلافت عمر، از سوی او، زمامدار بحرین «بحرین، سرزمینی میان ساحل جنوبی خلیج فارس و کرانه‌های شمالی صحرای بزرگ عربستان، شامل: اَحسا (لحسا)، هَجَر، هَفوف، جزیرة اُوال (بحرین امروزی) و....» [۱] شد.

برکناری و انتصابی دوباره[ویرایش]

سپس عمر، او را به زمامداری بصره گمارد و [پس از مدّتی] او را به خاطر ارتکاب زنا، از آن‌جا برکنار ساخت و استاندار کوفه کرد.
به قول یکی از نکته‌سنجان: یکی به دیگری می‌گفت: خداوند چنان بر تو خشم گیرد که امیر مؤمنان عمر بر مغیره گرفت (او را از حکومت بصره کنار نهاد و زمامدار کوفه ساخت)

تهدید به سنگساری[ویرایش]

به همین علّت، امام علی (علیه‌السّلام) او را در همان زمان، به سنگسار، تهدید کرد.
سپس عثمان، مدّتی او را به زمامداری کوفه منصوب کرد.

پیشنهاد مردود مغیره[ویرایش]

هنگامی که برای خلافت با علی (علیه‌السّلام) بیعت شد، مغیره نیز با ایشان بیعت نمود. به علی (علیه‌السّلام) پیشنهاد داد که استانداران عثمان را کنار ننهد و طلحه و زبیر را به زمامداری برخی از مناطق، منصوب کند؛ امّا امام (علیه‌السّلام) پیشنهاد وی را نپذیرفت.

دشمنی با امام علی[ویرایش]

شایان ذکر است که مغیرة بن شعبه، در دوران امام (علیه‌السلام)، در سپاه معاویه مشارکت نداشت؛ امّا با علی (علیه‌السّلام) دشمنی می‌کرد.

همراهی با معاویه[ویرایش]

هنگامی که حکومت به دست معاویه افتاد، به سوی معاویه رفت. معاویه هم او را بر کوفه منصوب کرد. وی بر منبر، امام علی (علیه‌السّلام) را دشنام می‌گفت.
مُغَیره، سرانجام، در سال ۵۰ هجری مُرد.

اخلاق عجیب مغیره[ویرایش]

وی، به زیرکی و اشتیاق بسیار به ازدواج و طلاق، معروف بود، تا جایی که تاریخ‌نگاران، تعداد زنان او را بیش از هفتاد، سیصد و حتّی هزار زن هم بر شمرده‌اند.
[۲]


پانویس[ویرایش]
 
۱. ر.ک: قرچانلو، حسین، جغرافیای تاریخی کشورهای اسلامی، ج۱، ص ۲۳۱.
۲. محمدی ری‌شهری، محمد، دانش‌نامه امیرالمؤمنین (علیه‌السلام) بر پایه قرآن و حدیث و تاریخ ج۱۲، سال انتشار:۱۳۸۶، ص۴۱۵- ۴۱۷.    


منبع[ویرایش]

حدیث‌نت، برگرفته از مقاله «مغیرة بن شعبه» تاریخ بازیابی ۱۳۹۷/۱۲/۱۵.    


جعبه‌ابزار