مساجدذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: مساجد.
پرسش: مساجد و مکان‌هایی که حضرت محمد صلی‌الله‌علیه‌وآله ساخت چه نام دارند و علت ساختشان چه بود؟
پاسخ:


اقدام مهم پیامبر در مدینه

[ویرایش]

نخستین اقدام پیامبر اسلام صلی‌الله‌علیه‌وآله در مدینه، ساختن مسجد بود. جایگاهی که افزون بر مرکزیت عبادی، مرکزیت فرهنگی، سیاسی و اداری نیز داشت؛ و یکی از تکیه‌گاه‌های اصلی اسلام در میان مسلمانان‌ بود.
[۱] جعفریان، رسول، آثار اسلامی مکه و مدینه، ص ۲۳۱‌، نشر مشعر، تهران، ۱۳۸۹ش.


مساجد و اماکن متبرک

[ویرایش]


← اول


زمانی که رسول خدا صلی‌الله‌علیه‌وآله نخستین بار در قُبا مسجدی بنا کرد و پس از آن در مرکز مدینه‌، مسجدالنبی را ساخت، مسلمانان به دلیل آن‌که رسول خدا ـ صلی‌الله‌علیه‌وآله ـ در این مساجد نماز گزارده‌اند، به جایگاه نماز آن‌ حضرت توجه و اعتنای کامل داشتند.

← دوم


پس از آن، هر قبیله‌ای وقتی اراده ساختن مسجدی را داشت، از آن‌ حضرت دعوت می‌کرد تا در محلی از محدوده قبیله آنان نماز بخواند. پس از آن، قبیله مزبور همان نقطه را به‌عنوان مکانی متبرک مسجد می‌ساختند.

← سوم


حتی خانه‌هایی که به دلیلی رسول خدا ـ صلی‌الله‌علیه‌وآله ـ در آنها نماز گزارده بودند، برای مسلمانان به‌عنوان محلی متبرک شناخته شد.
[۲] جعفریان، رسول، آثار اسلامی مکه و مدینه، ص ۱۳۴‌، نشر مشعر، تهران، ۱۳۸۹ش.


ساخت خندق

[ویرایش]

البته علاوه بر مساجدی که پیامبر اکرم ـ صلی‌الله‌علیه‌وآله ـ در ساخت آن همکاری و یا نقش مستقیم داشتند، می‌توان به بناهایی چون ساخت خندق در جنگ احزاب اشاره کرد که با مشاوره سلمان فارسی برای حفاظت از شهر مدینه ساخته شد.
[۳] برای اطلاع از مساجد و آثار اسلامی مکه و مدینه به این کتاب مراجعه کنید: «آثار اسلامی مکه و مدینه»، نوشته رسول جعفریان.پانویس

[ویرایش]
 
۱. جعفریان، رسول، آثار اسلامی مکه و مدینه، ص ۲۳۱‌، نشر مشعر، تهران، ۱۳۸۹ش.
۲. جعفریان، رسول، آثار اسلامی مکه و مدینه، ص ۱۳۴‌، نشر مشعر، تهران، ۱۳۸۹ش.
۳. برای اطلاع از مساجد و آثار اسلامی مکه و مدینه به این کتاب مراجعه کنید: «آثار اسلامی مکه و مدینه»، نوشته رسول جعفریان.


منبع

[ویرایش]
پایگاه اسلام کوئست.    


رده‌های این صفحه : اماکن | فرهنگ و اجتماع | مساجد
جعبه ابزار
جعبه‌ابزار