مردگانذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: امام علی ، زنده کردن، مردگان.
پرسش: آیا امام علی ـ علیه‌السلام ـ می‌تواند مرده را زنده کند؟
پاسخ: این‌که کسی به‌صورت استقلال و بدون نیاز به خداوند بتواند چنین کاری را انجام دهد، با توحید افعالی (توحید در خالقیت ) خداوند منافات دارد؛ چون مرگ و زندگی تنها به دست خداوند است؛ اما اگر کسی با اذن الاهی بخواهد چنین کاری را انجام دهد، چنین کاری ممکن خواهد بود و هیچ‌گونه منع عقلی در این مورد وجود ندارد.
خداوند در قرآن از زبان حضرت عیسی ـ علیه‌السلام ـ می‌فرماید: و کور مادرزاد و پیس را بهبود می‌بخشم و مردگان را به اراده خداوند زنده می‌کنم.
بر این اساس هیج مسلمانی در اثبات و وقوع آن تردیدی ندارد و چون مقام پیامبر خاتم ـ صلی‌الله‌علیه‌وآله ـ از مقام پیامبران دیگر از جمله عیسی ـ علیه‌السلام ـ بالاتر است و به نص قرآن، علی ـ علیه‌السلام ـ نفس پیامبر است، چه استبعادی دارد که پیامبر اکرم ـ صلی‌الله‌علیه‌وآله ـ و علی ـ علیه‌السلام ـ نیز بتوانند کاری که حضرت عیسی ـ علیه‌السلام ـ می‌توانست انجام دهد، انجام دهند.


بررسی بخش‌های گوناگون پرسش[ویرایش]

برای رسیدن به پاسخی جامع و متقن، این پرسش را در سه بخش بررسی نموده، سپس به پاسخ آن می‌پردازیم.

← ۱. بحث در ثبوت و امکان ذاتی
اساساً آیا ممکن است یک نفر که خودش مخلوق است و روزی مزه مرگ را می‌چشد، شخص مرده‌ای را زنده کند؟

← ۲. بحث در اثبات و وقوع خارجی
بر فرض امکان ثبوتی آن آیا چنین چیزی در خارج اتفاق افتاده است؟

← ۳. زنده کردن مردگان به دست امام علی
آیا علی ـ علیه‌السلام ـ می‌تواند مرده‌ای را زنده نماید؟

امکان زنده کردن مردگان در مقام ثبوت[ویرایش]

این مطلب از دو جهت قابل بحث است:

← أ. وجه اول
این‌که کسی به‌صورت استقلال و بدون نیاز به خداوند بتواند چنین کاری را انجام دهد که این با توحید افعالی (توحید در خالقیت) خداوند منافات دارد. [۱]
در باب توحید افعالی این دو صفت (زنده کردن و میراندن) از صفات ده‌گانه‌ای است که ویژه خداوند است که عبارت است از: خلق ، رزق ، احیا، اماته، غنی، فقر ، عزت ، ذلت، صحت و مرض. [۲] بر این اساس مرگ و زندگی تنها به دست خداوند است. [۳]

← ب. وجه دوم
اما اگر کسی با اذن الاهی و استفاضه از فیض ربوبی بخواهد چنین کاری را انجام دهد، با توجه به این‌که قدرت خداوند بی‌انتهاست تا زمانی که آن امر محال نباشد، چنین کاری ممکن خواهد بود و هیچ‌گونه منع عقلی در این مورد وجود ندارد؛ در این مورد هم، فاعل حقیقی خداوند است و این شخص تنها نقش واسطه را بازی می‌کند؛ مثل نقش عزرائیل در گرفتن جان افراد که در حقیقت مرگ نیز مانند حیات به دست خداست.

زنده کردن مردگان در مقام اثبات[ویرایش]

بی‌گمان بهترین گواه بر این‌که امری قابل تحقق است این است که ببینیم آن شیء در بیرون وجود پیدا نموده است؛ چون گفته‌اند:"أدل الدلیل علی إمکان شی‌ء وقوعه‌". در بحث ما نیز اگر ببینیم کسی از بندگان خداوند اقدام به این کارها نموده، پس تردیدی برای کسی در این رابطه باقی نخواهد ماند.

← سخن خداوند درباره حضرت عیسی
خداوند در قرآن در مورد حضرت عیسی ـ علیه‌السلام ـ می‌فرماید: و فرستاده‌ای به‌سوی بنی‌اسرائیل (قرار می‌دهد که به آنان می‌گوید) که من نشانه‌ای برای شما از جانب پروردگارتان آورده‌ام، من از گل برای شما چیزی به‌صورت پرنده می‌سازم؛ پس در آن می‌دمم که به اراده خداوند پرنده‌ای می‌گردد و کور مادرزاد و پیس را بهبود می‌بخشم و مردگان را به اراده خداوند زنده می‌کنم و شما را از آنچه می‌خورید و آنچه در خانه‌هایتان ذخیره می‌کنید، خبر می‌دهم. حقاً که در این نشانه‌ای (از توحید و علم و قدرت خدا و نبوت من) است برای شما اگر مؤمن باشید. [۴] [۵] بر این اساس هیج مسلمانی در اثبات و وقوع آن تردیدی ندارد.

زنده کردن مردگان به‌وسیله امام علی[ویرایش]

اما این‌که آیا علی ـ علیه‌السلام ـ می‌تواند مرده‌ای را زنده نماید؟
بنابر آنچه که از قرآن در سوره آل‌عمران، ۴۹ [۶] و مائده، ۱۱۰ [۷] در بالا نقل کردیم، تحقیقاً حضرت عیسی ـ علیه‌السلام ـ چنین کاری را انجام داده است و از طرفی هم تردیدی نیست که مقام پیامبر خاتم ـ صلی‌الله‌علیه‌وآله ـ از مقام پیامبران دیگر بالاتر است [۸] و به نص قرآن علی ـ علیه‌السلام ـ نفس پیامبر است؛ [۹] از‌این‌رو اگر چیزی که حضرت عیسی ـ علیه‌السلام ـ می‌تواند انجام دهد، چه استبعادی دارد که پیامبر اکرم ـ صلی‌الله‌علیه‌وآله ـ و علی ـ علیه‌السلام ـ نیز بتوانند آن را انجام دهند؟!، البته باید توجه داشت که این صرف امکان است و معنایش این نیست که آن را انجام داده‌اند و انجام ندادن چیزی هم دلیل بر عدم توانایی نسبت به آن نیست؛ مثلاً اگر حضرت عیسی ـ علیه‌السلام ـ عصایی را به مار تبدیل نکرد، معنایش این نیست که آن حضرت چنین توانایی را ندارد.
بنابراین چه اشکالی دارد، ولیی از اولیای خداوند مانند امام علی ـ علیه‌السلام ـ بتواند مردگان را زنده کند؟

پانویس[ویرایش]
 
۱. واقعه (۵۶)، آیه ۵۸.    
۲. طیب، سیدعبدالحسین، أطیب البیان فی تفسیر القرآن، ج ‌۶، ص ۳۲۶، ناشر: انتشارات اسلام، تهران، چاپ دوم، ۱۳۷۸ ش‌.
۳. شعراء (۲۶)، آیه ۸۱.    
۴. آل‌عمران (۳)، آیه ۴۹.    
۵. مائده (۵)، آیه ۱۱۰.    
۶. آل‌عمران (۳)، آیه ۴۹.    
۷. مائده (۵)، آیه ۱۱۰.    
۸. طبرسی، فضل بن الحسن، ترجمه مجمع البیان فی تفسیر القرآن، ج ‌۳، ص ۱۰۱، ‌ناشر:انتشارات فراهانی، تهران، چاپ اول‌، ۱۳۶۰ ش‌.
۹. آل‌عمران (۳)، آیه ۶۱؛ پس هر کس با تو درباره او (عیسای مسیح علیه‌السلام) پس از آنکه تو را علم آمده محاجّه و ستیز کند، بگو:بیایید ما پسرانمان را و شما پسرانتان را و ما زنانمان را و شما زنانتان را و ما خودمان را و شما خودتان را (کسانی را که مانند جان ماست) فرا خوانیم، آن‌گاه به یکدیگر نفرین کنیم؛ پس لعنت خدا را بر دروغ‌گویان قرار دهیم. (پیامبر در این قصه حسنین را به‌عنوان ابناء و فاطمه را به‌عنوان نساء و علی را به‌عنوان نفس خود به مباهله آورد و کفار تسلیم شدند).    


منبع[ویرایش]

پایگاه اسلام کوئست.    


رده‌های این صفحه : امام شناسی | معجزه
جعبه‌ابزار