مخفی ماندن قبر حضرا زهرا برخلاف قبر امام علیذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه:قبر حضرت زهرا(سلام الله علیها)، قبر امام علی(علیه السلام).
پرسش:با توجه به وجود دشمنی نسبت به حضرت علی(علیه السلام) و حضرت زهرا (سلام الله علیها)چرا مرقد حضرت علی (علیه السلام) بعد از مدتی شناخته شد ولی مرقد مطهر حضرت زهرا (سلام الله علیها) ناشناخته باقی مانده است؟
پاسخ:باید توجه داشت که علت مخفی بودن قبر حضرت علی (علیه السلام) و حضرت زهرا (سلام الله علیها) یکسان نبوده است.


علت مخفی بودن قبر امام علی(علیه السلام)

[ویرایش]

علت مخفی بودن قبر حضرت علی (علیه السلام) آن بوده که افراد نابخرد و جاهل و هتاکی که دشمنی آن حضرت را در دل داشته‌ اند، ممکن بوده به قبر مبارک ایشان بی‌ احترامی کنند، ولی بعدها در اثر گذشت زمان و از میان رفتن این افراد و نیز قدرت یافتن مکتب اهل بیت (علیهم السلام)، احتمال هتک حرمت به قبر ایشان کم شده بود. از طرف دیگر با توجه به مخفی بودن قبر ایشان در میان نیزار و بیابان، مردم قهراً در اثر عدم شناخت محل قبر، حتی به صورت تقریبی، از برکات فراوان و فیوضات وجودی آن بی بهره می ماندند، به همین جهت ائمه (علیهم السلام) ابتدا محل دقیق قبر مطهر ایشان را به شیعیان خالص معرفی نمودند و کم کم در اثر قدرت یابی و تشکل یافتن شیعه، به صورت عمومی شناخته شد.

علت مخفی بودن قبر حضرت زهرا(سلام الله علیها)

[ویرایش]

علت مخفی بودن قبر حضرت زهرا (سلام الله علیها) که به وصیت و دستور خود آن حضرت صورت گرفت، در واقع اعتراض به جریان به وجود آمده در مسیر خلافت پس از پیامبر (صلی الله علیه وآله) و زیر پا گذاشته شدن حق و حقیقت در جریان خلافت و انزجار از آن جریان بوده است،
[۲] و محنة فاطمة بعد وفاة رسول الله (ص) ( نصوص تاریخیة من مصادر السنة المعتمدة)، الشیخ عبدالله الناصر، ص۱۹۷- ۲۰۶.
پس تا زمانی که جامعه مسلمین به طور کلی به این حقیقت اعتقاد پیدا نکنند و مسیر خلافت را در همان شکل نادرست آن باور داشته باشند، که نتیجه آن دور ماندن از بسیاری از حقایق اسلام است، قهراً علت مخفی بودن قبر آن حضرت نیز وجود خواهد داشت.
نکته دیگر آن که مخفی بودن قبر آن حضرت سدی است که از تحریف تاریخ صدر اسلام جلوگیری می کند و مانع می شود تا گروهی به طور کلی برخورد حضرت زهرا (سلام الله علیها) را نسبت به حوادث به وجود آمده انکار کنند. این مسئله خود علامتی است که شیفتگان حقیقت را در دریای متلاطم فتنه ها به سوی ساحل نجات راهنمایی کرده و غبار را از چهره حقیقت می زداید و حجت الاهی را بر همگان تمام می گرداند.
علاوه چون محدوده تقریبی قبر آن حضرت
[۳] طبق روایات یکی از مکان های بین منبر و محراب مسجد یا منزل خود حضرت و یا قبرستان بقیع، به عنوان محل دفن معرفی شده است.
بیان شده است، مردم می‌ توانند در این اماکن که نزدیک بهم است از برکات و فیوضات معنوی قبر منور ایشان استفاده کنند.
به هر حال آنچه بیان شد نکاتی است که قرائن و شواهدی آنها را تائید می کنند و به معنای آن نیست که تمام اسرار همان است که بیان شد؛ یعنی ممکن است اسرار دیگری در این مسئله نهفته باشد که بر آیندگان مکشوف گردد.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. نک:شرح نهج البلاغه، ابن ابی الحدید، ج ۱۶، ص ۲۸۱.    
۲. و محنة فاطمة بعد وفاة رسول الله (ص) ( نصوص تاریخیة من مصادر السنة المعتمدة)، الشیخ عبدالله الناصر، ص۱۹۷- ۲۰۶.
۳. طبق روایات یکی از مکان های بین منبر و محراب مسجد یا منزل خود حضرت و یا قبرستان بقیع، به عنوان محل دفن معرفی شده است.


منبع

[ویرایش]
پایگاه اسلام کوئست    


جعبه ابزار
جعبه‌ابزار