مؤمنانذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: مؤمنان، صالحان، حکومت، نماز، پیروزی.
پرسش: نخستین ثمره حکومت صالحان چیست؟
پاسخ:


اولین دست‌آورد حکومت مؤمنان

[ویرایش]

براساس آیه شریفه: «الَّذینَ إِنْ مَکَّنَّاهُمْ فِی الْأَرْضِ أَقامُوا الصَّلاةَ وَ آتَوُا الزَّکاةَ وَ أَمَرُوا بِالْمَعْرُوفِ وَ نَهَوْا عَنِ الْمُنْکَرِ وَ لِلَّهِ عاقِبَةُ الْأُمُور»؛ «همان کسانی که هر گاه در زمین به آنها قدرت بخشیدیم، نماز را برپا می‌دارند، و زکات می‌دهند، و امر به معروف و نهی از منکر می‌کنند، و پایان همه کارها از آن خدا است»، اولین دست‌آورد حکومت مؤمنان و صالحان در روی زمین برپایی نماز است.

ویژگی‌های مؤمنان

[ویرایش]

آیه مورد استشهاد، توصیف دیگری از مؤمنان است به دنبال آیات قبلی. در این آیه نیز مقام و اوصاف مؤمنان را بیان می‌کند و می‌فرماید: از ویژگی‌های مؤمنان این است که:

← اول


پس از پیروزی هرگز مانند خودکامگان و جباران به عیش و نوش و لعب و لهو نمی‌پردازند و در غرور و مستی فرو نمی‌روند؛ بلکه پیروزی‌ها و موفقیت‌ها را نردبانی برای ساختن خویش و جامعه قرار می‌دهند.

← دوم


آنها پس از قدرت یافتن، تبدیل به یک طاغوت جدید نمی‌شوند، ارتباط‌شان با خدا محکم و با خلق خدا نیز مستحکم است؛ چراکه نماز سمبل پیوند با خالق است.

← سوم


مؤمنان تنها قبل از پیروزی به در خانه‌ خدا نمی‌روند؛ بلکه بعد از پیروزی هم به مقتضای (الَّذینَ إِنْ مَکَّنَّاهُمْ فِی الْأَرْضِ أَقامُوا الصَّلاةَ...) رابطه‌ خود را با او هم‌چنان محکم می‌دارند و پیروزی بر دشمن را وسیله‌ای برای نشر حق و عدالت و فضیلت قرار می‌دهند.

مراد از مؤمنان

[ویرایش]

گفتنی است، مراد از مؤمنان، عموم مؤمنان زمان رسول الله صلی‌الله‌علیه‌وآله و عموم مسلمانان تا روز قیامت است.

برترین جامعه در تاریخ اسلام

[ویرایش]

عالی‌ترین جامعه‌ای که در تاریخ اسلام تشکیل یافت جامعه‌ای بود که در عهد رسول خدا صلی‌الله‌علیه‌وآله شکل گرفت و در آن جامعه نماز برپا شد.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. حج (۲۳)، آیه ۴۱.    
۲. طباطبایی، سید محمدحسین، المیزان فی تفسیر القرآن، ج ‌۱۴، ص ۳۸۶، دفتر انتشارات اسلامی، قم، ۱۴۱۷ق.    
۳. مکارم شیرازی، ناصر، تفسیر نمونه، ج ‌۱۴، ص ۱۱۷، دارالکتب الاسلامیة، تهران، ۱۳۷۴ش.    


منبع

[ویرایش]

پایگاه اسلام کوئست.    جعبه ابزار
جعبه‌ابزار