قبول نشدن نماز شراب‌خوارذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: قبول نشدن نماز، شراب‌خوار، چهل روز، شارب خمر.

پرسش: حسین بن احمد رحمة اللَّه علیه، از پدرش، از احمد بن محمد بن عیسی، از حسین بن خالد، وی می‌گوید: محضر مبارک حضرت رضا (علیه‌السلام) عرض کردم: برای ما روایت شده که نبی اکرم (صلی‌الله‌عليه‌وآله‌وسلم) فرموده‌اند: کسی که خمر بیاشامد تا چهل روز نمازش مقبول نیست، آیا این روایت صحیح است؟

پاسخ:


قبول نشدن نماز شارب خمر[ویرایش]

در این باره به روایت زیر توجه کنید:

← روایتی از امام رضا
حسین بن احمد (رحمة‌اللَّه‌علیه)، از پدرش، از احمد بن محمد بن عیسی، از حسین بن خالد، وی می‌گوید: محضر مبارک حضرت رضا (علیه‌السلام) عرض کردم: برای ما روایت شده که نبی اکرم (صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم) فرموده‌اند: کسی که خمر بیاشامد تا چهل روز نمازش مقبول نیست، آیا این روایت صحیح است؟
حضرت فرمودند: راویان این حدیث راست گفته و حدیث را صحیح نقل کرده‌اند.
عرض کردم: چرا نمازش تا چهل روز مقبول نیست نه کم‌تر از آن و نه بیش‌تر؟
حضرت فرمودند: برای این‌که حق تعالی خلقت انسان را مقدر و معین فرموده با این بیان: نطفه را بعد از چهل روز ایجاد کرده؛ سپس آن را به مرحله بعدی نقل داده؛ پس از چهل روز علقه‌اش می‌کند و بعد آن را به مرحله بعدی منتقل نموده و پس از چهل روز مضغه‌اش می‌نماید و هم‌چنین تا مرحله نهایی و چون انسان وقتی شراب خورد، بقایای آن شراب چهل روز در مثانه‌اش می‌ماند؛ همان‌طوری که غذا و مأکولات و مشروبات دیگر نیز ذرات و بقایای آن‌ها تا چهل روز در مثانه می‌مانند لا جرم تا وقتی که این بقایا در مثانه او هست، نماز نباید مقبول درگاه الهی واقع شود. [۱]

منبع[ویرایش]


سایت حوزه نت، برگرفته از مقاله «قبول نشدن نماز شراب‌خوار»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۶/۰۵/۱۴.    جعبه‌ابزار