قاتلان عثمانذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: عثمان، قاتل، قصاص، حضرت علی علیه‌السلام.
پرسش: چرا امام علی ـ علیه‌السلام ـ قاتلان عثمان را قصاص نکرد؟
پاسخ:


أ. علت عدم قصاص قاتلان عثمان

[ویرایش]

عثمان تنها توسط یک فرد کشته نشد، تا توسط حاکم اسلامی قصاص شود؛ بلکه انقلابی گسترده از سوی مسلمانان صورت گرفت که در نهایت به کشته شدن او انجامید؛ لذا امام علی علیه‌السلام نمی‌توانست ده‌ها هزار نفر را به جرم انقلابی مجازات کند که خود عثمان نیز در بروز آن بی‌تقصیر نبود.

ب. نمونه‌ای از یک روایت

[ویرایش]

در تأیید این مطلب در کتاب وقعه صفین آمده است که:
«قال و خرج أبوأمامة الباهلی و أبو الدرداء فدخلا علی معاویة و کانا معه فقالا یا معاویة علام تقاتل هذا الرجل فو الله لهو أقدم منک سلما و أحق بهذا الأمر منک و أقرب من النبی ص فعلام تقاتله فقال أقاتله علی دم عثمان و أنه آوی قتلته فقولوا له فلیقدنا من قتلته فأنا أول من بایعه من أهل الشام فانطلقوا إلی علی فأخبروه بقول معاویة فقال هم الذین ترون فخرج عشرون ألفا أو أکثر مسربلین فی الحدید لا یری منهم إلا الحدق فقالوا کلنا قتله فإن شاءوا فلیروموا ذلک منا فرجع أبو أمامة و أبو الدرداء فلم یشهدا شیئا من القتال حتی إذا کان رجب».

← ترجمه


راوی گفت: ابوامامه باهلی و ابودرداء که نزد معاویه (در شام) بودند، بر او وارد شده و گفتند: ای معاویه، بر چه اساسی با این مرد « حضرت علی علیه‌السلام » جنگ می‌کنی؟ به خدا سوگند که او در قبول اسلام از تو بسی پیشتر، و به امر حکومت از تو شایسته‌تر و به پیامبر خدا صلی‌الله‌علیه‌وآله نزدیک‌تر است، پس بر چه اساس با او می‌جنگی؟ معاویه گفت: بر پایه خون‌خواهی عثمان با او می‌جنگم؛ چرا که او قاتلان عثمان را پناه داده است، به او بگویید دست ما را برای دست‌یابی به قاتلان عثمان بازگذارد و آنها را به ما نشان دهد، در آن صورت من نخستین کسی از ساکنان شام خواهم بود که با او بیعت می‌کنم. پس به‌سوی علی علیه‌السلام روانه شدند و او را از گفته معاویه آگاه کردند. علی ـ علیه‌السلام ـ گفت: (اگر قاتلان عثمان را می‌جویید) اینها هستند که می‌بینید. پس بیست هزار نفر یا بیشتر، کسانی که زره آهنین پوشیده بودند، به نحوی که به‌جز چشمانشان پیدا نبود در آن‌جا بودند که گفتند: ما همه قاتلان او هستیم، اگر بخواهند قصاص کنند باید همه ما را قصاص کنند؛ پس ابوامامه و ابودرداء برگشتند و در هیچ‌یک از معرکه‌های جنگ شرکت نکردند و این جریان در ماه رجب بود.

ج. طرح یک شبهه

[ویرایش]

این پرسش نیز می‌تواند مطرح شود که اگر معاویه واقعاً در این برخوردها قصد دفاع از مظلوم را داشت، چرا به دفاع از خون‌خواهی حضرت حمزه قیام نکرد؟! آیا جز این است که در آن‌جا خود و پدرش دخالت داشتند؟ و جز این است که وی کشته شدن عثمان را بهانه قرار داد برای مقاصد سیاسی خود؟!

پانویس

[ویرایش]
 
۱. المنقری، نصر بن مزاحم، وقعة صفین، ص ۱۹۱، تحقیق، عبد السلام محمد هارون، القاهرة، المؤسسة العربیة الحدیثة، الطبعة الثانیة، افست قم، منشورات مکتبة المرعشی النجفی، ۱۴۰۴ ه. ق.    


منبع

[ویرایش]
پایگاه اسلام کوئست.    


رده‌های این صفحه : تاریخ خلفاء | عثمان
جعبه ابزار
جعبه‌ابزار