فیزیکذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: علوم مادی، فیزیک، قرآن کریم، رسالت انبیا.
پرسش: آیا روایاتی از امام صادق ـ علیه‌السلام ـ در ارتباط با علم فیزیک وجود دارد؟

پاسخ:


رسالت پیامبران الاهی[ویرایش]

رسالت پیامبران الاهی و جانشینان آنان، دعوت به یکتاپرستی و اعلان عدالت پروردگار، تقویت باور معاد در مردم، گسترش فرهنگ اخلاق نیک و در نهایت نجات مردم از تاریکی‌های جهالت و راه‌نمایی آنان به سمت نور الاهی و زندگی پاکیزه است.

بر همین اساس، بیشتر آنچه در قرآن و روایات مشاهده می‌کنیم، در ارتباط با موضوعات یادشده است و اگر در موردی هم اشاره‌ای به علوم مادی (مانند طب، کشاورزی، ستاره‌شناسی، فیزیک، شیمی و اموری از این دست) می‌شود، جنبه‌ای فرعی داشته و محور اصلی فعالیت فرستادگان پروردگار بر آن قرار نگرفته است.

نکته‌هایی درباره علوم مادی[ویرایش]

در این راستا، نکته اول آن است که نباید انتظار داشت تا فرمول‌های شیمی و قواعد فیزیک را از منابع دینی استخراج کنیم و نکته دیگر آن‌که برای شناخت هر روایت، باید از حداقل‌های لازم دانش دینی برخوردار بود تا بتوان آن روایت را از لحاظ سند بررسی کرده و ارتباط محتوای آن با موضوع مورد بحث را تأیید کرد.

وجود برخی علوم گوناگون در آیات قرآن[ویرایش]

با این وجود، چه‌بسا ممکن است در آیات و روایاتی که هدف اصلی‌شان گسترش معنویت است، بتوان به قواعدی از علوم مختلف (ازجمله فیزیک) دست یافت که شاید برخی از آنها جنبه اعجازآمیز نیز داشته باشد.

← نمونه‌ای از آیه قرآن
به‌عنوان نمونه، در آیه ذیل دقت فرمایید:
«وَ مَنْ یُرِدْ أَنْ یُضِلَّهُ یَجْعَلْ صَدْرَهُ ضَیِّقاً حَرَجاً کَأَنَّما یَصَّعَّدُ فِی السَّماءِ»؛ [۱] «و هر که خدا بخواهد گمراهش کند، سینه‌اش را در سختی و تنگی قرار می‌دهد که گویا می‌خواهد به آسمان‌ها صعود کند»!

هدف اولیه این آیه، تهدید مشرکان است که اگر به لجاجت خود ادامه دهند، پروردگار آنان را در تنگنایی قرار خواهد که قدرت تفکر را از آنان خواهد گرفت؛ ولی درضمن آیه به موضوعی مرتبط با علم فیزیک نیز پرداخته شده، مبنی بر این‌که هر فردی به‌صورت عمودی، قصد صعود به فضا را داشته باشد، نیروی بیش از حدی به او وارد خواهد شد که امروزه خلبانان و فضانوردان به‌آسانی مفهوم آن را درک می‌کنند و برای فیزیک‌دانان امری بدیهی است؛ اما می‌توان بیان آن را در قرن‌های گذشته‌ای که هیچ وسیله هوانوردی موجود نبود، نوعی اعجاز ارزیابی کرد.

کتاب‌های مسانید[ویرایش]

کتب مسانید، کتاب‌هایی را دربر می‌گیرد که احادیث هر امام به‌صورت جداگانه و موضوع‌بندی شده در آن جمع‌آوری شده است.
با توجه به توضیحات ارائه شده، به استحضار می‌رسد که جناب آقای عطاردی، احادیث هر امامی را به‌صورت جداگانه و موضوع‌بندی شده در کتبی به نام مسانید جمع‌آوری کرده که کتاب مسند الإمام الصادق علیه‌السلام به روایات امام ششم اختصاص یافته است.

در ضمن، در مجلدات ۵۴ تا ۵۷ کتاب بحارالانوار، تألیف علامه مجلسی، ذیل ده‌ها سرفصلی که همگی زیرمجموعه کتاب السماء و العالم قرار گرفته‌اند، صدها روایت در ارتباط با آسمان‌ها و زمین و ستارگان نقل شده است که می‌تواند شما را در مقصدتان یاری دهد.


پانویس[ویرایش]
 
۱. انعام (۶)، آیه ۱۲۵.    


منبع[ویرایش]

پایگاه اسلام کوئست.    


جعبه‌ابزار