فرزند شیطانذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: شیطان ، فرزند، ذریه، تناسل ، جن .
پرسش: آیا شیطان فرزند داشته و آنها نیز ملعون هستند؟
پاسخ: شیطان دارای فرزندانی است که وی را کمک می‌کنند و تقریباً همه فرزندان وی راه او را در پیش گرفته و همانند او ملعون و مطرودند؛ جز تعداد نادری از آنها؛ مانند شیطانی که همراه حضرت رسول اعظم ـ صلی‌الله‌علیه‌وآله ـ آفریده شده بود و حضرت وی را مسلمان کرد.


فرزندان شیطان

[ویرایش]

شیطان هم مانند انسان‌ها دارای فرزندانی است. این مطلب، هم در قرآن و هم در روایات اهل بیت ـ علیهم‌السلام ـ بیان شده است. قرآن می‌فرماید: « افتتخذونه و ذرّیته اولیاء من دونی و هم لکم عدو... »؛ "آیا شیطان و فرزندانش را به‌جای من دوست خود می‌گیرید، در صورتی که می‌دانید آنها دشمن شما هستند... ".

سخنی از علامه مجلسی

[ویرایش]

علامه مجلسی در کتاب "السماء و العالم" از کتاب بحار الانوار می‌فرماید: " روایت است که خداوند به ابلیس فرمود: "فرزندی به آدم ندهم؛ جز اینکه مانندش را به تو می‌دهم و هر آدمی شیطانی همزاد خود دارد".
[۲] ترجمه کتاب السماء و العالم، ص ۲۴۳.


اهداف فرزندان شیطان

[ویرایش]

فرزندان شیطان همانند خود شیطان برای گمراه کردن نسل انسان زاده شده و راه او را در پیش می‌گیرند. پس مسلماً لعنت شیطان آنها را نیز شامل می‌شود. البته تا زمانی که راه شیطان را در پیش داشته باشند که تقریباً همه آنان این چنین هستند، مگر افراد نادری از ذریه شیطان که مسلمان شده باشند.

سخنی دیگر از علامه مجلسی

[ویرایش]

علامه مجلسی در همین کتاب می‌فرماید:"به رسول الله عرض شد: آیا شما هم شیطانی همراه خود دارید؟ فرمودند: آری؛ ولی خداوند من را کمک کرده و توانستم او را مسلمان کنم".
[۳] ترجمه کتاب السماء و العالم، ص ۲۵۴.


نکات پایانی

[ویرایش]

در پایان تذکر نکاتی سودمند به نظر می‌رسد:

← ۱. جزئی بودن ولایت ذریه و قبیله وی


از آیات قرآن به دست می‌آید که ولایت ذریه و قبیله او که قرآن از آنان اسم برده است، جزئی است؛ مثلاً یکی از ایشان بر بعضی از مردم ولایت و تصرف دارد؛ ولی بر بعض دیگر ندارد یا در بعض اعمال دارد و در بعض دیگر ندارد و یا اینکه اصلاً ولایت واقعی ندارند؛ بلکه ولایتشان در حدود معاونت و کمک شیطان اصلی (ابلیس) است و او ریشه تمام کارهای بدی است که از انسان‌ها سر می‌زند.

← ۲. جاری بودن تناسل بین جنیان


شیطان اصلی (ابلیس) از جن است و از اینکه قرآن در یک‌جا برای شیطان ذریه قرار داده و در جای دیگر هم نسبت مرگ و میر به آنها داده، می‌توان فهمید که تناسل در میان جن نیز جاری است؛ زیرا معهود و مألوف از هر جانداری که ذریه و مرگ و میر دارد، این است که تناسل هم داشته باشد. چیزی که هست این سؤال بدون جواب می‌ماند که آیا تناسل جن هم مانند انس و سایر جانداران با عمل آمیزش انجام می‌یابد و یا به‌وسیله دیگری است؟ از آیات قرآن نمی‌توان چیزی فهمید.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. کهف (۱۸)، آیه ۵۰.    
۲. ترجمه کتاب السماء و العالم، ص ۲۴۳.
۳. ترجمه کتاب السماء و العالم، ص ۲۵۴.
۴. کهف (۱۸)، آیه ۵۰.    
۵. اعراف (۷)، آیه ۲۷.    
۶. مکارم شیرازی، ناصر، ترجمة المیزان، ج ۱۲، ص ۶۳.    
۷. کهف (۱۸)، آیه ۵۰.    
۸. کهف (۱۸)، آیه ۵۰.    
۹. احقاف (۴۶)، آیه ۱۸.    
۱۰. مکارم شیرازی، ناصر، ترجمة المیزان، ج ۱۲، ص ۲۲۵.    


منبع

[ویرایش]

پایگاه اسلام کوئست.    


رده‌های این صفحه : شیطان | کلام
جعبه ابزار
جعبه‌ابزار