غلبه بر اضطرابذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: اضطراب، دلهره.

پرسش: من همیشه نگرانم و دلهره دارم، اول فکر می‌کردم برای درسم است؛ ولی پس از مدرسه هم دلهره دارم، چه کنم اضطرابم از بین برود؟

پاسخ: برخی راهکارهای غلبه بر دلهره و اضطراب عبارت‌اند از: ۱. تکرار این جمله معروف «آن‌که خالق من است، در همه حال حافظ من است»؛ ۲. مناجات با خدا و امام زمان؛ ۳. گفت‌وگو با افراد متدین؛ ۴. پرهیز از رقابت منفی؛ ۵. ورزش و فعالیت بدنی؛ ۶. درد دل با امام؛ ۷. گزینش دوست باایمان؛ ۸. درخواست راه‌حل از آگاهان؛ ۹. مطالعه کردن درباره تغییرات رشدی دوران نوجوانی؛ ۱۰. شوخ‌طبع بودن؛ ۱۱. صبر پیشه کردن؛ ۱۲. برتر ندانستن خود در سختی‌ها؛ ۱۳. در صورت بهتر نشدن، به روان‌شناس بالینی مراجعه کند.


دلهره لازمه زندگی

[ویرایش]

دلهره و اضطراب در حد طبیعی آن لازمه زندگی است.
[۱] دادستان، پریرخ، روان‌شناسی مرضی، ص۵۹، ج۱ (اقتباس).
اگر دلهره نبود، هیچ مادری متوجه خانه‌داری، نظافت خانه و ... نمی‌شد و هیچ پدری رنج کار و تلاش را برای آسایش خانواده‌اش تحمل نمی‌کرد و هیچ دانش‌آموزی برای مطالعه درس‌هایش تلاش نمی‌کرد؛ پس ‌اندکی دلهره برای زندگی همه انسان‌ها مفید است.

دلهره زیان‌بار

[ویرایش]

دلهره‌ای مضر و بد است که قرار و آرامش را از انسان بگیرد، ‌ انسان دائماً با وجود آن احساس سرگیجه و فشار داشته باشد و ضربان قلبش شدت یابد. اضطرابی بد است که خواب را از انسان بگیرد و مانع تمرکز حواس بر درس‌ها شود، موجب خشک شدن دهان و پریدگی رنگ، عرق بدن، بی‌اشتهایی‌ شود؛ در این صورت نیاز است انسان برای جلوگیری از پیشرفت آن به مشاوران و روان‌شناسان بالینی مراجعه کند.
[۲] دادستان، پریرخ، روان‌شناسی مرضی، ص۶۸-۶۶، ج۱ (اقتباس).


اضطراب دوره نوجوانی

[ویرایش]

اضطراب در دوره نوجوانی غالباً برای همه نوجوانان اتفاق می‌افتد
[۳] نریمانی، محمد، اضطراب و راه‌های مقابله با آن، ص۱۳، انتشارات نیک‌آموز.
و نوجوان در فرآیند رشد و تحول جسمی و روانی خود با چنین وضعی روبه‌رو می‌شود.

نکاتی برای پیروزی بر دلهره

[ویرایش]

برای غلبه بر دلهره به نکات زیر اشاره می‌کنیم:

← اضطراب نوجوان


دلهره و اضطراب در دوره نوجوانی تقریباً برای همه نوجوانان اتفاق می‌افتد؛ پس این امر تنها مخصوص شما نیست.

← تکرار جمله‌ای مثبت


این جمله را بسیار تکرار کن؛ حتی روی‌آیینه نصب کن یا روی دفترهایت بنویس تا هر روز آن را ببینی: «آن‌که خالق من است، در همه حال حافظ من است».
هیچ کنجی بی‌دد و بی‌دام نیست ••• جز به خلوتگاه حق آرام نیست

← مناجات با خدا و امام زمان


هرگاه احساس کردی مشکلاتت فراوان است، وضو بگیر و رو به قبله بنشین و از خدا و امام زمان (عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف) بخواه که مشکلاتت را حل کنند؛ چراکه خدا خود گفته‌ است که: «با یاد خدا دل‌ها آرام و قرار می‌گیرد». و مشکلات و مسائلت را با ایشان در میان بگذار. همان‌هایی که تا به حال به کسی نگفته‌اید.

← گفت‌وگو با افراد متدین


از افرادی که اطلاعات دینی خوبی دارند، بخواه که برایت گاهی درباره هدف از آفرینش، محبت خدا به ما و نقش نماز در آسایش و آرامش قلب بگوید.

← پرهیز از رقابت منفی


بیش از ‌اندازه استعداد و توانایی‌های خود، انتظار موفقیت نداشته باش و از «رقابت‌های منفی» درسی پرهیز کن. به‌ اندازه تحمل و ظرفیت خودت تلاش کن؛ این همان چیزی است که خدا از ما خواسته است.

← ورزش کردن


با ورزش و فعالیت‌های بدنی (کمک در امر خانه، بازی سالم و...) انرژی اضافی خود را خرج کنید؛ این کار کمک می‌کند تا آن‌ها به اضطراب و دلهره تبدیل نشوند و آرامش بیش‌تری پیدا کنید. تنها کافی است چندین بار این امر را تجربه کنید و نتیجه خوب آن را ببینید؛ البته فراموش نکنید که این امر به ‌اندازه خودش مفید خواهد بود و زیاده‌روی نشود.

← درد دل با امام


هرگاه احساس دلهره داشتید، کنار فضای باز و سرسبزی بروید، چندین بار نفس عمیق بکشید. گاهی هم به اتاقی بروید که کاملاً ساکت باشد و نور آن کم باشد، دراز بکشید، چشمانتان را ببندید. اگر انگشتر عینک یا ساعتی دارید از انگشت خارج کنید، کمربندتان را آزاد کنید؛ یعنی باید بدنتان کاملاً احساس آسایش داشته باشد خودتان را کنار ضریح امام یا امام‌زاده‌ای تصور کنید که قبلاً آن را زیارت کرده‌اید. دستان خود را به شبکه‌های ضریح بیندازید، هر چه در دل‌ داری با او بگو و از او بخواهید که به شما کمک کند تا در زندگی موفق باشید.این کار به مدت هفت دقیقه بیشتر طول نکشد.
[۵] محمدی ری‌شهری، محمد، میزان الحکمه، ‌ باب فرصت.


← گزینش دوست باایمان


دوستی انتخاب کن که با ایمان باشد، مثبت‌اندیش باشد؛ یعنی آیه یاس نخواند و تو را تشویق کند تا در کارها پیروز شوی و در سختی‌ها کمک تو باشد.

← درخواست راه‌حل از آگاهان


توجه داشته باش که اگر همیشه به مشکلات خود فکر کنی، ضرری جز اتلاف وقت و غصه برای تو در پی نخواهد داشت. پس سعی کن در هر مشکلی به دنبال راه‌حل باشی و راه‌حل را همیشه از افراد آگاه بخواه.

← مطالعه کردن


درباره دوره نوجوانی و تغییرات رشدی این دوره مطالعه بیش‌تری داشته باشید؛ به عنوان مثال، کتاب دنیای نوجوان، دکتر شرفی از انتشارات تربیت را مطالعه کنید.

← شوخ‌طبع بودن


شوخ‌طبعی را جزئی از برنامه زندگی خود قرار ده.

← صبر پیشه کردن


صبر در مقابل گناه و گرفتاری و مشکلات و عبادت را تمرین کن تا از ظرفیت بالایی برخوردار شوی، همیشه روش زندگی معصومین را الگوی خود قرار ده.
[۶] محمدی ری‌شهری، محمد، میزان الحکمه، ‌ باب صبر.


← برتر ندانستن خود در سختی‌ها


در سختی‌ها خود را از همه برتر ندان. بدان که افراد بسیاری هستند که غبطه زندگی تو را می‌خورند.

← رجوع به روان‌شناس


اگر با تمرین‌های بالا بهتر نشدید، حتما‌ً از روان‌شناس بالینی کمک بگیرید.

معرفی منابع

[ویرایش]

۱. درمان اضطراب همراه با آبشار آرامش، ترجمه دکتر کوشیا کریمی لاری، ناشر: نسل نواندیش.
۲. اضطراب و راه‌های مقابله با آن، محمد نریمانی، تهران، نیک‌آموز.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. دادستان، پریرخ، روان‌شناسی مرضی، ص۵۹، ج۱ (اقتباس).
۲. دادستان، پریرخ، روان‌شناسی مرضی، ص۶۸-۶۶، ج۱ (اقتباس).
۳. نریمانی، محمد، اضطراب و راه‌های مقابله با آن، ص۱۳، انتشارات نیک‌آموز.
۴. رعد/سوره۱۳، آیه۲۸.    
۵. محمدی ری‌شهری، محمد، میزان الحکمه، ‌ باب فرصت.
۶. محمدی ری‌شهری، محمد، میزان الحکمه، ‌ باب صبر.


منبع

[ویرایش]


سایت ‌اندیشه قم، برگرفته از مقاله «غلبه بر اضطراب»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۷/۰۳/۲۲.    رده‌های این صفحه : مقالات ‌اندیشه قم
جعبه ابزار
جعبه‌ابزار