غریزه جنسیذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: غریزه جنسی، شهوت، ازدواج، حفظ نگاه، روزه‌داری، عفت، عفاف.

پرسش: از نظر قرآن چگونه می‌توان غریزه جنسی را مهار کرد یا در حدّ اعتدال درآورد؟

پاسخ: برخی راهکارهای کنترل غریزه جنسی، عبارت‌اند از: ازدواج، پرهیز از نگاه حرام، عفت و حفظ نفس، روزه‌داری.


راه‌های کنترل غریزه جنسی[ویرایش]

خداوند متعال در قرآن کریم راه‌های متعددی را جهت کنترل و مهار غریزه جنسی معرفی نموده است؛ که بعضی از مهم‌ترین آن‌ها، عبارت‌اند از: «ازدواج»، «چشم‌پوشی»، «عفت‌ ورزی» و «روزه‌داری».

← ازدواج
مسئله ازدواج در برخی آیات و روایات بیان شده است:

←← ازدواج در آیات

قرآن کریم می‌فرماید: «وَ مِنْ آیاتِهِ أَنْ خَلَقَ لَکمْ مِنْ أَنْفُسِکمْ أَزْواجاً لِتَسْکنُوا إِلَیها وَ جَعَلَ بَینَکمْ مَوَدَّةً وَ رَحْمَةً إِنَّ فِی ذلِک لآیاتٍ لِقَوْمٍ یتَفَکرُونَ؛ [۱]و از نشانه‌های او این‌که همسرانی از جنس خودتان برای شما آفرید تا در کنار آنان آرامش یابید، و در میانتان مودّت و رحمت قرار داد؛ در این نشانه‌هایی است برای گروهی که تفکر می‌کنند».
همان‌گونه که از این آیه نمایان است، ازدواج و گزینش همسر سبب آرامش و تسکین خاطر انسان می‌شود. به وسیله ازدواج، غریزه جنسی انسان تعدیل و مهار می‌شود و با تأمین نیاز جنسی او، آرامش و آسایش خاصی برایش حاصل می‌گردد. بنابراین، طبیعی‌ترین و اصلی‌ترین راه تأمین و مهار غریزة جنسی، ازدواج است؛ به طوری که هر فردی که به سن بلوغ می‌رسد نیازمند به ازدواج است و تنها با ازدواج است که به طور کامل و صحیح فشار غریزة جنسی کاهش یافته و تعدیل می‌شود.

←← ازدواج در روایات
پیامبر اکرم (صلی الله و علیه وآله) می‌فرماید: «من تزوج فقد احرز نصف دینه، فلیتق الله فی النصف الباقی؛ [۲]هر کس ازدواج کند همانا که نصف دینش را حفظ کرده است»؛ پس باید با تقوای الهی و پرهیزکاری نصف دیگرش را حفظ کند. از این کلام رسول مکرم اسلام (صلی الله و علیه وآله) معلوم می‌شود که ازدواج کمک بسیار بزرگی است در حفظ و تعدیل غریزه جنسی؛ هم‌چنین ازدواج در سال‌های طبیعی مانع فحشاء و منکرات است؛ ازاین‌رو انسان نباید بی‌جهت و بدون دلیل موجه ازدواج را به تأخیر اندازد و خود را از این حلال مفید و چاره‌ساز محروم سازد:

«یا أَیهَا الَّذِینَ آمَنُوا لا تُحَرِّمُوا طَیباتِ ما أَحَلَّ اللَّهُ لَکمْ ...؛ [۳] ای گروه مؤمنان، آن‌چه را که خداوند برای شما حلال نموده است، برخود تحریم نکنید».

← حفظ نگاه
درباره حفظ نگاه نیز به برخی آیات قرآن کریم و روایات اشاره می‌کنیم:

←← حفظ نگاه در آیات

«قُلْ لِلْمُؤْمِنِینَ یغُضُّوا مِنْ أَبْصارِهِمْ وَ یحْفَظُوا فُرُوجَهُمْ ذلِک أَزْکی لَهُمْ إِنَّ اللَّهَ خَبِیرٌ بِما یصْنَعُونَ• وَ قُلْ لِلْمُؤْمِناتِ یغْضُضْنَ مِنْ أَبْصارِهِنَّ وَ یحْفَظْنَ فُرُوجَهُنَّ...؛ [۴] به مؤمنان بگو چشم‌های خود را (از نگاه به نامحرمان) فرو گیرند، و عفاف خود را حفظ کنند؛ این برای آنان پاکیزه‌تر است؛ خداوند از آن‌چه انجام می‌دهند آگاه است. و به زنان باایمان بگو چشم‌های خود را (از نگاه هوس آلود) فرو گیرند و دامان خویش را حفظ کنند ....». پس از ارائه مؤثرترین راه و طبیعی‌ترین روش در ارضای غریزه جنسی یعنی ازدواج، به بیان طریق دوم یعنی «چشم‌پوشی» می‌پردازیم. تجربه نشان داده است که چشم‌پوشی از نامحرمان و دوری کردن از نظربازی و چشم‌چرانی برای همه کس و در هر شرایطی لازم و ضروری است؛ خواه انسان جوان باشد، خواهد پیر و مسن، متأهل باشد یا مجرد. شخصی که مجرد است و هنوز ازدواج نکرده است، در فشار روحی و جسمی به سر می‌برد. او نیاز به آرامش روحی روانی دارد نه تحریک و تهییج. نظربازی و چشم‌چرانی، غریزه شهوت او را بیدار و تحریک کرده و او را در فشار قرار می‌دهد؛ این در حالی است که او اکنون دست‌رسی به ارضای غریزه جنسی خود ندارد؛ حال اگر از راه‌های غیر شرعی و غیر قانونی اطفای شهوت کند، به گناه و فساد کشیده می‌شود و عواقب سوء آن دامن‌گیرش می‌شود و اگر از انجام عمل خلاف شرع و اخلاق خودداری کند، اگرچه گناه نکرده است، اما فشار غریزه جنسی جسم و جان او را آزرده و افسرده می‌سازد، پس بسیار مناسب است که از چشم‌چرانی پرهیز نماید تا عواقب سوء آن دامن‌گیرش نشود.
نظربازی و چشم‌چرانی، برای شخص متأهل نیز عواقب سوء بسیاری در پی دارد. شخص متأهلی که در کوچه و بازار و محل کار به نامحرمان نگاه هوس‌آلود می‌کند، کم‌کم به آنان دل‌بسته می‌شود و نسبت به همسر خویش کم‌ مهر و محبت می‌گردد و این به نوبه خود باعث اختلاف و درگیری در منزل شده و نظام خانواده را از هم متلاشی می‌سازد و... . از آن‌چه گذشت روشن شد که حفظ چشم و نگاه برای همه کس لازم و یکی از راه‌های کنترل غریزه جنسی است.

←← نگاه به نامحرم در روایات
در صدر بحث به دو آیه از قرآن کریم در این رابطه اشاره کردیم و اکنون به کلامی از امام صادق (علیه‌السلام) استناد می‌کنیم.

←←← روایتی از امام صادق
قال الصادق (علیه السلام) «النظر سهم من سهام الشیطان ...؛ [۵]«نگاه کردن (به نامحرم) یکی از تیرهای زهرآگین ترکش ابلیس است» و چه بسا که یک نگاه سبب حسرت و ندامت طولانی شود.» در این رابطه به کتاب «چشم و نگاه» نوشته آقای حسین حقجو مراجعه نمایید.

← عفاف و حفظ نفس
درباره عفاف به مطالبی مهم اشاره می‌کنیم:

←← معنای لغوی
از کتب لغت استفاده می‌شود که «عفاف» به معنی «خودداری»‌ و حفظ نفس از تمایلات و شهوات نفسانی است. «عفّت» به معنی پدید آمدن حالتی در نفس است که آدمی را از غلبه شهوت باز می‌دارد و عفیف به کسی گفته می‌شود که دارای این وصف و حالت باشد. [۶] [۷]

←← عفاف در آیات
در قرآن کریم آیات متعددی در این رابطه موجود است که به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

خداوند متعال در قرآن کریم می‌فرماید: «وَ لْیسْتَعْفِفِ الَّذِینَ لا یجِدُونَ نِکاحاً حَتَّى یغْنِیهُمُ اللَّهُ مِنْ فَضْلِهِ...؛ [۸] «و کسانی که امکانی برای ازدواج نمی‌یابند، باید پاک‌دامنی پیشه کنند تا خداوند از فضل ِ خود آنان را بی‌نیاز گرداند...».
از این آیه معلوم می‌شود که قدم اول و راه اصلی در کنترل غریزه جنسی ازدواج است؛ اما از آن‌جا که همه افراد امکان ازدواج کردن را ندارند، می‌بایست تقوا و عفاف به خرج دهند و از گناه و آلودگی بپرهیزند؛ تا آن‌گاه که امکان ازدواج بیابند. در آیات دیگری، آنان را که دامن خویش آلوده نمی‌سازند را تشویق کرده و گرامی می‌دارد:

ــ «... وَالحافِظینَ فُرُوجَهُم وَالْحافِظات...»؛ [۹]

ــ «قُلْ لِلْمُؤْمِنِینَ... وَ یحْفَظُوا فُرُوجَهُمْ ... و قل للمؤمنات ... و یحفظن فروجهن...؛ [۱۰] و آنان که دامان خود را (از آلوده شدن به بی‌عفّتی) حفظ می‌کنند».
در این آیه، سخن از صفات برجسته مؤمنان است و ضمن بیان بخش مهمی از صفات مؤمنان، پاک‌دامنی و عفت را یکی از خصلت‌های برجسته‌ آن‌ها می‌شمرد.

← روزه‌داری

«یا أَیهَا الَّذِینَ آمَنُوا کتِبَ عَلَیکمُ الصِّیامُ کما کتِبَ عَلَى الَّذِینَ مِنْ قَبْلِکمْ لَعَلَّکمْ تَتَّقُونَ؛ [۱۱]ای گروه مؤمنان ! روزه بر شما نوشته شد؛ همان‌گونه که بر پیشینیان شما واجب شد، تا پرهیزکار شوند».

پانویس[ویرایش]
 
۱. روم/سوره۳۰، آیه۲۱.    
۲. طبرسی، مکارم الاخلاق، ج۱، ص۱۹۶.    
۳. مائده/سوره۵، آیه۸۷.    
۴. نور/سوره۲۴، آیه۳۰-۳۱.    
۵. شیخ صدوق، محمد بن علی، ثواب الاعمال و عقاب الاعمال، ج۱، ص۲۶۴.    
۶. راغب اصفهانی، ‌مفردات الفاظ القرآن، ص ۵۷۳، دارالکتاب العربی.    
۷. مصطفوی، حسن، التحقیق فی کلمات القرآن الکریم، ج۸، ص۱۸۰، تهران، وزارت ارشاد، چاپ اول، ۱۳۶۸ ش.    
۸. نور/سوره۲۴، آیه۳۳.    
۹. احزاب/سوره۳۳، آیه۳۵.    
۱۰. نور/سوره۲۴، آیه۳۰-۳۱.    
۱۱. بقره/سوره۲، آیه۱۸۳.    


منبع[ویرایش]


سایت ‌اندیشه قم، برگرفته از مقاله «غریزه جنسی»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۶/۱/۱۸.    رده‌های این صفحه : جوانان | ازدواج | کنترل غریزه جنسی
جعبه‌ابزار